şükela:  tümü | bugün
 • [daha uzun olan orjinali ve mediumdaki hali.]

  hayatım boyunca en sık duyduğum tavsiye özgüven ile alakalıydı.özellikle bir erkek olarak bundan kaçış yok. beyin, biseps, penis ve özgüven dörtlüsünden “hangisi en büyük olmalı” diye bir anket yapsak erkekler arasında, “hepsi”den sonraki en popüler cevap özgüven çıkar herhalde.

  “türk erkeklerinin mangalda sorumluluğu üstlenmeleri çok çekici” -alman turist helga

  halbuki “kendine güven”, özellikle yolun başındaki bir insana verilecek en anlamsız tavsiye. “başarılı ol” demek kadar anlamsız. zaten çocuk onun yolunu arıyor.

  16–17 yaşındaki bir gencin kendine güvenmesi için ne sebebi olabilir ki: parası yok, becerisi az, hayatıyla ne yapacağını bilmiyor, vücudundan utanıyor, zevkleri gelişmemiş, dünya’ya yabancı…böyle bir insanın güvensizlik hissetmemesi için ruh hastası olması lazım.

  bir gencin sahip olduğu tek şey, hata yapma ve rezil olma lüksü. kalıcı maliyeti olmayan hataları bolca yaparak özgüven inşa edecek. rezil olunca dünya’nın başına yıkılmadığını, sürekli olarak sahne ışıklarının altında olmadığını anlayınca, bir daha denemeye gücü olacak.

  ***

  buraya kadarki kısım klasik tavsiye kısmı. kişisel gelişim için beni takip etmiyorsunuz inşallah. bu arada beni takip ediyor musunuz şaka maka? paranoyak olmam, o arkadaki siyah minibüste olmadığınız anlamına gelmez.

  konunun asıl ilginç kısmı dunning-kruger etkisi ile başlıyor. bu pek meşhur çalışmanın çıkış noktası aslında, şimdiki yaygın kullanılan haline biraz ters: bir konuda becerikli olan insanlar, kendilerini ortalamaya fazla yakın görüyorlar (underestimation).

  fakat çalışmanın odak noktası sonradan şuna kayıyor: ortalama ve ortalama altı insanlar, kendilerini olduklarından daha iyi görüyorlar (overestimation). bunu zekaya uyarlarsak: “aptal olduğun için aptal olduğunu anlayamıyorsun”.

  dunning-kruger’ı bir ara etraflıca yazarım, epey ilginç deneyler var. şimdilik bir tanesi konumuzla alakalı: bir matematik sınavına giren bir grup düşünün. çoğunluk kendi notunu fazla yüksek tahmin ediyor (overestimation). ama erkeklerde bu oran daha fazla. yani, benzer notlar almalarına rağmen, matematik konusunda erkeklerin özgüveni kadınlardan daha fazla kültürel nedenlerden ötürü.

  tamamen yersiz bu özgüven yüzünden erkekler daha motiveler. kadınlarsa bu konuda yeteneksiz olduklarını sandıklarından devam etmiyorlar veya çalışmıyorlar. ve hakkaten de bir süre sonra geride kalıyorlar. yani neden-sonuç ilişkisi tersine çevriliyor.

  ***

  başka bir açıdan yaklaşalım: en son girdiğiniz toplantıyı düşünün. bir masanın etrafına toplanmış farklı farklı insanlar. bir süre sonra hemen herkes aynı el hareketlerini yapmaya başlıyor. aynı konuşma alışkanlıkları, baş sallama şekilleri masaya yayılıyor. hatta konuşanların göz kırpmaları ve nefes alış verişleri dahi senkronize oluyor. ve toplantı bitene kadar, muhtemelen bunların hiçbirini farketmediniz.

