şükela:  tümü | bugün
  • karşı cinse veya kendi cinsine karşı yaptığı eylemlerde kendine saygı duymayan erkektir. bunların bazıları psikolojik de olsa (bkz: sosyal fobi) (bkz: aşağılık kompleksi) çoğunlukla öne çıkınca veya teklif edince alacağı red cevabından veya kabul edilmeme riskinden korkan erkektir. yaralıdır geçmiş yaralarından. acıtmışlardır canını reddettikçe (bkz: sezen aksu) lakin kesinlikle korkak değildir, biraz fazla temkinlidir, o kadar.
  • işsizdir.

ben salak, beceriksiz bir adamım heralde. özgüven mi? o ne? bende kalmadı artık.
  • beş para etmez bir özelliği olmadan kendine durduk yere güvenen kişiden daha erdemlidir.
  • çocukken annesi, babası ya da eğitmenleri tarafından eziklenmiş insandır.
  • kaybeder.
  • boş yere özgüven gösterisi yapmaktansa,doğal durmayı tercih etmiş insandır. ve bi insanın "özellikle bir erkeğin" özgüven eksikliği varsa ya karşısındakine güvenemiyor demektir ya da onun yanında kendini güvenli/mutlu hissetmiyor demektir. eziklemenin,kaybeden damgası vurmanın maksadı da yoktur. hepimiz özünde kocaman bir "özgüvensiz kaybedenleriz"
  • sunum yaparken aşırı derecede heyecanlanmam akabinde, özgüven babında noksanım mı var gibisinden beni derin düşüncelere sevk etse de, ilk okul 2. sınıfta andımızı okumak için çıkmış bulunduğum okul töreninde bir kaç şaşırınca müdür yardımcısının en hoş tabirler siktir edişi bu olayın bünyemdeki etkilerinin hala devam ettiğini gösteriyor. her sunumda elim ayağım titriyor. 1.85 eşek kadar adamım, sakallı makallı, nck'imin eriyim bildiğin ama durum bu. fazla üstüne gitmemek gerekiyor o yağızın, kim bilir neler yaşadı. ha bu arada istisnasız her kızdan yanında çok güvende hissediyorum tarzı cümleler duymuşumdur, karşı cinsle ilgili bir sorunum yok, doalyısıyla bu tür işleri kız erkek ilişkilerine indirgemek yanlış.
  • özgüveni fazla kaçmış bir cahil cesaretli, her önüne gelene yavşayan bir barzo olmadığı için sevgili konusunda hiç ilerleme kaydedemeyecek erkektir. çok sıkıntı çekmiştir çok içine atmıştır, acınası görülür, kendisi üzerinden ne kadar özgüvenli olduğunu göstermeye çalışanlardan daha acınası değildir halbuki, davar sever karşı cinse göre değildir, kaybedecektir.