şükela:  tümü | bugün
  • yazıldığı bestelendiği tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte 1500'lerin sonuna atfedilen geleneksel bir ingiliz ballad'ıdır. 1700'lerin hemen başı ve 1600'lerin sonunda ingiltere'de o kadar meşhur bir tını haline gelmiştir ki ne için yazıldığı, kim için bestelendiği, ballad'ın arkasında nasıl bir hikayesi olduğu artık unutulup gitmiştir. adını ise kraliçe 1. elizabeth'in sarayında mevki sahibi bir aristokrat olan john packington'dan aldığı düşünülmektedir. ancak bu isim gayet yaygın olarak tudor döneminde bulunduğu için herhangi başka biri de şarkının gerçek sahibi ya da ilham kaynağı olmuş olabilir. araştırmacılar çok büyük olasılıkla bunun bestekarının da her dönemin favorilerinden greensleeves'i yazmış olan francis cutting(1550-1596) olduğunu düşünüyorlar.

    bu ballad 8 çift telli * rönesans lavtası düşünülerek bestelendiğinden en güzel icraları hep bu enstrümandan gelir. bkz valery sauvage yorumu

    ingiltere'de günümüzde greensleeves ile birlikte klasik gitara giriş parçalarından biridir. on oniki yaşlarında çocuklar cayır cayır rönesans ezgileri çalarak büyümektedir. öte yandan ballad'ın 6 tele olan aranjmanı çok da fena değildir ancak aslen ingiliz olmayan bir enstrümanı öğrenirken 500 küsür senelik kendi ülkelerinin ezgilerini kullanmaları da gayet hoştur.

    klasik gitar notaları
    lavta notaları