şükela:  tümü | bugün
  • yemekte zorlanilan, fetis tadinda seyrek seveni bulunan yemek.
  • ka$garli mahmut, divan i lugat it turkte bu corbayi topik süngik (topuk kemigi) adiyla tanimlami$tir.
  • muppet show bunyesinde sevgili kermitin bir "paca corbasi ister misiniz" enstantanesi vardir ki soruya eslik eden el kol ve bacak hareketiyle birlikte her hatirlanisinda, hatta pek bir sevimli kisiler tarafindan canlandirildiginda insani olur olmadik yerde kahkahalara bogabilir, bogar. seneler sonunda butun skec tek bir bacak kasima hareketine indirgendiginde bile sonuc degismez.**
  • kiriklara iyi gelen bir yemek turu
  • ilik faktöründen dolayi kemiklere iyi geldigi söylenen, salt bu yüzden kolu kirildiginda annem icsin diye pisirmek zorunda kalip 1 ay boyunca mutfak kokuyor hissiyle dolasmama neden olan corba...
  • her ne kadar kırıklara iyi geldiği yönünde bir inanış varsa da bunun doğru olmadığını söyleyen doktorlar da mevcuttur. ayak bileğim kırıldığında teyzemin, paça çorbası içmeyeceğimi bildiği için, doktora "şimdi, mutlaka paça çorbası içmesi lazım değil mi çocuğun?" demesi üzerinde doktorun da "o da ne iğrenç bir çorbadır bea. hiç içmesine gerek yok. gelen bir sürü hasta içinde paça çorbası içenler ve içmeyenler arasında hiç bir fark görmedim ben" demesi bu duruma bir örnektir*.
  • sayılı çocukluk kabuslarımdan biri, tadına bakmaya kalmadan kokusunu duyunca bile kusacak gibi olurdum..
  • 1996-1997 yıllarında show tv'de yayınlanan sıcağı sıcağı'nada bu yemekle ilgili bir haber vardı, lakin midesi hassas olanlar okumasın;

paça çorbasını yapan lokantacı insan(diyemiyorum), 9-10 yaşlarında 2 çoçuğu bir yere götürüp tecavüz eder, bu arada çocuklardan biri kaçar, tecavüz ettiği çocuğu öldürür. daha sonra cesedi saklamak için keser ve malum çorbanın içine katar ve satar...böyle bir hikayede var pek hoş değil tabi...
  • açıktır.

(bkz: paşa çayı)