  sürekli olarak etrafımızdan ipuçları alıp ona göre adapte oluyoruz. özümüzde konformist yaratıklarız kısacası. bu o kadar otomatik biçimde oluyor ki, karşımızdakinin farkında olmadan yaptığı microexpressionları dahi, yani milisaniyelik mimikleri, farkında olmadan taklit ediyoruz. “farkında olmadan” kısmı önemli, zira microexpressionları bilinçli biçimde o hızda yapmak biyolojik olarak imkansız.

  karıncaların feromonlarla sinyalleşmeleri gibi, bu mimikler de birbirimize anlık duygular sinyalliyor: sıkıntı, sürpriz, şehvet, hayranlık, “osurdum, farketmezsin umarım”, vs… bu sinyallere göre senkronize oluyor.

  bunu konumuza bağlayalım:

  tıpkı o matematik sınavına giren ortalama erkekler gibi yersiz bir güveninizin olduğunu düşünün. bu sizin mikro seviyedeki sinyallerinizi de düzenleyecek ve karşınızdakinizde de aynı sinyallere yolaçacak.

  işte tam bu noktada, müthiş bir şey oluyor: karşınızdaki kendini gerçekten güvende hissediyor. mimikler, duygulara sebep oluyor. klasik neden-sonuç ilişkisi yine tersine dönmüş oldu.

  bu etkiye, makro ölçekte rastlamak daha kolay. yapay biçimde gülümsemek insanın stres hormonlarını azaltıyor. (bkz: fake it till you make it) (bkz: dress the part to be the part)

  ama burada bahsettiğim daha da inanılmaz: farkında olmadan yansıttığımız anlık mimikler, duygusal halimizi değiştiriyorlar ve bir süre sonra o mimikleri, gerçekten de o duygu haline sahip olduğumuz için yapmaya başlıyoruz. ve karşıdakine bunu tekrar yanısıtıyoruz. yani karşımızdakilerle sürekli bir feedback loop (geri besleme döngüsü) içindeyiz, birbirine bakan iki ayna gibi.

  ***

  kendimizi özgüvene zorlamak, birkaç yansımadan sonra, gerçekten de dipten gelen sağlam bir özgüvene dönüşebilir mi? sanırım kısa süreliğine bu mümkün. ama bu madalyonun öteki yüzü de var: karşıdakinin endişeleri ve korkuları da bizi etkileyecek.

  kalıcı bir özgüven için, sanırım başta bahsettiğim “maliyetsiz hatalar” en iyi yol. belli bir baz özgüvene sahip olduktan sonra, herhangi bir dönüm noktası için gereken o ekstra özgüveni de (mülakata gitmek, birine çıkma teklif etmek, zam istemek, sahneye çıkmak, vs), etrafımızı güven verici insanlarla sararak elde etmek mümkün. bu son kısma bir isim bulalım: mikro-gazlama nasıl?

  ***

  (bu tip yazıları doğrudan emaille almak için fularsız entellik direnişine katılın. link değil içeriğin kendisini yolluyorum. blog gibi, bu emailler de reklamsız)
 • 5 sap kahvaltı yapıyoruz. o arada banyodan çıkan aşırı kıllı ve kilolu 6. arkadaş, üzerinde siyah slip donuyla odaya giriyo. sakin adımlarla gelip sırt çantasındaki eşyalarına bakınırken, biz de gülüp pıskırıyoruz. o anda ilgili fenomen arkadaş gol atmış ibrahimoviç umursamazlığı'yla yüzümüze bile bakmadan, ifadesiz bir suratla şu cümleyi kurdu;
  "navar lan hiç mi biscolata erkeği görmediniz hamuagoduklarım."

  benim için zirvesi budur olayın giovinco.
 • katıldığım bir seminerden alıntı;

  "kişinin özgüveni ne kadar düşükse, dışarıya gösterdiği maskeler o kadar fazladır."
 • günümüzde cümle içinde kullanımına örnekler;
  "burnunu yaptırdı, evrim geçirdi resmen. o gün bugündür özgüveni tavan!"
  "bi' sekiz on kilo vermelisin bence. gör bak özgüvenin nasıl da yerine gelecek."
  "biraz vücut çalışmalısın bence. gör bak özgüvenin nasıl da yerine gelecek."
  "iyi bir iş, para, araba, giyim kuşam... işte bunlar hep özgüven abicim!"

  duruma bakılırsa ortada bir özgüven gerçeği var ama pek de "öz" den gelmiyor. dışardan ite kaka artık... hayırlısı...
 • o ne kadarsa, sen de o kadarsın derdi okulda hocamız.. doğru dermiş..
 • insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü merak etmemektir.

