şükela:  tümü | bugün
 • robert jordan'ın zaman çarkı serisindeki en yaman karanlık dostu. ilk başlarda, karanlık varlığın* ruhuna tamamen sahip olduğu bir insandı, ve diğer karanlık dostlarına nazaran kendisine karanlık varlık tarafından bir çok özellik verilmişti. ta ki, bir zamanlar aridhol olarak bilinen shadar logoth diye adlandırılan şehirde mordeth'le çarpışıp, mordeth'le bedenini paylaşmak zorunda kalana kadar. mordeth onun ruhunu tüketmeye çalıştı, ama bizzat karanlık varlık tarafından dokunulmuş bir ruh buldu. ortaya çıkan ise, hem padan fain'den, hem mordeth'den daha kötü bir şey oldu.
  kendisini emond meydanı'ndan gelen taverenleri avlamaya adamıştır.
 • wheel of time dünyasında;

  eski karanlıkdostu, artık bir karanlıkdostu ndan daha fazlası ve daha kötüsü. tutkuyla nefret ettiği rand al'thor kadar terkedilmişler in de düşmanı.

  (bkz: mordeth)
  (bkz: karanlık varlık)
  (bkz: aridhol)
 • "soon comes the day all shall be free.
  even you, and even me.
  soon comes the day all shall die.
  surely you, but never i."
 • --- spoiler ---
  'upgrade' edilmiş bir karanlık dostuyken shadar logoth'da mordeth'le olan kağışmasından hayvani bir birliktelik doğmuş, mashadar'ı bünyesine dahil ederek rand'ın saidin'i temizlemesi sırasında yok olan shadar logoth'da kaybolmasını engellemiş, güç kullanılamayan far madding'te rand'a saldırmayı planlayarak zekası hakkında ipuçları vermiş en bir gerçek kötülüktür bu şahıs. kendisinin olduğu ortamda trolloc'lar altına yapar, myrddraal'ler hazırolda durur. etrafına yaydığı yozlaşmışlıkla bir orduyu bile kendisine bağlama potansiyeli vardır.

  hikayenin sonunda öyle kritik bir yerde ortaya çıkmıştır ki kendisine mükemmel bir son hazırlanması mümkün olamamıştır.
  --- spoiler ---