şükela:  tümü | bugün
60 entry daha
 • geçtiğimiz yıl kendi adıma risk alarak tercih ettiğim okulum , hemen aklımıza geliveren risk noktaları: yeni okul, mezun vermediği gibi adı bile duyulmamış, sadece iki bölümü var, kampüsü yok, gözüken akademik kadrosuna göre ders sisteminin oturtulmuş olduğu şüpheli, vs. vs.

  geçen bir yılda, daha önceki üniversite tecrübeme dayanarak (bkz: yıldız teknik üniversitesi) ben üniversite okumamışım, asıl olması gereken buymuş diyebileceğim okuldur.

  evet aksaklıkları var; örneğin yaz okulunda yüzlerce ders açılmıyor, çünkü henüz az kişiyiz, 5 yıl sonra açılacaktır, dert edilmemeli. örneğin kampüs hayatı yaşanmıyor, minik bir bahçede ve toplamda 400 kişiyle (bu yıl 1000 olacağız) her daim birliktesiniz, ama kim bilir belki yıldız teknik'in orta bahçesinde o kadar king oynamasaydım o zaman okul biterdi.. *
  ve evet bir çok kişinin lanet olsun diyebileceği bir şey de var : ödevler! değil daha önceki üniversite ve dahi lise hayatımda şu bir yılda yaptığım kadar ödev yapmadım arkadaş.. her hafta her dersten minimum bir ödev, öyle kolayla da bitmiyor, turnitin derdinden de kopyala yapıştır yapılmıyor, hepsi safi alın teri. ancak bu duruma lanet edilmemesi gerektiğini final zamanı anlıyorsunuz, çünkü ödevlere bakmak zaten geçirdiğiniz dönemi kavramak anlamından çok değerli, son gün sabahlamıyor adam gibi zamanında öğrendiklerinizi tekrar ediyorsunuz. yani bu duruma ne yönden bakmak istediğiniz size kalmış.

  gelelim şahsi memnuniyetlerime..
  sürekli cesaretlendiriliyorsunuz, girişimcilik en önemli değer, fikir ürettiriyorlar size, öyle de böyle de çıkıyor bir şeyler, sınıfınızda hayallerini gerçeğe dönüştüren insanlar görmek daha da teşvik edici inanın.
  akademik kadro erişilemez yerlerde değil, bir üst katta.. hiç bir öğretim üyesinin dokunulmazlık hakkı olmadığı gibi rektörünüzün de yok -1.sınıf ilk dönem dersinize de giriyor üstelik. ytü’de -ve eminim türkiye’deki üniversitelerin %95’inde- rektörün tank gibi arabasından başka bir şey göremezken burada her köşe başında rastlaşabilir, yapılan toplantılarda derdinizi anlatabilirsiniz, aynı şey öğrenci birliği için de geçerli; oyunuzun işe yaradığını görüyorsunuz, kapalı kapılar ardında dolaplar dönmüyor, ne idüğü belirsiz insanlar öğrenci birliği başkanı olup kafasına göre iş yapmıyor.. “samimiyet” anahtar kelime, telaffuz edilmiyor -direkt okulun havasında var.
  eğitim içeriğine diyecek laf yok, işletme alanında bu zamana kadar yurtiçi ve yurtdışında eğitim görmüş ve eğitim vermiş insanlar işlerinin erbabı, derslere sıklıkla gelen misafir konuşmacılar da dünyada neler olduğunu takip etmeniz için iyi bir avantaj. mezun olduğunuzda armut gibi iş başvurusunda bulunmayacağınız garanti; sektörleri biliyorsunuz, artılarını eksilerini bizzat birinci ağızdan dinlemiş oluyorsunuz; kibarlık olsun diye değil gerçekten merak ettiğiniz şeyleri sorup öğreniyorsunuz, ve cevapları da samimiyetle alıyorsunuz.

  söylenecek çok şey varmış da yazamamışım ve yazdıklarımla da hakkını verememişim gibi hissediyorum, memnuniyetimi ve verdiğim kararın doğruluğunu söylemiş miydim?

