şükela:  tümü | bugün
 • gerekli cesarete sahip sadrazamların yaptığı bir iş.
  mesela savaşlar hep kaybediliyor, krallar hep gider yapıyor, halk aç. padişah hala, "lan nasıl kurtaralım ya, ne yapalım?" diyerek ağlıyor.
  sadrazam çıkıyor oradan, "affedersiniz ama yarak gibi yönetiyorsunuz devleti, kenara çekilin artık!" diye haykırıyor.
  ucunda kellenin gitmesi var, sert bir çıkış. yapılmasa çok daha iyi.
 • azeri padişahına yöneltildiğinde sanırım pek bir sorun teşkil etmez.

  "kılıçta olduğu kadar devlet idaresinde de ustasınız" gibi bir anlam taşıyabilir, misal.
 • bunu dedikten sonra "hacı konsolu açıp add_money 40000 yaz" diye eklemek gerekir.
  çünkü eleştirmek kolay tabii ancak önemli olan çözüm üretmektir. kırıcı eleştirileri bırakıp, çözüm yollarını ortaya koymalıyız, eğer bu ülkenin sıhhati için çalışıyorsak.
 • götünüzü karadan denize indirtip, haliçte kapıkulu askerlerine siktirtmesiyle sonuçlanacak süreci başlatan davranıştır.
 • tosun bey'in direkt söylemese de ima ettiği şeydir. kanuni sultan süleyman'ın arkasından "2 otağ arasında bir çadıra sahip olamayan, koca devleti nasıl yönetir ?" diye meraklanınca "vücudu devletime zararlıdır" denerek kafası kesilmiş.

  (bkz: ferman)
  (bkz: ömer seyfettin)
 • saltanat rejimlerine mahsus bir senaryo degildir. günümüz demokrasi anlayışında bile böyle bir hitap şekli ani müdahele mangası görevi yapan korumalar tarafından anında cevap bulur. ileriye dönük cezai yaptırım için de başbakan ani müdahele avukatları devreye girer. ülkemizde tecavüz davalarında adli tıp rapor için aylar sonrasına randevu verdiginden dava sanıkları tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, millet temsilcilerinin açtığı hakaret davaları kısa sürede sonuçlanır tazminatlar hesaba yatırılır. bu yalnızca yarak temalı hakaretler için de geçerli değildir. hemen yarağın arkasına sığınmasın kimileri. siz kalkıp ben işsizim, açım, anam hasta deseniz de aynı hükümler geçerli olabilecektir. en hafif ceza başbakan sizin semtin yakınından geçerse ev hapsine alınmanız olabilir.
 • benzer örnekleri günümüz cok uluslu sirketlerinde görülür zaman zaman. yetenekli ve caliskan nice genc insan bu dürüstlüğünün karsiligini isten kovularak alır.
  göt ister. basli basina basaridir. ve her başarı gibi cezasız kalmaz.