şükela:  tümü | bugün
  • en kısa zamanda dillendirilmesi gereken demokrasi anlayışı. temel ilkeleri çoğulcu olmanın bir adım ötesine gidip çoğulluğu savunması, farklılıklara saygı duymaktan bir adım öteye gidip farklı olanın haklarını koruması, güçsüz olana olumlu ayrımcılık yapması, imtiyazlara ve imtiyaz paylaşımına karşı çıkması olmalıdır.

karşıtı için (bkz: muhafazakar demokrasi)
  • duymaktan şimdiden bıktığımız kulağa çok liboş gelen demokrasi şeysi.
  • 15 temmuz darbe girişimi sonrası chp'nin dilinden düşürmediği motto. orijinal adı ise liberal demokrasidir. fakat türkiye'de rasim ozan kütahyalı gibi isimler kendilerini liberal olarak tanımlayınca, liberal kelimesi tukaka olmuştur. bir de liboş vardır ki küfür yerine geçer.

sanırım bu yüzdendir ki chp, liberal demokrasi yerine özgürlükçü demokrasi ismini kullanmayı seçmiştir. haddime düşmeyerek aklı başında sözlük yazar ve okurlarına seslenmek niyetim. liberalizm, liberal demokrasi gibi kavramlar asla kötü kavramlar değildir. kendini böyle tanıtan insanlara bakıp da kötü bir şey gibi algılamamak gerekiyor.

türkiye için özetlemek gerekirse, isteyen başörtüsü taksın, isteyen mini etek giysin, isteyen su içsin, isteyen rakı içsin, oruç tutmadığı için insan dövülmesin, bir annenin başı kapalı olduğu için oğlunun yemin törenini izleyememe gibi bir durum olmasın, her birey özgür olsun. üzülerek söylüyorum ki kemalist düşünce tarafından baskı altına alınan islamcılar şimdi öc peşinde. belki 10 yıl sonra devran dönecek tam tersi olacak. ben de diyorum ki bu intikam duygusundan vazgeçelim, ideolojileri bir kenara bırakarak özgürlüğü savunalım, insanı savunalım.

kara çarşaflı birini gördüğümüz zaman "iğrenmeyelim", mini etekli birini gördüğümüz zaman "iğrenmeyelim" bize ne, o da onun tercihi diyelim. en önemlisi de "bir şeyci" olmayalım. bir gruba, insana, otoriteye bağlı kalmamayalım. en azından gelecek nesiller böyle düşünmedikçe bu içteki savaş sürüp gidecektir.

umudum çok yok ama yine de 20-30 yıl sonra birileri buraya baktığında "ya böyle düşünenler de varmış" desinler. benim de elimden gelen bu.
  • içindeki özgürlükçünün karşılığı liberal değil liberteryendir.
  • kapatılan özgür gündem gazetesinin yerine bugünden itibaren bayilerde yerini almıştır.
    manşeti:
    'gerçeklere mühür vurulamaz'
    https://pbs.twimg.com/media/cwezlg4xeaab-cg.jpg
  • bu sabah beyoğlu’nda bulunan merkez binası polisler tarafından basılan gazete.

9 gazete ve matbaa çalışanı da gözaltına alınmış. bir kez daha belirtmekte fayda var. gazetecilik suç değildir!