şükela:  tümü | bugün
 • insanin ilerde karsilasacagi durumlari idare edebilmek icin gereken hamlelerin kaynaklarini duzenleyip hayata gecirebilme yolunda kendi kapasitesine olan inancıdır. bir işi başarmanın temelinde inancın olduğunu söyler. hedefe ulaşmak için gerekli kişisel aktiviteleri etkileyen en önemli faktörlerden biridir, kimi araştırmacılara göre en önemlisidir. öz yeterliliğin öncelleri ise hayali tecrübe, geçmiş deneyim, psikolojik canlandırma ve ikna kavramlarıdır.

  albert bandura 1983 yılında yaptığı sosyal öğrenme teorisi araştırmasında bulmuştur bu kavramı. daha sonra pek çok araştırmacı öz yeterlilik üzerinde çalışmıştır. günümüzde de halen üzerinde çok çalışılan bir kavramdır.
 • farklı kaynaklarda kendini gerçekleştirmek işinin diğer bir tanımıdır ve bunun kendisinde var olduğunu açıkca beyan eden kişi öz yeterlilik sınırını çok aşmış ve anlaşılacağı üzere kendisi, ske sürülecek akıldan epey ıraktır.
 • bireyin herhangi bir problemle karsilastiginda bu problemi anlamaya calismasi, gayret etmesi, basarisizliktan yilmamasi, ogrenene kadar pes etmemesi ve ustesinden gelecegi inanci ve algisi.
 • albert bandura'ya gore oz yeterlilik bireyin belli bir performans gostermesi icin gerekli etkinlikleri duzenleyip basarili bir bicimde gerceklestirme kapasitesi. bu yuzden, ogrencilerin oz yeterlilik algisini gelistirmek icin baslangicta basit orneklerle ogrencide basarili olma duygusunu gelistirmek lazimdir.
 • bireyin ogrenme ve davranislarini gerekli seviyeye ulastirmak icin kendi kapasitesine olan inancidir. bireyin herhangi bir seyi yapmaya yeterli oldugu inancidir.
  ingilizcesi icin
  (bkz: self-efficacy)
 • "ben yapabilirim." duygusu ve inanci.
 • self-efficacy
  albert banduranin kullandigi bir terimdir, sosyal ogrenme kuraminda da kullanmistir ozyeterliligi. ogrenmenin ozyeterliligi yuksek olan insanlar icin daha kolay oldugunu one surmustur.
  ozyeterlilik kisinin genel anlamda kendi yeteneklerine ve kapasitesine olan inancidir. verilen gorevleri basarabilecegine, amaclara ulasabilecegine inanan insanlarin ozyeterliligi yuksek, ay ben bunu hayatta yapamam diyenlerin ise ozyeterliligi azdir (alcaktir yazacaktir garip durur diye yazmadim ama azdir da tuhaf durdu, neyse). bu inanc, yani self-efficacymiz, yani ozyeterliligimiz bizim bir isi basarip basaramayacagimizi etkiler. (evrene pozitif sinyaller vermek gibi)
  kisaca inanmak basarmanin yarisidir sozunu dogrular nitelikte bir terim.

  insanlarin davranislarini, motivasyonunu, dusunce sekillerini onemli olcude etkiler. self-efficacy'miz karsimiza cikacak olan zorluklara ya da yapmamiz gereken gorevlere nasil yaklasacagimizi belirler cunku. yuksek self-efficacy sahibi insanlar bu sebeple gozlemsel ogrenmeyi daha kolay gerceklestirebilir.
  ama cok da mantiksiz bir sey degil aslinda ozyeterlilik, cunku birey kendi ozyeterliligine bircok faktore bakarak karar verir ve normal kosullarda bireyin kendisinin ozyeterliligi hakkindaki gorusunun makul seviyelerde olmasi gerekir.
  ayrica (bkz: sosyal öğrenme kuramı/@marquee)