1. ozur dilemek buyukluk ve cesaret ister...
  herkezin bi taraflari yemez ole ozur dilemeyi...
 2. dilersem cidden pismanimdir yani bilenler bilirler asla ama asla hakli oldugumu dusunuosam ozur mozur demem.. ama diliosam iste cidden pismaniye modu olurum.. biri benden ozur diliosa kendim gibi dusunurum ama gecistirmek icinse eger ne bilim kendi bilir.. aman iyilik bende kalsin ayaklari iste.. ama ne bilim guzel sey bence..
 3. yola gelmenin kibarca ifadesi
  - abicim özür dilerim
  - hm aferin, yola geldin demek
  - hı?
 4. insan gercekten hatali davrandigini düsündügünde bu büyüklügü gösterip özür dileyebilmesini bilmelidir. ama bizi bu büyüklügü göstermekte engelleyen gurur, yada karsisindakini saten gudik bulmak gibi olaylar vardir. özür dilemek "afedersin" gibi aslinda bos bir lafi ifade eden bir sözle karistirmamalidir, özür dileme geregi duyuldugunda ve ya karsi taraftan beklendiginde i$ ciddidir
 5. bilinmeyen bir sebepten yakın çevremiz bazen özür dilemeyi afrikalı yerlilerin milattan önce uyguladığı terkedilmiş bir töre olarak algılayan insanlarla dolu olabilir.
  böyle durumlarda allah da onları öyle yaratmış demek bizim yegane avuntumuzdur.
 6. özür dilenen bazı kişilerin bunu muayyen olarak başımıza kakıp kişilik hakları üzerinde hak iddia etmesi sebebiyle yaşanan travmaların akabinde de özür dilemekten tiksinebiliriz.

  ama bu yine de travmatik geçmişim var özür dileyemem iki kelimeyi bir araya getiremem demek içün aciz bir mazerettir.
 7. özür dilemek bir yerde de topu karşı tarafa atabilmektir.
  "aha attın topu ama beni ıska geçti" "ya da canımı yakmadı ki yakmadı ki?" demek yerine, topu kıvrak bir bilek hareketiyle sahibine göndermek emre yazılı senet tadı verir.

  ha mevcut mevduatınıza göre o senet protesto edilir ya da edilmez, orası cirantanın bileceği iştir.

  ama dilenen özürü kabul etmemek, çok çok zaman öküzlüktür, ayılıktır.hele hele bir iki üç yetmez dört beş altı olsun diyerek mükerrer defalar özür tekrar ettirmek gaddarlıktır, üzüm yemekten çok bağcıyı dövme tandansına delalettir.
 8. özür dilemek zorunda kalan tarafların özür niyetine en çok yaptıkları şey mazeret sıralamak yoluyla ilgili ya da bilgili görünmektir.

  misal slayt çekimi için iş teslim ettiğim bir adam(adamdı sanırım) çekmesi gereken 10 slayt yerine 8 slayt çekmiş, üstüne 10 slayt parası almış, akabinde başına şarladığımızda(kibarca) bize:

  "abi bi kere ben sana kolaylık yaptım, o fiyata istanbulun hiç bi yerinde değil 10 slayt çok afedersin 1 slayt çektirtmezler, çekiyolarsa ben gideyim ordan yaptırayım, filmi kurtarmaz bikere, ben ayrıca görmedim o diğer iki resmi araya karışmış, yani küçük resimler bunnar numaralandırsaydın görürdüm benden kaçmazdı di mi güzel abicim"

  diyerek enteresan bir tablo çizmiştir.

  bu aşamada müşterinin ve insan evladının duymak istediği önce özür, sonra özürü mübah kılacak mazeret yığınıdır.aha mazeretim var niye özür dileyeyim çoğu zaman geçerli bir argümansa da, her türlü zarar verici fiilin aşağı yukarı bir ya da iki geçerli gibi görünen mazereti vardır.

  durumun ve kabahatin şiddetine göre
  pardon
  kusura bakma
  özür dilerim
  yalavarırım bokunu yiyim beni affet
  gibi logaritmik artış gösteren bir skalası vardır.

  misal bu örnekte slaytları çekerken birden ona kadar sayamadığı halde, muhasebe esnasında 10 slayt parası almayı akıl edebilen, eksik yaptığı işi pazarlığa bile tabi olmayan gönülden kopmuş teberru dan düşerek kendini özür dilememe pozisyonunda gören mahluk için doğanın dile gelip insanoğlundan özür dilemesi gerekmektedir.