• babandır. babanın psikolojik sorunlarıdır. babaanne ve dede ile yaşamaktır. annenin, baban ve ailesi tarafından ezilmesi ve senin o küçük aklınla hiç bir şey yapamamandır. aile kavramının olmamasıdır. baba rolünün olmamasıdır. yani en büyük etken ailedir.
  • diğer insanları kendinizden üstün görmenizdendir. kimsenin bir bok olduğu yok. emin olun, diğerlerinin sizden en ufak bir farkı yok. onlar sadece özgüvensizliklerini çoğu durumda kamufle etmeyi başarıyor, hepsi bu.
    saçmalayın, rezil olmazsınız. sırf siz silkelenip kendinize gelmediğiniz için saçma sapan insanlar hiç hak etmedikleri mevkilere geliyorlar.
  • şunları çok duyan:
    - sen beceremezsin.
    - dur!
    - yapabilir misin ki? inanmıyorum.
    - hiçbir şeye dokunma, otur.
    - olmadı.
    - falancanın çocuğu şöyle böyle, sen onun gibi değilsin.
    - salak!
    - yalan söyleme!
    - sınıfta kimse seni geçmemeli!
    - bu okulu kazanmalısın.
    - okumazsan benim gibi olursun.
    - bu kadar ezik olma.
    - elalemin çocuğu cin gibi, sen safsın.

şunları hiç duymayan:
    - sana güveniyorum.
    - seni dinliyorum.
    - seni seviyorum.
    - başardın, tebrik ederim.
    - sen yapabilirsin.
    - sen farklısın, kimseyle kendini kıyaslamamalısın.
    - sen zeki ve akıllısın, sana inanıyorum.
    - doğruyu söylediğine inanıyorum.
    - başarılarını ve başarısızlıklarını destekliyorum.
    - daima yanındayım.

çocuk, kaçarı yok hayatında özgüven sorunu yaşayacaktır.

çocuk ailesini yanında hissetmeli, başarılarında ve başarısızlıklarında onları yanında görmeli; sevildiğini görmekle kalmamalı, duymalıdır.

salatalık yetiştireceği zaman bile herkese soran ülkem insanı, evlenip çatır çatır doğurarak sokağa salmakta çok yetenekli malum. hiçbir konuda da ayarımız yok maşalllah; çocuklar ya sünepe ya da küçük dağları kendi yarattı zannediyor.
  • korumacı aile yapısı.
  • en önemli neden, aile tarafından yanlış yetiştirilmedir. çocuğu sürekli kontrol ederek, hayatına karışarak, fikirlerini dinlemeyerek vb. yetiştirirsen çocuk ayaklarının üstünde nasıl duracağını bilmez. ölmeyecekse bırakın her şeyi yapsın. korumacı olacağım diye çocuğunuzun hayatını karartıyorsunuz.
  • ailevi faktörler çoğunlukta gelir.
    özgüven kişinin kendine ve yeteneklerine yönelik olumlu ve gerçekçi bir anlayışa sahip olması anlamına gelir.
    kişide bunlar yoksa nedenler şu şekilde sıralanabilir:

1 yıkıcı eleştirilere maruz kalmıştır
    2 aile veya sosyal çevresince alay edilmiştir
    3 fiziksel şiddet görmüş, azarlanmıştır
    4 küçümsenmiş, aşağılanmış, hor görülmüştür
    5 kapasitesini aşan beklentilere maruz kalmıştır
    6 aşırı mükemmeliyetçi ebeveyn veya yakın çevreye sahiptir
    7 ilgi duyduğu faaliyetlerde seri başarısızlığa uğramıştır
    8 sevdiklerince terk edilme, sevgisiz ve mahrum bırakılma tehditlerine maruz kalmıştır
    9 başka insanlarla kıyaslanmıştır
    10 parçalanmış ailede büyümüştür
    11 aşırı korumacı ailede büyümüştür
    12 fikir ve düşünceleri önemsenmemiş, acımasızca eleştirilmiştir
    13 kapasitesini aşan zor hedefler koyduğunda kimse müdahale etmemiştir
    14 sosyal etkinliklere, toplum içinde aktif rol oynamasına, kendini bağımsızca ifade etmesine olanak tanınmamış, teşvik edilmemiştir.
    15 olumlu davranışları pekiştirilip taktir edilmemiştir
    16 güvendiği insanlardan zarar görmüştür.

özgüven düşüklüğünün en yıkıcı sonucu özsaygının yitirilmesidir.

edit: (bkz: #58129003)

editte: tanım
  • küçükken ailenin başlattığı işi gençlikte kızlar tamamlıyor..

düzenleme: bu dediğim erkeklere yönelik bir tespit . @anub1s hatırlattı: genelde asisti de hemcinslerimiz yapıyor.
  • (bkz: çok düşünmek)

ama öyle böyle değil aklınıza gelebilecek her şekilde çok düşünmek. gece yatmaya varmadan önce bile belki de 2 ay önce yaptığın ama hoşuna gitmeyen şey hakkında utanarak düşünmek. “ya keşke öyle demeseydim şöyle deseydim, bunu sormasam aslında daha iyi olacaktı, ah şu mesajı atmasaydım bir türlü rahat durmuyorum” gibi.
  • fakir olmak.
  • sevgisiz ve güvensiz ortamda büyümektir başlangıç olarak. gerisi çorap söküğü gibi gelir.
hesabın var mı? giriş yap