şükela:  tümü | bugün
  • işin siyasetini es geçiyorum. anlamam da zaten. benden içi dolu entari bekleyenlere en içten özürlerimi de sunarım ama böyle yakışıklı politikacı mı olur ya? o ne karizma, o ne yakışıklılık?
    tanım: genel geçerin aksine yakışıklı politikacı.
  • dışı seni içi beni yakar misali... işin iç yüzünü bilmek gerekir her konuda olduğu gibi... yoksa yanlış fikirler edinip yanlış sonuçlara varılabilir... bu pablo iglesias denilen şahıs eski venezuela diktatörü chavez hayranıdır ve uzun zamandır venezuela, küba ve iran "cumhuriyetleri" tarafından yüklü ekonomik destek görmektedir... monarşiye karşı olup, ispanyanın cumhuriyet olması taraftarıdır... destek gördüğü cumhuriyetlere bakarsanız nasıl bir cumhuriyet yönetimi istediğini tahmin edebilirsiniz... ayrıca üniversitede öğrencilere hiç çekinmeden açık açık kendi fikirlerinin propagandasını yapmaktadır hatta eta terör örgütünü savunmaktadır ve "eta'nın yaptığı terörizmin politik bir açıklaması vardır" demektedir. yani benim fikrime göre bir ülkede bulunabilecek en tehlikeli haşaratlardan biridir, en kısa zamanda ezilip yok edilmelidir, tabi demokratik yollardan...
  • pembe fikirlere sahip cesur politakaci.

1.) zengin ve çok uluslu sirketlere daha çok vergi verdirtip, fakir halkin da gelirlerini yukseltmesinden yanadir.

2.) zamaninda devlete ait olan ozel sirketlerin eger faydali olucaksa tekrar devlet geçirilmesini, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlari karsilayamayan halk kitlesine bu servisleri bedava verilmesi vaatlerinde bulunmustur.

3.) alt limit ucretlerinde(asgari ucret) yuksletme ayni zamanda isvicre'de oldugu gibi maaslara ust limit getirilmesini savunmaktadir.

4.) bu tarz kapitalizm karsiti hareketleri kapitalist sistem içinde çozmeyi hedeflemektedir.

kendisinin podemos partisi son kamuoyu arastirmalarinda %35 gibi bir oy orani çikarmistir. ispanya'da seçimlere katilim oraninin %50'lerde oldugunu unutmayalim. bu adam oy vermeyen genç kitleyi kendine çekmeyi basarmistir.

kendisi var olus sekli ve fikirleri, hali tavri bakimindan r. şafak tanrıverdi'yi animsatmaktadir.
  • alexis çipras'ın kuzeni. doku yunanistan'da tuttuğuna göre ıspanya'da da bu genç kardeş umut tacirliği için open society tarafından görevlendirilip zirveye oynatılacak.
    tabi ne desek boş, posa haline geldiğinde yıllar geçecek belki, belki o zamanlar geldiğinde başkaları için başka şeyler söyleyeceğiz de yine sikine takan olmayacak.
    insanı robotlaştıran hatta köleden hallice kılan bu sistemde zincirleri kırmak için fazlaca zaman gerek nitekim.
  • zenginlerden daha çok vergi alacağını söz vermesi ilk görünüşte ağız sulandıran bir fikir olsa da, sermaye'nin ülkeden kaçmasını, üretimin yurtdışına alınmasını hızlandırmaya da sebep olabileceğinden dikkatle yaklaşılması gereken bir fikirdir. zira gelir vergisinin yüzdesinin kazanca göre arttığı bir düzende, bu yüzde üzerinden artışın daha üstel hale gelmesi belki de artık adil bir düzen olmayacağına işaret edebilir.
  • tüketici ve sömürücü avrupa'nın, en son kendi topraklarını sömürmesinden sonra ortaya çıkmasına sebep olduğu başka bir değişimci. (devrimci vs. demek istemiyorum, yanlış anlaşılır, lakin devrimci değil)

partisi şimdiden(9 mart) el pais anketinde %22,5 oy almış.

