şükela:  tümü | bugün
557 entry daha
  • özgüven sahibi insanlar kendilerini tanımış olanlardır. yani bilemediği yerde bilmiyorum demesini bilen, "bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp." diye düşünen kişi özgüven sahibidir.

bende özgüven tam anlamıyla gelişmedi. nedenini bilemiyorum ama birçok faktör var tabii ve bu faktörler özele gireceği için çok anlatmaya gerek yok. özgüven eksikliğine sahip olduğumu düşündüm hep, her şeyde yetersiz hissettim kendim adına. bir konu üzerinde konuşmaktan korkar oldum. bir hatam ortaya çıkacak da oradan vurulacağım diye korkuyorum. işin kötü yanı etrafımda hata gördüğünde saldırmaya kalkışacak aç kurtlar dolusuyla var.

bazı insanlarda da özgüven çok yüksek. kendilerinden tamamen eminler, hiç şüphe duymuyorlar. lakin onların iç yüzüne baktığınızda ne kadar sığ olduğunu görüyorsunuz, merak ediyorsunuz kaynağı belirsiz bir özgüven nereden geliyor diye.

not: tdk bu kelimenin öz güven olarak yazılması gerektiğini söylüyor. yine de aziz nesin gibi kendi yazım şekillerimi oluşturmaya karar verdim.
2 entry daha