şükela:  tümü | bugün soru sor
 • can dündar'in kurdugu yeni haber portali. takip ettigim kadariyla hayko bagdat da aktif yer aliyor olusumda.

  güzel bir web sitesi hazirlamislar. göz atmakta fayda var.

  --- spoiler ---

  biz kimiz?
  gazeteciyiz. tek işimiz, mesleğimiz, meşgalemiz, inancımız, tutkumuz, idealimiz gazetecilik…

  bu mesleğe bir ömür verenleriz.
  bu mesleğe yeni bir heyecanla başlayanlarız.
  bu mesleğin önemini bilenleriz.
  bu mesleği yaşatmak isteyenleriz.
  mesleğimizi elimizden almak istiyorlar; özgürlüklerimiz ve meslektaşlarımızla birlikte…
  buna izin vermeyeceğiz.
  kalemlerimizi kırmak, gazetelerimizi kapatmak, radyolarımızı, televizyonlarımızı susturmak, bizi ebedi bir sessizliğe boğmak istiyorlar.
  buna seyirci kalmayacağız.
  okurlar, gerçekleri öğrenmesin, izleyiciler iktidar propagandası dışında bir şey izlemesin istiyorlar.
  buna dur diyeceğiz.
  gazeteciler, ağır bir savaşın mağdurları gibi… işsiz, sessiz, örgütsüz…
  yeniden bir araya geleceğiz.
  daha özgür bir ortamda, geçmişin hatalarından ders alarak, objektif, cesur, araştırmaya dayalı haberciliğe geri döneceğiz.
  hayati kararların arifesinde olan halka, ihtiyaç duyduğu haberleri ulaştırabilmek için var gücümüzle çaba sarfedeceğiz.
  #özgürüz, işte bu amaçla yayına başlıyor.

  ne yapacağız?
  “#özgürüz, iki dilde, türkçe ve almanca yayın yapacak.

  halktan gizlenen, sansürlenen, yasaklanan, bilinmesi gereken, dokunulmayan haberleri, çarpıtmadan, abartmadan, objektifliğimizi bozmadan, titizlikle, kararlılıkla, cesaretle vereceğiz.

  haberi yorumdan ayıracağız.
  ama haberleri yorumlayacağız, yorumlatacağız.
  haberin ardında yatan anlamı sorgulayacağız.
  yazıyla, sözle, sesle, görüntüyle okurumuza, izleyicimize ulaşacağız.

  çoğu kendi ülkesinde ses verme şansını, hakkını yitirmiş uzmanlarımız, yorumcularımız, dünyayı ve türkiye’yi bizler için yorumlayacak.
  türkiye’nin yitirmeye yüztuttuğu bir temel gazetecilik kurumunu, araştırmacı gazeteciliği yaşatmak için seferber olacağız. derinlemesine, kapsamlı dosyalarla okurumuza haberi geniş bir perspektiften okuma fırsatı vereceğiz.

  üniversitelerinden kovulmuş, kendine dünya üniversitelerinde kürsü bulmuş akademisyenler, ekibimizin ayrılmaz bir parçası olacak ve bizlere “büyük resmi” gösterecek.

  almanya’da yaşayan türkiyelilerin de sesi olacağız, onların sorunlarına da ışık tutup çözümler için tartışma zemini yaratacağız.

  alman medyasının en iyileriyle anlaşma yaptık. onların türkiye ile ilgili yazdıkları haber ve yorumları okurlarımız için tercüme edip yayınlayacağız. böylece türkiyeli okurların almanya’dan farklı yorumları okuyabilmesine olanak yaratacağız. aynı şekilde türkiye basınında çıkan haber ve yorumları da almanca olarak yayınlayacağız. #özgürüz, hem içiçe hem birbirine mesafeli yaşayan, birbiriyle derdi olan iki toplumun birbirini anlayabileceği, birbirinin haberini, yorumunu, dilini bulup konuşabildiği bir zemine dönüşecek.

  bunu zaman içinde başka dillerde de yapacağız.

