şükela:  tümü | bugün
  • kimse kusura bakmasın ama öğrencileri için kılımı bile kıpırdatmam. bi kere de fazla manita var desteğini bekliyorum desin biri. nerede hamallık işi var hemen yardım çağırın.

şaka lan şaka! dualarım sizinle, artan ve artık fahiş miktarlara varan shuttle fiyatları düşürülsün hatta bedava olsun. ne sikimse artık bu shuttle.
  • call me maybe castı bombadır.koral,berke,karya,dilara... burslu öğrencileri oyun dışı bırakmış pislikler! necati, hatice nerdesiniz yavrularım?!
  • hakkında bu kadar entry girilince odtü'yü kınadı sandığım okul.
  • saka falan yapmiyorum. adi ozyegin olan bir okulda degil 29bin, 29 lira bile odemem. amina koyim millet bu kadar mi vasat universite sinavinda da boyle otobus firmasi gibi ismi olan okullarda okuyor ? tam bir otobus firmasi ismi. baska bir sey degil.
  • özyeğin üniversitesi ismi otobüs şirketlerini andırdığından isminin hüsnü üniversitesi olarak değiştirilmesini teklif ettiğim geleceğin eğitim yuvası.
  • okulum hakkında hiç entry girmeyeceğim diyordum ama yaptıklarıyla zorla girdirmiş, tabela üniversitesi yolunda emin adımlarla ilerleyen üniversitem.

burada daha çok kötü yönlerini yazacağım ama , bu okulda iyi giden şeylerin olmadığı anlamına gelmiyor. baştan belirteyim.

şu an aklıma gelen saçmalıkları sıralayacak olursam:

1-) okulun kendini koç sabancıyla bir görüp, bilkenti rakip bile görmemesi:

tamam anlıyorum kaliteli güzel hocalarımız var. ama daha ilk senen be güzel kardeşim. neye dayanarak bu kadar iddialı konuşuyorsun. bir çok kişinin gözlerini de bu şekilde boyuyorlar. okulu yazmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem, okul tanıtım günlerinde muhattap olduğunuz kişilerle değil, okulda en az lisans 1. sınıfı bitirmiş samimiyetine güvendikleri biriyle konuşmaları.

2-) burs konularındaki göz aldatmacaları :
    öncelikle okul "ulaşılabilir" üniversite olduğunu iddia ediyor. herkes yazabilir bizi diyor. benim girdiğim sene okulun tüm kontenjanları %100 ve %50 burslu kontenjanlardı. bununla gazetelerde boy boy özyeğin üniversitesi şu kadar burs dağıtıyor diye milletin gözünü buladılar. burdaki ince ayrıntı şu: okulun yıllık fiyatı 24bin tl(idi, petrolden hızlı yükseliyor 30bin falan oldu galiba bu sene. ). fakat benim girdiğim sene en çok para veren kişi 12bin tl vermiş olmuş oldu. milletin çok güzel gözünü boyadılar. allah aşkına 24 milyar nedir ? bu kadar param olsa size gelirmiyim allasen ? anlayacağınız cin olmadan adam çarpmaya kalktılar.

ki şu an %100 bursluluk kontenjanı, yasaların öngördüğü minimum olan sayı %10 dur. bu mu sizin burs dağıtmanız ?

3-) öğrencilerin staj adı ucuz işçi gücü olarak çalıştırmaları :

eğer özyeğinde okuyorsanız her an mailinize x' te staj fırsatı diye bir mail görüp heycanlanabilirsiniz. hiç heyecanlanmayın. staj diye kastettikleri şey hüsnü özyeğin' in sahip olduğu gap, m&s gibi firmalardan birinde satış sorumlusu(tezgahtarlık) yapmak. mailleri atmasınlar demiyorum hobi olarak yine atsınlar sonuçta bu işte çalışmak isteyenler, para kazanmak isteyenler olabilir eyvallah da, bunu millete staj diye yedirmeyin bari..

4-) rektörün övgü twitlerini rt lemesi :

melih gökçek övgü timine benzeyen paralellikte kim olduğunu bilmediğimiz insanlar tarafından, rektöre "hocam özyeğini görünce bidaha okusayım geliyo valla !!" şeklinde atılan twitler, ve bunların rektör tarafından retweetlenmesi. inanın kimileri o kadar yapmacık geliyor ki... açın bakın retweetlenen şeylere.

5-) ulaşım problemi:

her gün çektiğimiz insanı en çok sinirlendiren problem. bilmeyenler için şöyle açıklayım : okulun ana kampüsü olan çekmeköy kampüsüne toplu ulaşım araçları ile ulaşmak imkansız. zor olduğundan değil okulun olduğu yere gelen hat yok. tek ulaşım aracı kimilerince shuttle diye tabir edilen araçlar. merak etmeyin dostlar shuttle denen şey bildiğiniz ilkokul-lise servisi. burdaki sıkıntılar şunlar:

a-) okula tek ulaşım aracı olan bu aletlerden ücret alınması. arkadaşım ben bu alete konforuma düşkün olduğum için değil, tek ulaşım aracı bu olduğu için biniyorum. okulun ordan otobüs geçse aylık akbil yapar işime bakarım. zaten sana mahkumuz bide rantçılık yaparcasına şu fiyatları yüksek tutmayın bari. şu an sadece arkadaş çevremden bildiğim ücretsiz servis hizmeti veren bilkent ve istanbul ticaret üniversitesi (adamların bir kampüsü için ücretsiz motor servisi bile var düşün artık) yanında siz mi ulaşılır üniversitesiniz ? ki iki üniversite de size göre daha merkezi bir yerde bulunmakta.

