şükela:  tümü | bugün
 • ozon üreterek, sigara kokusu tarzı kötü ve istenmeyen kokuları giderip havadaki mantar sporlarını ve miteları öldüren bir garip cihaz. sağlıklı birşey mi değil mi tam karar veremedim. çok kullanılan ortamda yaşayıp bir süre sonra halsizlik ve düşük tansiyonla hastaneye kaldırılan birilerinin hikayelerini okudum.

  ama öte yandan yerli alışveriş sitelerinde 100 küsur liraya satılan çin malı ev tipi ozon jeneratörlerinin faydaları şöyleymiş:

  ozonun özellikleri ve faydaları
  -medikal ozonun iyi bilinen bakteri öldürücü etkiye sahiptir,
  -mantar öldürücü, virüs çoğalmasını önleyici özelliği sebebiyle, enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  -kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır, ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozonu çok değerli kılar.
  -düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.
  -ozon sayesinde oluşan bu aktivasyona cevap olarak , vücudun bağışıklık hücreleri cytokin (interferones yada interleukins gibi önemli aracıları içeren) adı verilen özel habercileri (mesaj taşıyıcıları) üretir. bunlar hastalıklara direnmek için uyarılan bütün bağışıklık sistemi boyunca zincirleme bir şekilde pozitif değişiklikler yaratarak diğer bağışıklık hücrelerini haberdar ederler. bu da medikal ozonun, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında özellikle çok başarılı sonuçların alınmasına yol açar.
  - majör otohemoterapi adıyla bilinen küçük miktarlarda uygulanan ozon sonuç olarak vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikalleri yok eden enzimleri aktive ederler.
  - kronik enflamatuar hastalıklarda ozonun neden kullanıldığı böylece anlaşılmaktadır.

  kullanan bilen varsa deneyimini esirgememesi dileğiyle, ukteydim doldum.
 • 2003 yilinda seracilikla ugrasan bir kisinin seranin merkezinin tavanina ozon jeneratoru astigini görmüştüm. bu cihaza yakin olan sebze ve çiçeklerin digerlerine nazaran daha cabuk geliştiğini anlatmisti.

  calisma prensibi, faydalari, evlerde kullanımı hakkinda ise eksisozluk disinda bilgi arastirmaya useniyorum.
 • aşırı merak ettiğim ama faydası mı zararı mı olacağını tam olarak kestiremediğim, çalışma prensibini de çözemediğim cihaz.

  #74178644 son cümleyle öyle aynı fikirdeyim ki anlatamam :)

  her konu hakkında engin bilgilerini yazan ekşiciler nerede yahu?
 • ozon jeneratörü hakkında bir şey bilen yok mu?