  -ya biliyor musun, hasan senin için şey dedi...
  +umrumda değil. duymak istemiyorum.

  alkış.

  -ya biliyor musun, hasan senin için şey dedi...
  +ne dedi? merak ettim.
  -o şudur ve şöyledir dedi.

  merak etmekle kalmaz, bir de hasan'ın söyledikleri sizi üzdüyse, özgüveniniz zayıftır.

  siz kendinizi denyo hasan'dan mı öğreneceksiniz?

  hasan'ın hakkınızda söyledikleri ilginizi çekiyor ise kendinizi tanımıyorsunuz demektir.

  hala da birilerinin sizi tanımlamasına ihtiyaç duyuyorsunuz.

  100 huyunuzun 99 u boktan bile olabilir.
  ama 100 ünün de farkındaysanız ne mutlu size.

  kendinizi başkasından duymayın.
 • 2. sınıfa giden oğlum haftasonu 2. sınıflara yapılan bilsem sınavına girdi. yanlış doğruyu götürmüyor ama bir soruyu boş bırakmış. sorduk neden boş bıraktığını. "doğru yanıt şıklarda yoktu." dedi.
  özgüven budur, doğru ya da yanlış...
 • kazanması çok zor, kaybetmesi inanılmaz derecede kolaydır.
 • kendinin farkında olmamaktır. kendi eksiklerinin farkında olmamak. buna karşın kendini tam görmek. tam olmaktan değil kendini tam sanmaktan doğan bir duygu. kendine güven bir şartlanmadan ya da bir dar görüşten başka birşey değildir. kendinin üstün olduğundan değil kendini üstün gördüğünden ve buna şüphesiz inandığından doğar.. ve öyle güçlü bir duygudur ki karşısındakini de buna inandırır...
 • -sanatsal/sporsal etkinlik izleyen topluluk içerisindesin, takdire şayan olduğunu düşündüğün bir performans/incelik/hareket gördün, beğenini ifade etme arzun alkışlama refleksini çağırdı. şimdi ellerini deli gibi çırpıyorsun fakat o da ne? sana katılan kimse yok. avuçlarından çıkıp salonun akustiğinde yalnız başına yankılanan bu sefil ses, "neyin ne olduğundan anlayamayan kronun teki işte" düşüncesi uyandırdı diğerlerinde. senin adına utandılar ve birazdan alçalarak susacağını tahmin ediyorlar. işte tam bu sıra "beğeni ifadesinin kollektif bir biçimde sunulma zorunluluğunu reddediyorum, bireysel olarak alkış tutabilme özgürlüğünü savunan bir tabu devirenim, ayrıca diğerlerinin alkışlamadığını farkettiğim an, beğendiğim bu durum konusunda şüpheye düşecek, acaba ben malım da aslında tırt bir olayı mı yüceltiyorum diyecek kadar kişiliksiz biri değilim" dediğin, alkışını tek başına, aynı kararlılıkla, giderek güçlendirerek, gurur içinde devam ettirdiğin bir anın oldu mu?
  -evet abi bi kaç kere yaşadım bunu ben. hep dediğin gibi oldu.
  -iyi o zaman sen bu dünyanın en özgüvenli adamısın. ver o taşşağını öpüp alnıma koyayım. isim neydi bu arada?
  -ajdar abi, ajdar anık. ayrıca türkiyenin en iyi yorumcusuyumdur.
  -ona sonra geliriz, taşşağı ver önce.