b-) bu aletlerin sadece tek bir yere gitmeleri. 1-2 ekstra sefer haricinde bu aletler sadece iki kampüs arası çalışıyorlar. daha yolumuz uzun anlayacağınız. karşı örnek olarak yine bilkenti verebilirim. bilkentin bir çok merkezi yere servisi bulunmakta.

c-) bu aletlerin saatte bir kalkmaları. (sedat abiye selam olsun bazen onda bile sıkıntı çıkması.) bildiğiniz gibi istanbul trafiği stabil bi trafik değil. ne olacağı belli olmuyor. eğer saat başı olan bu servisi kaçırırsanız yandınız. kafadan bir ders kaçıyor.

6-) otopark ücretleri

otopark ücretleri taksime araba koymakla eşdeğer. sanarsın çok arabasıyla gelen var otopark doluyor. otoparklar genelde boş. yine belirtmek istiyorum zaten kampüs uzak bir yerde, adam çıkmış gelmiş arabasıyla okul orda da rant peşinde.

7-) yemekhane fiyatları

baştan söyleyim devlet üniversitelerinde yemeklerin, devlet yardımı yüzünden çok ucuz olduğunu biliyorum. o bakımdan onlarla karşılaştırmayacağım. okulumuzda 3 kap yemek 6tl. koç üniversitesi 3 kap yemek 5,75tl. bilkent üniversitesi 3 kap yemek 4,5tl. okulumuz burda da şeklini koymakta.

8-) hiçbir şeye itiraz edemeyen öğrencilere sahip oluşu. size yemin ederim yemekhanede kasadayken yemek fiyatlarının 5.5tl den 6tl ye çıkmasına artık cebim bozuk para kaynamayacak diye sevinen birini bile gördüm ben bu okulda. ama bu okulun genel görüşünü yansıtmıyor tabii ki. herkes gelen zamları duyunca bir küfür ediyor ama kimse bi çıkış yapamadı. bu çıkışı tek başıma ben yapsam bi yere varmaz. bu çıkışı öğrenci birliğinden birisinin yahut okuldaki tek aykırı duruşa sahip olduğunu düşündüğüm, fikir ve düşünce topluluğunun yapması lazım. onlar da çok aktif olamadılar bu konuda.

sonuç olarak belki odtü,koç,sabancı,bilkent vsye giden birine sorsak yanlış giden birşey var mı okulunuzda diye onlarda birsürü bişey sayabilirler diye tahmin ediyorum ama adamların dert ettiği şeyler eminim ki bunlar kadar saçma sapan şeyler olmaz heralde. ama en birinci özyeğin ! asdlsaisalşkdas

farkındayım yazı biraz uzun oldu. ama okulu yazmayı düşünenler olursa altın niteliğinde bi entry bana sorarsanız.

edit: yazım hataları
  • gerizekalılara göre ben bu üniversitede çocuk okutan kodamanların vergileriyle devlet üniversitesinde okumuşum. ailemin ve benim yıllardır ödediğimiz vergiler nereye gidiyor ulan zihniyetini siktiğim?
  • bahsedilen call me maybe adlı video altında yazan bir yorum beni benden almıştır.
    "çok gelişmiş üniversite zencisi bile var."
  • bu para cok, ve bu zam da akil alir gibi degil. bunu bastan soyleyim.

ancak bazi onyargilar konusunda soyleyeceklerim var:

1. ozyegin universitesi cok kaliteli hocalarla dolu, iyi bir egitim ve staj imkani sunan bir okuldur. bu okula tabela universitesi muamelesi yapmak cok buyuk haksizliktir.

2. sizin "3 net yapip da gelmis salak" muamelesi yaptiginiz ogrenciler ayni dersleri, ayni kitaplardan isliyor, ve okul odev-proje bazli amerikan sistemini benimsedigi icin belki de devlet okulundaki ogrenme seviyesine fark atiyorlar. kendisi bogazici, kardesi ozyegin biri olarak yakindan biliyorum da soyluyorum bunu.

3. bir ailenin bu parayi cikartip masaya koyma aninini soyle hayal edenler var: "aha-hahahaa 26.000 mi? 4 daha vereyim duz olsun, ugrastirmayin beni! ahahahaaampss" size gore ozel okullar bunlarla dolu, devlet okullarinda ise toptan fakir dolu. acliktan kursun kalem yiyorlar. bu kadar kutuplarda dusunmeyin. kendisi devlet, kardesi ozel okulda okuyan biri olarak her iki ortami da biliyorum. benim devlet okulu dedigimde "spring break'te avrupa'ya gidecegim" insanlari vardi. simdi kardescigimin ozel okul ogrencisi ev arkadaslari ise bildigin dededen kalan evini satmis memur cocugu hayatindalar. cok fazla bir sey degil, sadece azicik daha genis dusunun, daha az kirici ve acimasiz olacaksiniz.
  • isim itibariyle kebapçı yetiştirecekmiş gibi duran üniversite.