  karşılığında, #özgürüz’ün özel haberlerini de alman medyasındaki partnerlerimize ileteceğiz.
  haberlerimizi, yorumlarımızı, videolarımızı sosyal medyanın engellenemeyen okyanusunda dolaşıma sokacağız.
  sanal dünyanın çoğaltma potansiyeli, haberlerin gizlenmesini, sansürlenmesini, yasaklanmasını imkânsız hale getirecek.
  --- spoiler ---
 • (bkz: özgürüz)
 • (bkz: gol yemiş sinirli kaleci degajı)

  nedense aklıma gelmiş olan bakınız. can dündar usul usul çöken karanlıkta belki senin de isin, dumanın vardır.

  bugünlerde aklıma hep bir şiir mısrası geliyor.

  "kaybolmuş bir çocuk ve
  aklı başında sokak lambaları,
  hiç bir yere gitmeyen evlerdeki
  sarıdan boşanmış odalar.

  sabahtan biliyordum gecenin basacağını
  bir dem sonra, sen
  oynadın avlusunda hayatın."
 • yayına başladı.
 • takipteyiz. özgür gazeteciliğin yapılamadığı bir ülkede ihtiyaç duyduğumuz bir girişim. umarım başarılı olur.
 • adamlar başkanlığı getiriyor, meclisi feshediyor bunlar hala özgür basın.. bıdı bıdı.. vatandaş özgür değil, senin özgür basın hayalin bizi özgürleştirmiyor. patlayan bombaları, giden canları, soyulan ceplerimize çare olmayacak. iş işten geçti beyler. zamanında yapacaktınız.
 • mevzubahis can dündar'sa, gerisi yav he he'dir. kimse kusura bakmasın..
 • hala daha can dündar'a sallayan dallamalar; en çok da sizin için bu filmin sonunu görmeyi çok istiyorum. türkiye alenen islamcı bir diktatörlüğe giderken; hapis yatmamak için bir adamın ülkesinden kaçmak zorunda kalmasını ajanlığa yormak neymiş, umarım bir benzerini siz yaşamak zorunda kalarak öğrenmezsiniz.

  ha ama internet üzerinden hiç bir muhalif hareketin ses getirmesi artık imkansız. zira btk'nın tek tıkla ve hiç bir gerekçe gösterme ihtiyacı duymadan siteleri kapatma gerçeği ortadayken internet gazetesi veya haber portalı iş yap-maz, ya-pa-maz.

  can dündar'ın yerinde olsam her şeyi bırakıp hayatımın kalanını huzur içinde yerleşeceğim bir yer arardım. türkiye artık bitmiştir. velhasıl; özgür falan de-ği-liz.

  ama bu vatanperver geçinen ama tayyip diktatörlüğüne su taşıyan dallamaların da aynı akibeti yaşayacak olması tek tesellim.
 • ünsal ünlüvari bir çalışmaya benzettim. merak ettiğim bazı sorulara da güzel cevaplar aldım. medya ve troll'ler üzerine özellikle, sözlükte de çokça var bunlardan.

  içinde bulunduğumuz durumu tane tane anlatmış, troller burayı basmadan şunları da buraya aktaralım:

  --- spoiler ---

  erdoğan basını böyle susturdu

  erdoğan, basını susturmak için 3 yöntem kullandı:

  1) merkez medyayı, ağır vergi cezaları, hakaret davaları, radyo televizyon üst kurulu’nun yayın cezaları, ilan kısıtlamalarıyla susturdu.

  her önemli olaydan sonra gelen haber yasakları, akreditasyon sınırlamaları, gazetecilik yapmayı neredeyse imkânsız hale getirdi. terörle mücadele adı altında, araştırmacı gazetecilik kriminalize edildi.

  2) muhalif yayın organlarına ise “teröre yardım etmek”, “devlet sırlarını ifşa etmek”, “türk devletine hakaret” gibi suçlamalarla ağır cezalar uyguladı. bu gazeteler, televizyonlar, radyolar ya kapatıldı, ya yöneticileri tutuklandı. bazıları fiziki baskına ve saldırıya uğradı. bazılarına hükümet tarafından el kondu, kayyum atandı. hakkında soruşturma açılan gazetelere resmi ilan verilmeyeceği karara bağlandı. böylece siyasi baskı, ekonomik baskıyla katmerlendi. bu baskılar, eleştiriyi göze alabilecek gazeteciler ve yayın organları için bir gözdağı oldu. ve sansürü de aşan bir otosansür mekanizması devreye girdi.

