şükela:  tümü | bugün
 • insanin ozguveninin olmamasi durumu
 • herhangi bir konuda ozguveni olmayan insanlar surekli disaridan gelecek tatmin ve destege muhtac hissederler kendilerini, cogu boyle oldugunu hicbir zaman anlayamaz, bazilariysa bu durumlarinin farkindadir ve pasif kalmayi tercih eder.
 • bu olayın oluşma sebepleri de çok çeşitlidir.
  1-denildiği gibi yaşanan bozgunlar dışında. dışarıdan özgüven şırıngalanmasına alışmış olan bi insan, ona bu iğneyi yapan kaynaktan uzaklaştığı an özgüvensizliğin kucağında bulabilir kendisini. ailesi veya başka birileri tarafından sürekli güven aşısı yapılan bu kişi kendi temelinde güveni oluşturamadığı için hayatının bi döneminde ben noldum sorusuna kötü yanıtlar verebilir.
  2-bir diğer nedense yanlış yönlendirilme olabilir, eğer resimde gayet vasat olan bi çocuğa sen resimde aşmışsın denilirse ve öyle yönlendirilirse sonra o büyüyüp da aslında hiç öyle olmadığını görebilirse aynı kötü süreç gerçekleşebilir. öyle olmadığını görememesi ise onun için olabilicek en kötü şeydir, bütün hayatı boyunca olmayan bişi için didinir. özellikle canım halkımın büyük bir kesimi çocuklarını böyle yetiştirirler, onlardan öyle olmasalar bile sürekli kendilerini o alanda kanıtlamaları beklenir, sonuç dıştan güven maskesine bürünmüş, mutsuz insanlar.
  3- aklıma gelen ve en korkutucu olan son neden (bkz: kurgusal insan) insanı hep mükemmel olmaya iten mükemmeliyetçiliği bi bok zanneden sistemin bireyleri aşırı bireyselliğe ve bunun sonucunda dibi olmayan bi kuyuya itmesi. sosyalleşme ve bireyselleşmenin ruh sağlığı için hassas bi dengede olması gerekirken, aşırı bireyselleşmiş veya aşırı sosyalleşmiş ama özünde karmaşalar olan insanların ortaya çıkarılması. sistem tarafından asıl doğruların insanlara sunulması ve kendini yetersiz hisseden insanın sürekli ideale yaklaşma çabası. (bkz: rejim) (bkz: öss) (bkz: bakınız da bakınız)
 • ki$inin kendi ozelliklerini yeterince tanımaması, ozelliklerini yetersiz bulması ya da hicbir sebep yokken kendi kendine yetememesi durumu. ornek olarak;
  - guncenaz sen bana hic yakı$ıklım demiyosun ama*.
  - sacmalama harbican ben seni yakı$ıklı bulmasam yanımda gezdirir miyim?*
  bu ornegimizden anla$ılacagi uzre ki$inin cevresindeki insanlar ve ko$ullar kar$ısında kendini eksik ve yetersiz bulması sendromu. ozellikle ikili ili$kilerde aldatmak ve aldatılmak konularında bakılması gereken ilk noktadır.
 • en cok final sinavlarindan onceki gece hissettigim duygu.
 • aşağılık kompleksine yol açabilecek durum.
 • kendiyle barışık olmama durumu, yapamadığı şeyler üzerine sürekli kendi iç dünyasında savaş vermesi ben neden sorularının sıkça sorulduğu durum. sürekli kendini sorgulatan durum.
  özgüven eskiği olan insanlar hayatta az başarılı olurlar pasif kalırlar, çok alınganlardır, kolay kolay hiç bir şeyden tatmin olmazlar......
 • aşk meşk işlerinde insanı elden ayaktan kesen his.

  kişinin, sevdiceğin kendisini sevmesi için hiçbir sebep bulamazken, sevmemesi için binlerce sebep bulabilmesidir.
 • uzun süre aşk meşk olayına muhattap olmadıktan ve tamamen yeni bir ortamda tamamen kendi içinize kapanık yaşarken, sizinle ilgilenen birisi olduğu duyumunuzu aldığınızda, "duyuları tam mı?" diye sormaktır.
 • bütün mutsuzlukların anası