şükela:  tümü | bugün
  • bu çelişki hep az okumaktan kaynaklanan hezayan. mülkiyet edinmenin bireysel bir özgürlük olduğuna inananların tüm bu doğal kaynakları allah'ın yaratmış olduğuna inanması gerçekten şaşırtıcı. en kaba tabiriyle bireyci anarşizmden dem vurarak ''bu özgürlük sistemli bir otoriteye ihtiyaç duymamalı isteyen istediği mülkiyeti elde etmeli'' demek allah'ın zoruna gider tövbe de. o bütün evreni kulları ac kalmasın mutlu olsunlar diye yarattı.

özgürlüğü mülkiyet edinme hakkı olarak ele alırsan gerçekten çelişirsin çünkü mülkiyet edinme hakkı eşitsizlikle doğru orantılıdır yani özgürlük ve eşitlik arasındaki çelişki zaten mevcut kapitalist sistemin getirisidir. bunun sosyalizmle zerre alakası yok. bu konuda daha detaylı bilgi almak için ilk insanın mülkiyet edinimini de konu alan ''insanlar arasındaki eşitsizliğin temeli ve kökenleri'' kitabını okumakta fayda var. söz konusu kitap jean-jacques rousseau'nundur. yani sadece ben demiyorum,

(bkz: senin adamın gol diyo)
  • doğal hal iyidir, bizim lütfü de iyidir. yani şimdi biz bu doğal hali, yani doğal kapitalizmi (lütfü'yü) bozmaya kalkarsak o iş olmaz. özgürlük, tık atar. onun bi sigortası vardır, hassas bi sistem. iyi olan, doğal olan noldu? tık attı. servet düşmanı politikalarla serbest [bak serbest eşit doğal eşit iyi eşit özgür] piyasaya çubuk soktun, tık attı. e atar, o kadar kurcalarsan bozarsın. oysa görünmez el öyle mi? görünmüyor bi kere yüce, ulu. bence herkes ona iman etmeli, kimse fazla kurcalamamalı. neden? allah akıl fikir vermiş, bu düzen kendi kendine yaratılmış olabilir mi? bi el onu düzenliyo işte, e güzel de düzenliyor niye çıkmalık yapıyonuz? ulan tıkır tıkır işliyor. olmaz ya, hadi işlemedi, bunun devleti var devlet büyüğü var, bakanı var işvereni var, gerekli önlemler alınıp müdahale edilmiyor mu? ne zaman edilmedi, ne zaman mağdur bırakıldın? yav müdahaleyse biz ederiz, bırak sen fazla düşünme. bak çok açık garanti veriyorum, bi maruzatın olunca bana geliceksin, biz çözeriz. ne demiş adam? natural spring water var mı bundan daha güzel bi şey?
  • açlıktan ölme özgürlüğü ile çelişir eşitlik. komünizm propagandası hiç bu kadar basit yapılmamıştı. ne savunduğunuz bile belli değil. çok gizli bilgilerden engels'in babasının fabrikasını ifşa etmek, proudhon'un sözlerini rousseau'ya ait sanmak filan yetmedi, şimdi de komünistler aç kalma özgürlüğünü engelliyor:( demeye başladınız. akademisyenliğini ekşi sözlük'ten aldığı malumatla pekiştiren bu arkadaşları uyarayım: ulan hiç değilse bahsettiğiniz şeyin ne olduğunu bilin. andığınız kişilerin kim olduğunu öğrenin. dilinize dolanan eserleri bir okuyun önce. ekşi sözlük'te ne yazmışlar bakarak, sağda solda bulunan tırt makaleleri kullanarak burada bile elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. ben sizlerden çok şey mi bekliyorum? daha think tanklere kapak atacaksınız, köşe yazarı olacak, televizyon programlarına katılacaksınız. hiç mi izlemiyosunuz abilerinizi? trajikomik olmaya başladı.

ciddiye alayım desen dert demesen dert. açlıktan ölmek bir hak değildir arkadaşım, açlıktan ölmeyi tercih etmek bir haktır. tercih de açlık çekmiyorsan söz konusudur. zorunluluk ise buna hak değil, cinayet denir. cinai şebeke üyeliğiniz hayırlı olsun diyerek bir programımızın daha sonuna gelirken yayında ve yapımda emeği geçen tüm salaklara teşekkür etmeyi bir borç bilirim. fırsatlara, tercihlere mahkum edilmeyi özgürlük diye sunabilecek kadar çapsız adamlarla bir sonraki bölümde görüşmek üzere.
  • "... hürriyetten söz ediliyor: çeşitli yorumlara açık bir kelimedir bu... batı'da oldukça genel bir anlamı vardır; bana gelince, ben, bir çift daha pabucu olmak ve doyasıya yiyecek bulmak haklarında ve imkanlarında gerçekleşen, daha elle tutulur bir hürriyet anlayışına sahibim."

ccc sartre reyiz ccc
  • bu çelişkiye dair rousseau'dan bir alıntı,

''bu nedenle uygarlaktaki her yeni ilerleme; aynı zamanda eşitsizlik yolundaki yeni bir ilerlemedir. uygarlıkla doğmuş olan toplumun kurduğu bütün kurumlar, ilk ereklerinin tersine dönerler.''

(bkz: yeter artık vurmayın adam öldü)
  • (bkz: bunların hepsi nozick'te var)
    (bkz: robert nozick)

100 yıl öncesinin kuramlarını, tartışmalarını yeni bir şeymiş gibi sunmayın yahu. eşitlik özgürlüğe tersmiş çogilginçhakkaten, bunca yıl sosyalizmi nasıl alt edemedik.