muhtemelen benzer durumda bir ülkeden,* benzer bir politikayla çıkan aleksis çipras'tan daha çok iz bırakacak, daha çok etki yaratacak. öncelikle iglesias'ın ülkesi* daha büyük, daha çok söz sahibi, daha güçlü bir yakın tarihe sahip, en önemlisi daha büyük bir ekonomisi var ve dünyada daha çok bilinen bir kültür olmakla beraber daha etkin insanlara sahip. bu sebeple kendisinin ispanya'da yapacağı her değişim yunanistan'a göre daha çok ses getirecektir. daha önemlisi ise ispanya'nın isteklerine hayır demek, yunanistan'a hayır demekten daha zor. bu da onun için bir avantaj.

benzer olarak borç yapılandırma vaadiyle ortaya çıktı. evet bu çok klasik bir söylem. ama iglesias'ın şu anlatımı çok daha radikal:

"yolsuzluk yalnızca hainlerin milletin malını çalması değil, aynı zamanda ülkedeki en zengin yüzde 1'in halka kredi kartı ya da konut kredisi kullandırarak, onu borçlandırarak ve büyük şirketlerde ucuza çalıştırarak nüfusun yüzde 70'ininki kadar gelir elde etmesidir"

dünyadaki %1'in dünya kaynaklarının %50'sine, %10'un %82'sine sahip olması gibi gerçeklere başka bir açıdan yaklaşmış. (bkz: yirmibirinci yüzyılda kapital), belki adaletsizliğe dem vurma fikri konusunda thomas piketty'den ilham almışlardır ama bunun engellenebilirliği çok zor, özellikle avrupa kıtasında vergilerle oynamak çok zor, sonuçları ağır olabilir. seçimlerden önce vaat vermek kolaydır ama sonrasında bunları uygulamanız pek mümkün olmuyor (bkz: yunanistan).

eğer rusya gibi kendinize yetecek kaynaklarınız varsa bunu yapabilirsiniz (ki gene derinden etkilenirsiniz), yoksa şartlara uymaktan ve borçların yapılandırılması için izin almaktan başka çareniz yok. radikal ekonomik değişiklerle de zaten kriz sonrası düzelmekte olan ekonominizi (ispanya ekonomisi) tehlikeye atabilirsiniz (sermaye çıkışı).

kendisi kulağa çok hoş gelen bir yolda ilerlese de, ve latinlerin her daim sosyalizm/eşitlik damarları güçlü olsa da kendisi çok hassas bir noktada ilerliyor; ya kurallara uyan popüler eski bir solcu olarak siyasi kariyerini noktalayabilir ya da başarırsa tüm dünyada kabul görecek ve zamanla yayılacak bir ekonomik düzen yaratabilir ki zaten sadece böyle becerebilir.
  • 24 mayıs 2015'de ceuta ve melila şehir meclisleri için yapılan yerel seçimlerde %26 ile en çok oy alan podemos lideri.
  • dedesi manuel iglesias faşist franco rejimi sırasında ölüme mahkum edilmiştir. liderliğini yaptığı podemos, ispanyolca ''yapabiliriz'' demek. 2014'te sol bileşenlerle birlikte podemos hareketini kurdu. aykırı bir mizaca sahip, kravat takmıyor, takım elbiseyi bırakın oduncu gömleğiyle grup toplantılarına katılıyor. aleksis çipras'tan aşina olduğumuz bi izlenim bırakıyor ve bu adam yaklaşan 7 haziran seçimleri için bize emsal oluyor.

ben demiştim tribinden nefret ederim, uyuz olurum fakat daha önce yazdığım entry'nin son cümlelerinde gümbür gümbür geleceğini söylemiştim. sadece ben değil tüm kamuoyu araştırmaları emindi. (bkz: #48982777)
  • söylemleri ve tarzı hoşuma gitmiştir. demokrat, halktan, mütevazı ve lüksten, makamdan hoşlanmayan biri olarak duruyor. bence ülkemizde de böyle bir lidere ihtiyacımız var. selahattin demirtaş da belki benzer bir profile sahip ama selahattin demirtaş'ın pkk ile organik ya da inorganik bir bağının olması onu hiçbir zaman iktidara getiremeyecektir. ama şu an mhp chp akp dediğimiz bloktan bu şekilde bir lider ortaya çıkarsa, değişim rüzgarı ve dürüstlükle tek başına iktidara gelebileceğine inanıyorum. son olarak, türkiye'de seçimlere girse oyumu vereceğim liderdir.