şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dsg şanzumanlı araçların verdiği hata iletisi. sarı ünlem işareti de cabası. swich hatası dense de vites kutusunu elinize veren arıza tipidir.

    servis görevlisi de işaret parmağını göstererek "bu swich şu kadarcık bir şeycik ama biz tedbiren(iki elini, elinde karpuz varmış da onu kavrar gibi yaparak) böyle bir parçayı komple değiştiriyoruz." dedi. sevinsem mi üzülsem mi bilemedim mk. "kaç lira?" diye sordum, "normalde 7 ile 9 bin lira arasında fatura çıkıyor ama sizden para almayacağız, garantiniz devam ettiği için" dedi. demek bu arıza 2 ay sonra olsa kol gibi fatura girecekti kıçımıza. va mk.
  • mekatronik arızası'nın habercisi olan mesajdır aynı zamanda. eğer iyi niyet garantisi yoksa geçmiş olsun şimdiden. 15-20 kağıdı hazırlayın.

    mekatronik arızası veya şanzıman aşırı ısındı hatası yaşamamanın en büyük çözümü, aracı sport mod (manuel mod)'da kullanmaya alışmak. özellikle de istanbul'un güzide dur kalk trafiğinde. şanzıman sürekli yüksek bir hızla 1-2-3 yaptığı için otomatik mod'da iken haliyle ısınıyor, daha ilerisinde mekatronik yiyor. ancak sport mod'da direkt siz seçimi yaptığınız için ve yüksek ihtimalle o dur kalk trafikte birinci viteste aheste aheste gitmek zorunda kalacağınız için, şanzıman otomatik mod'a göre daha az ısınacaktır ve daha uzun ömürlü olacaktır.

    ayrıca, park ederken önce p'ye alıp sonra el freni çekmeyin ya da sadece p'de bırakıp gitmeyin. metod; önce n modu (varsa), sonra el freni, en sonundaysa p modu'dur. eğer her şeyden önce p modu'na atarsanız bütün yük şanzıman'a biner. bu da şanzımanın anasını ağlatan bir şeydir.