şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlükte mebzul miktarda bulunur bunlardan. ortaöğretimde başörtüsü serbest bırakılınca kudururlar. yazdıklarına bakınca insan ortaöğretimde başörtüsü mecbur olmuş zannediyor. ama o günler de gelecek, iran'da da böyle olmuş zaten vıdı vıdıları da hemen hazır yedeklerinde bekliyor. özgürlükçüymüş. samimiyetini bizim köyün eşşekleri siksin senin. senin kafanda senin anladığın dışında bir hayat ve özgürlük anlayışı yok. aslında senin kafan da yok.
 • 12 yaşındaki kız çocuklarının türban takmaya babalarının ve ailelerinin veya çevrenin baskısı ile değil de kendi başlarına karar verdiğine inanan.

  veya inanıyormuş gibi yapan , eşşekler tarafından fazla sikilmekten kaynaklı beyin hasarından muzdarip bazı andavalların yaptığının aksini yapanlardır.

  ortaöğretimde türban takma izni bir özgürlük değil din ticareti / sömürüsü dür. 17 yaşına kadar gençlerin reşit sayılmıyor olmasının ( hemde nerdeyse tüm dünya'da ) bir sebebi vardır öküzler.

  okuyun. öğrenin. öğretin.
 • aynı zamanda kadın sünnetine de karşı çıkar bu faşistler. bir aile kızını sünnet ettirmek istiyorsa nolmuş, sen ettirmezsin olur biter. herkes kendi çocuğunu en temel insani haklarından mahrum bırakma hakkına sahiptir.
 • bahsi geçen özgürlük ufacık kızın başını kapatma özgürlüğü değil, babanın ufacık kızı kapatıp okula yollayabilme özgürlüğüyse; haklıdırlar.

  başörtüsüne de anan karşı anan.
 • yine saçma sapan argümanlarla, kendi dünyalarında kurdukları hayallerle kendi faşist anlayışını herkese dayatmak isteyenlerle doldu ortalık. bütün kapananlar aile baskısıyla kapanır, çocuğunu inandığı gibi yetiştirmek isteyen ana-babalar ya ışidçidir ya boko haramcı. asla aksi iddia edilemez. zaten bunlar kızlarını da sünnet ettiren yobazlar ordusudur. bir özgürlüğe karşı durmanın verdiği utançtan ölmüyorlar da ipe sapa gelmez zırva tevilleriyle zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorlar.
  ortaöğretimde başörtüsüne karşı çıkanlara da, kızlı erkekli evler diyerek, 10'dan sonra alkol alamazsın diyerek insanların hayatlarına müdahale hakkını kendinde görenlere de lanet olsun. aynı kafanın farklı versiyonlarısınız, gerçek demokrasi diye bir şey yok hiçbirinizin aklında. kendi anlayışınızı topluma dayatmak var.
 • "yav basini ortme demiyorum, hobi olarak yine ort ama bacim bir zahmet duş al duş!"
  hatun alisveris yapiyor, oyle gariban filan degil, gayet moda takipcisi, ama leş gibi ter kokuyor, kimse kusura bakmasin acik havada ter kokan bir turbanli(bas ortusu degil o, turban, benim annaneminki bas ortusu)yi anlamami beklemeyin benden..
  garibanla isimiz olmaz, bal tutup parmagini yalayana her turlu geciririz..
 • en harikuladecesine güzelini ak partisi'nin fikri önderlerinden sevgili joseph goebbels söylemiş:

  --- spoiler ---

  "eine der grössten witze der demokratie wird immer bleiben, dass sie ihren todfeinden die waffen in die hand drückt, die sie vernichtete."

  "one of the most ridiculous aspects of democracy will always remain... the fact that it has offered to its mortal enemies the means by which to destroy it."

  --- spoiler ---

  .

  yaklaşık türkçe meali:

  "demokrasinin en gülünç yönlerinden biri daima berdevam edecektir; ona öldüresiye düşman olanların eline onu yok edecek araçları vermiş olduğu gerçeği."

  .

  @göbels sikmiş beyler!

  .
 • başörtüsü hiçbir zaman, hiç kimsenin yasaklama hakkına sahip olduğu bir giysi/ibadet değildir. ama yine de çocuklar için yasaklanması gereken şeyler vardır; mesela, rtük cezalarından ezberlediğimiz, "çocukların ve gençlerin zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek" şeyler bu kapsama girer. rtük bunu ne tür yayınlar için söyler? açıkça gösterilen cinsellikle ilgili sahneler, şiddet, küfür vb. içerikler için. neden? çünkü çocukların bu konularda doğru ile yanlışı ayırt edebilecek zihinsel düzeye erişmediğini varsayar. çocukların başörtüsünü savunanların buna itiraz ettiğini de hiç görmedim. (ediyorsa buyursun söylesin.) demek ki onlar için de çocukların henüz kavrayamadıkları şeylerden uzak tutulması özgürlükleri sınırlamak değildir. öyleyse buradaki mesele, 11 yaşındaki bir çocuğun, din gibi soyut bir kavramı ve onun bütün içeriklerini kavrayarak özgür iradesiyle değerlendirip değerlendiremeyeceğidir. yani 11 yaşındaki çocuğun bu konuyu değerlendirebileceğini düşünen için o çocuğun başörtüsü takması özgürlüktür. aksini düşünen için, o çocuğun başörtüsü takması, onun gelişimini engelleyebilecek bir dayatmadır ve bunun okullarda olması yasaklanabilir. öyleyse buradaki iddia, çocuğun soyut düşünme becerisinin gelişmeye başlama yaşıyla ilgili olmalıdır. peki bu konuda herhangi bir argümanları, araştırmaları var mı? güldürmeyin.

  zaten aynı kişiler, bu çocukların karşı cinsle aynı ortamda bulunmasına bile karşılar; (bkz: gençlik kamplarında harem-selamlık uygulaması). hatta bırakın çocukları, 18 yaşındaki yetişkinlerin bile karşı cinsten arkadaşının (sevgilisinin bile değil) olamayacağını (ara: kızlı erkekli ev), içki içemeyeceklerini (bkz: üniversitede alkol almanın yasaklanması), (bkz: öğrenci alkolü alıp kafayı mı bulacak)... ve bunlar gibi sayısız yasağı savunuyorlar. yani meselenin, olması gerektiği gibi, çocukların zihinsel gelişimiyle ilgili bir tartışmayla uzaktan yakında ilgisi yok. böyle olmadığı için de özgürlükle hiçbir ilgisi yok. ikiyüzlülüğün hiç lüzumu yok. kimseyi kandıramıyorsunuz zaten, ama bari kendinizi kandırmayın.
 • baş örtüsü özgürlük değil, başını açma yasağıdır zaten.
 • özgürlüğün sadece kendine ait olduğunu zanneden denyo grubudur.

  (bkz: herkesin hayatına kimse karışamaz).