şükela:  tümü | bugün
 • akvaryumcularda pirana adı altında satılan ama davranış ve beslenme açısı itibariyle piranadan oldukça farklı olan balık türüdür. görünüşü piranaya çok benzer (özellikle kırmızı pacu) fakat pirananın alt çenesinin daha kalın ve öne doğru uzanmasıyla rahatlıkla piranadan ayırt edilebilir.pirananın kafa görünümü daha agresif ve daha kemiklidir. pacuyla piranayı hangisi daha sempatik naif duruyor diye bakarak ayırt edebilirsiniz. pacular meyve tohumları ve bitkilerle beslenen balıklardır bu yüzden akvaryumda beslerken bitkisel ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.et kaynaklı besleme balıkta aşırı yağlanmaya neden olabilir.balık çok büyüdüğü için (siyah pacu 90cm) büyük akvaryuma ihtiyaç duyar.5-6lı gruplar halinde beslenmelidir.

  siyah pacu
  http://www.akvaryum.com/…h_pacu_tatlisur_10_578.asp

  kırmızı pacu
  http://www.akvaryum.com/…i_pacu_tatlisur_10_580.asp

  pirana (ayırt etmek için)
  http://www.akvaryum.com/…pirana_tatlisur_10_582.asp
 • insanınkini andıran dişleri ve 30 kiloyu aşan ısırma gücüyle ağaçlardan suya düşen sert tohumları* kırıp yiyebilen bir balık. piranalarla aynı familyadan. tohumların birkaç metreden suya düşerken çıkardığı minik cup sesi doğal ortamlarında bunlar için pavlov'un zili gibi bir şey.
  http://ellerg.blogspot.com/…h-human-like-teeth.html
 • diş transplantasyonu için donör olarak faydalanılabilecek balık.

  pacu toplumunda hemen bir diş bağışı kampanyası başlatmak yerinde olacaktır.
 • testis düşmanı balık haberi ile gündeme gelmiş insan ağızlı balık.

  http://haber.gazetevatan.com/…landi/420560/30/dunya
 • erkeklerin testislerine olan özel ilgilerinden mütevellit bir diğer adları top kesici olan cani bir balık türü. şu haberden anlaşıldığı üzere, isveç kıyılarındaki çıplaklar kampında erkeklerin kabusu olmuşlar.
 • post-anesthesia care unitin kısaltması.
 • hakkındaki malum iddia bir geyiğin hızla yayılması sonucu gerçek sanılmış. bir tarafınızı filan ısırdığı yok hayvanın.

  http://edition.cnn.com/…pe/scandanavia-swim-warning
 • birçok akvaryumcu tarafından piyasada otçul piranha olarak satılan balık türü. aslında piranha ile uzaktan yakından alakası yoktur. çok ürkek, sakin ve barış canlısıdır. akvaryumda bir taraftan öteki tarafa hızlı şekilde yüzer ve canlılık katar. beslenmesine özen gösterirseniz gözlerinizin önünde büyüdüğünü fark edebilirsiniz.

  ancak bunun için en az 300 litrelik tanklara ihtiyaç vardır. bu balıklar doğal ortamlarında 80-90 cm kadar ulaşabilirler. bu nedenle ufak tanklarda bakmak eziyetten başka bir şey değildir.
 • akvaryumcuların, piranha beslemek isteyen hevesli tazelere pygocentrus nattereri yerine kakaladıkları gariban.

  gariban dememin sebebi, çok hızlı büyüyen ve erişkinliğinde boyu 50 santimetreyi aşabilen bu türün stressiz ve mutlu mesut yaşayabilmesi için asgari olarak 2-3 tonluk tanklara ihtiyacı varken, çoğunlukla içinde zar zor dönebildiği, derinliği 50 santimetre olan standart akvaryumlarda çile çekmesidir.

  bu garibanın bir de kader ortağı vardır ki o da köpekbalığı beslediğini sanıp eşe dosta artislik yapan denyoların göt kadar akvaryumlarına hapsolan, gözleri görmeyen, doğal diyetinde et olmasına rağmen barışçıl bir kedi balığı varyetesi olan pengasus'tur.

  bilimum kebapçı, emlakçı, şirket ya da üç yıldızlı otel lobilerindeki bakımsız, içinde sert amerikan cichildleri bulunan leş gibi tanklarda bu zavallılara rastlayabilirsiniz. arada sırada sapanca gölü'nden çıkanlar da yine bu bahtsız arkadaşlardır.