• gece gece aklıma nerden geldiyse, bir yerlerimi şişirmiştir. olucaktı ki şimdi, en az on tane götürücektim. zaten şans olsa anamızdan kız doğardık, hamile kalırdık, aşerme bahanesiyle herifçioğlunu dışarı yollayıp buldururduk.
  • şimdiye kadar en lezzetlisini kendi evimde yediğim börek.
    hem evde yapıp yiyince tadımlık olmuyor yenen miktar. bayağı bayağı paçangaya doyuyor insan.

pazar sabahı erkenden kalkıp gazete-ekmek almaya gidersiniz ya hani, he işte günlük yufka da alın. dilimlenmiş pastırma alın. iyisinden kaşar, güzelinden domates, biber de alıverin.
    eve dönünce yufkaları üçgen kesin bir kenara koyun. kaşar peynirini eşit dilimler halinde kesin, domatesi ve biberi de dilimleyin, pastırmayı dilimlerinden ayırıp tüm malzemeyi hazır edin. sonra o yufkalara sırasıyla bir dilim peynir, bir dilim pastırma, bir dilim domates ve bir dilim de tatlı yeşil biber koyup bir kaç sarıp katlayın.
    sonra ihtiyacınız kadarını kızartıp taze taze servis edin.
  • kaşarın yanısıra dil peyniriyle de çok güzel olan börek.

püf noktası: pastırmalar çemensiz olmalıdır.

(bkz: http://video.eksenim.mynet.com/…anga_boregi/159045/)
  • is yerindeki bi arkadasin cani slkildiinda, sevindiinde kisaca herdurumda duygusunu belirtmek icin haykirdii kelime...
  • bayılarak yerim kendim yapar kendim yerim kimseyle paylaşmam bencil şişman etçil bir insanım ben. yufkayı tezgaha açarım bölerim güzelce eşit parçalara doldururum pastırmayı rendelerim kaşarı üstüne de hafif kızartılmış kırmızı yeşil biberlerimi koyarım katlarım kol gibi yufkayı atarım kızgın yağa iki üç çevirir hemen alırım yanmadan. oturur masaya koyarım önüme yemeden biraz süzer gözümü doyurur sonra afiyetle indiririm mideye. onun adı paçanga çanga çanga yov
  • tatangaları çağrıştıran börek.

kürdanla getirirler bazı yerlerde adamın önüne, kürdanla yemeğe çalışmak içindeki malzemeyi sağa sola dökmeye yarar ancak hem saygısızlıktır böreğe de, kürdandan daha eskiye dayanır tarihi.
  • elini bulaştırmışken bir sürü yapıp derin dondurucuya konulması akıllıca olan börek çeşididir.böylece istediğin vakit kızgın yağa donmuş halde atınca daha çıtır ve lezzetli olur.
  • icine kasarla beraber beyaz peynir de konulursa daha guzel olur. pastırma zaten default.

sogudugunda bir numarası kalmaz.
  • yemekteyiz yarışması sayesinde türkiye'de yaşayan her beş kişiden ikisinin yapmayı bildiğini öğrendiğimiz börek çeşidi.bu beş kişiden ikisi de kadın olduğundan dolayı türkiye'deki bütün kadınlar paçanga böreği yapmayı biliyor gibi bilimsel geçerliliği hiç olmayan bir sonuca ulaşabiliriz.
  • mevsiminde kavrulmuş ıspanak, çok az beyaz peynir, kaşar peyniri ve pastırma ile iç hazırlanarak evde yapılanı yenmiş, yenecek tüm paçangaların pabucunu dama atacaktır.
hesabın var mı? giriş yap