  son olarak: önümüzdeki günlerde yaşanacak tercih maratonunda özyeğin üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen sözlük yazarlarının sorularına yardımcı olmaktan mutlu olurum.
 • gecen yil yazdim (bkz: #19644705), bu yil da yineleme ihtiyaci duyuyorum..

  gectigimiz bir yilda beyan ettigim fikirlerim degismedi aksine kuvvetlendi.
  hic mi kotu tecrube yasamadim? elbette yasadim. bir bakalim neler olmus..
  - lanet olasi bir dersin lanet olasi hocasiyla papaz oldum, ortalamamamin canina okudu o lanet olasi ders, sinirimden kudurdum ama ne fayda..
  - baska bir ders icin bir kez fazla devamsizlik yaptim diye final doneminde ekstra odev yapmam gerekti (ve bunu odev tesliminden sadece iki gun once ogrendim..)
  - onceki okulumda aldigim bir dersi saydiramadim, yine ayni dersi tipis tipis almak zorunda kaldim.
  ilk aklima gelenler bunlar, sanirim yeter de artar..

  diyecegim odur ki; hepimiz yasiyoruz, her okulda yasiyoruz. illa ki size takan bir hoca, sizin nefret ettiginiz bir ders, hakkinizin yendigi bir durum, belki sizin de baskalarinin hakkini yediginiz durumlar yasaniyor, bunlarin yasanmayacagini dusundugunuz bir okul beklentiniz varsa sizi aya gonderebiliriz mesela?

  ikinci okulunu okuyan* ve sektor deneyimli* biri olarak hem tecrubeme hem de objektif bakis acima guvenerek diyorum ki "bu okul iyi egitim veriyor arkadas", daha otesi de yoktur. insanlara, okulun bahcesine, kantinin yemeklerine, sosyal hayatin olmayisina vs. kulp takmak isteyen herkes serbesttir, onlara da saygi duyuyorum, herkesin universite hayatindan beklentisi farkli neticede.

  son olarak: gelecek tercih maratonunda kafasinda soru isareti olan suserlara mesaj fasilitesi uzakligindayim, yardimci olmaktan mutlu olurum.
 • duyarlı özü isimli sosyal girişimin çok güzel işlere imza attığı okulumdur.

  daha bir çok güzel projenin yanında; geçtiğimiz yıl van depremi'nin hemen ardından başlayan duyarlı kutu projesinde sadece bir ayakkabı kutusuna sığacak güzellikleri van'daki çocuklara ulaştırma fikri ile çalışmaya başladılar. her bir kutuyu hazırlayan gönüllüye, karşı taraftaki alıcının cinsiyeti ve yaşı bildirilmişti, böylelikle kutuya girecek malzemeler de daha anlamlı oldu, kimimiz bere örüp yanına bir terlik aldık, kimimiz diş fırçası ve macunu koymayı akıl etti. sonra bir grup öğrenci van'a bizzat giderek kutuları sahiplerine ulaştırdı.

  deprem sonrası bir gülümseme verebildiysek ne mutlu dedik ve unuttuk gitti..

  derken bugün "çocuklar bir defa değil her zaman gülmeli" isimli bir mesaj aldım girişimden, kutu projesini yeniden yapıyorlarmış. geçtiğimiz yıl bir alışveriş merkezinde hayatımda hiç girmediğim çocuk mağazalarına girerken ve "6 yaşındaki bir kız çocuğu ne sever" diye günlerce hem heyecan hem mutlulukla düşünürken şimdi yeniden bir çocuğu sevindirecek olmanın heyecanını bize bu yıl da yaşatıyorlar. eminim her geçen yıl daha fazla katılımla daha çok çocuk sevinecek..

  girişimin duyarlı kutu ve diğer projeleri için sizi böyle alalım
 • bir tercih döneminde daha, daha önce yazdığım entry'lerimle ve mesaj yoluyla ulaşanlara verdiğim yanıtlarla üniversite adaylarına yardımcı olmaktan mutlu olacağım okulum.
  özyeğin üniversitesi/@mocha
134 entry daha