  3) hükümete yakın işadamlarına büyük devlet ihaleleri karşılığında önemli medya organları satın aldırıldı. bu gazete ve televizyonlar doğrudan iktidarın emrine girdi. hükümetin propaganda makinesi haline getirildi. aynı zamanda muhalifleri karalama, tehdit etme, yıldırma amacıyla da kullanıldı. erdoğan böylece avrupa’nın en büyük medya patronlarından biri oldu.

  sosyal medya

  türk basınından haber almak neredeyse imkânsız hale gelince, okur ve izleyicilerin çoğu, sosyal medyaya yöneldi. bunun üzerine iktidar, bu kez sansür makinesini sanal dünyaya yöneltti.

  “twitter, mıvittır hepsinin kökünü kazıyacağız” diyen erdoğan, dediğini yapmaya çalıştı. kritik anlarda internet’i kesti. facebook ve twitter’ı yavaşlattı. iletişime engel olamayınca, buralarda mesaj paylaşanları hedef aldı. eleştirel mesaj yollayan, hatta bu mesajları beğenip dağıtanlar tutuklanmaya başladı.

  bu arada yine iktidar desteğiyle ve hükümet bünyesinde oluşturulan bir trol ordusu, muhalif görüş bildirenler aleyhine bir tehdit ve sindirme kampanyası başlatarak yıldırma görevi üstlendi. böylece sosyal medya da bir özgür iletişim alanı olmaktan uzaklaştı.

  yaratılan korku dalgası sonucu, cesurca hükümeti eleştirebilen birkaç gazete ile bir tek televizyon istasyonu kaldı.

  türkiye, bu koşullar altında, tarihinin en önemli referandumuna gidiyor; meclis’in ve yargının iplerini tamamen erdoğan’ın eline verecek ve onu ülkenin tek kudreti haline getirecek bir rejim değişikliğine hazırlanıyor.

  …ama biz varız. …ve #özgürüz

  dün bizler de “tutuklandık”.

  hapsedildik.

  susturulmaya çalışıldık.

  hapiste bile susmadık. bir yolunu bulup doğru bildiğimizi yazdık, söyledik, haykırdık.
  şimdi, türkiye’deki meslektaşlarımız hapisteyken, baskı altındayken, işsizken, susturulmuşken, üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz.
  türkiye, tarihi bir rejim değişikliğinin arifesindeyken, türk ordusu suriye’de savaşırken, türkiye’nin dört bir yanında bombalar patlarken, ekonomi dibe vururken, 15 yıllık bir iktidar en baskıcı final dönemine girerken, sağlıklı haber alamayan okurlara, izleyicilere, gereksinim duydukları haberleri ulaştırmanın zorunluluğunun farkındayız.
  demokrasi, basın özgürlüğü, laiklik, insan hakları, barış, hukukun üstünlüğü, kadın-erkek eşitliği tehdit altındayken, iktidar, muhalefetsiz bir rejimin, yayılmacı bir siyasetin, batı’dan kopmanın, idam cezasını yeniden getirmenin, halkın bütün kazanımlarını sıfırlamanın hazırlığını yaparken bu ilkelere sahip çıkanlara düşen rolün idrakindeyiz.

  mademki türkiye’de basın baskı altında…
  mademki medya, bir ölüm sessizliğine sürükleniyor…
  mademki iktidar, kendi medyasını bir propaganda makinesi olarak kullanıyor…
  mademki erdoğan, herkesi susturarak kolay bir referandum zaferi ve otoriter bir ülke hayal ediyor…

  o halde bize düşen, yere düşen gazetecilik bayrağını yerden kaldırmak, yeniden havalandırmak ve “biz varız. özgürüz” demektir.

  #özgürüz işte bunun için doğuyor.

  --- spoiler ---
 • vahabi orospu cocuklarina inat. siddeti gec gercekler sizin analarinizi sikecek.