şükela:  tümü | bugün
 • doğrudur. ama yabancı kaynaklar tarafsız bakmaz. farklı kaynaklardan bilgi edinerek yapbozu birleştirmek kişiye kalmış.

  osmanlı katil ama tarihi katiller şekillendirmiş. osmanlı katil diye fransız temiz değil.

  not: fransa'nın yerine sınırsız ülke koyun, hiçbiri sırıtmayacak.
 • doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar ya neyse.

  1- ı. osman (1300-1324) amcası dündar’ı öldürttü.

  2- orhan (1324-1360) kimseyi öldürtmedi.

  3- ı. murat hüdavendigâr (1362-1389) oğlunu öldürten ilk padişahtır . 1385 te kendisine karşı tahtı ele geçirmek için ayaklanan öz oğlu savcı beyi yakalatarak idam ettirdi. kardeşleri ibrahim ve halil’i öldürttü.

  4- murat hüdavendigâr'ın kosova'da öldürülmesinden sonra, 27 yaşındaki oğlu şehzâde yakup, harp meydanından çağrılarak ve daha babasının ölümünü bile haber almadan yıldırım beyazıt'ın (1389-1402) emriyle fetva olmaksızın boğduruldu. yıldırım beyazıt'ın timur’a yenilmesi sonrası oğullarının her birinin bir yana dağılması sonucu iktidar boşluğu anlamına gelen fetret devri başlar. oğlu süleyman çelebi padişahlığını ilan etti.7 yıl 10 ay hükümranlığı sürdü. ancak onun hükümranlığın tanımayan kardeşi musa çelebi'nin askerleri tarafından öldürüldü. musa çelebi rumeli'de devlete 3 yıl 6 ay hükmetti. kardeşi mehmet çelebi ile savaştı. savaşı kaybetti. yakalanarak idam edildi.

  5- mehmet çelebi (1413-1421) osmanlı devletinin ikinci kurucusu oldu. mustafa çelebi dışında diğer kardeşlerini öldürdü.

  6- ıı. murat (1421-1451) tahta çıktığı sıralarda, düzmece mustafa diye anılan biri yıldırım beyazıt’ın oğlu olduğunu ileri sürdü. etrafına topladığı kişilerle ayaklandı. tahtta hak sahibi olduğunu ileri sürdü ve yakalanarak idam edildi. sultan murat'ın en küçük kardeşi mustafa, bizanslılardan da destek alarak hükümdarlık sevdasına kalkmıştı. iznik'eyerleşti. üzerine gidildi, 25 günlük kuşatmadan sonra yakalanarak asıldı. amcası mustafa çelebi'yi, diğer kardeşleri mahmut ve yusuf'u da öldürttü.

  7- sultan murat’ın ölümünden sonra tahta fatih sultan mehmet (1444-1481) çıktı. ilk iş olarak 2 yaşındaki kardeşi ahmet’i ve hasan’ı öldürttü. fatih kanunnamesini çıkardı. bu kanunun meşhur maddesine göre, nizam-ı alem için şehzadeler öldürülebilirdi. bu maddeye dayanarak tahta çıkan padişahlar ilk iş ve kendilerine tanınmış bir hak olarak kardeşlerini katletmeye başladılar. fatih, ek olarak iki de eşini öldürttü.
  fatih'in babasına söylediği "padişah sensen geç ordunun başına, yok bensem emrediyorum..."
  bu söz kendi içinde çok derin manalar taşımaktadır.

  8- fatih’ten sonra ıı. beyazıt (1481-1512) tahta geçtiğinde kardeşi cem sultan, canını kurtarıp kaçtı, fakat italyanların eline düştü. italyanlar onu padişaha karşı kullanmaya kalktılar. ıı. beyazıt italya'ya gönderdiği berbere boğazını kestirterek öldürttü.

  9- ı. selim (1512-1520) (yavuz sultan selim), babasını öldürterek tahta geçti. kardeşleri ahmet, korkut, abdullah, şehinşah, şahsultan, alemşah (kendi öldü), şehzade mahmut (kendi öldü) ve mehmet'i olmak üzere 6 kardeşini boğdurarak öldürttü. bunların tüm eş ve çocuklarını da öldürttü.

  10- ı. süleyman (1520-1566) (kanuni sultan süleyman) oğlu şehzâde mustafa’yı hürrem sultan'dan olan oğlu sarı selim'in padişah olmasına imkân sağlamak amacıyla ve onun yönlendirmesiyle boğdurdu. mustafa’nın oğlu, karısı ve tüm akrabası aynı gün öldürüldü. ek olarak karısı sicilyalı rozalina’yı da öldürttü. kanuni'nin diğer oğlu şehzâde beyazıt da bu madde nedeniyle daha babası sağ iken isyan etmiştir. çünkü babasının ölümünden sonra ağabeyi sarı selim tarafından boğdurulacağını biliyordu.

  11- ıı. selim (1566-1574), daha babası sağken isyan eden beyazıt’ı konya/ereğlide yendi. beyazıt kaçıp iran'a sığındı. ama oradan uzun pazarlıklar sonucu getirildi ve tüm ailesi ile birlikte yok edildi (1561). 4 kız, 7 erkek 11 çocuğu oldu.

  12- ııı. murat (1574-1595), osmanlı mülkünü devralır almaz ilk iş olarak 6 kardeşini boğdurttu. 130 cariyeden 112 çocuğu oldu. kendilerine ve çocuklarına dokunulmayan kadınlar şunlardı: venedikli bafo (safiye sultan), polonyalı mona /mihriban), macar ninuşka (nazperver) rus olga (şahhüban) ve romen meri fahriye). diğer kadınlardan olan çocukları doğumdan sonra anneleri ile birlikte öldürülüyorlardı. ııı. murat öldüğünde, hemen o gece ondan hamile olan 10 cariye boğdurulup sarayburnu'ndan denize atıldı.

  13- ııı. mehmet (1595-1603), içlerinde kundakta olan çocukların da olduğu 19 kardeşini tahta çıktığı günün gecesi öldürttü. oğlu şehzade murat'ı da boğdurttu. bu son oldu. kardeş katlinin sonu şu şekilde geldi. ııı. mehmet 1603 te 37 yaşında öldü.

  14- yerine oğlu ı. ahmet (1603-1617) geçti. aynı gün biat töreni yapıldıktan sonra ııı. mehmet’in cenazesi ayasofya camisine götürüldü. cenaze namazı kılınacaktı. kalabalık toplanmıştı. fakat oğlu 13 yaşındaki genç padişah ı. ahmet gelmemişti. şeyhülislam, birkaç kişiyle padişahı davet etmeye gitti. içeri girdikleri zaman padişahı iki elinin arasına başını almış düşünür buldular. şeyhülislamın cenaze namazını kılmak için davetini şu sözlerle geri çevirdi: “taht sahibi olmak için 19 kardeşini ve bir oğlunu öldüren adam, babam da olsa katildir. ben katil bir adamın cenazesini kılmam. varın siz kılın ve defnedin” dedi. kardeş katili usulünü de kaldırdı.

  kafes hapsi dönemi

  kardeş katliamının sona ermesinden sonra, şehzadeler için yeni bir dönem başladı: kafes hapsi. artık şehzadeler öldürülmüyordu ama kuş gibi kafes içinde tutuluyorlardı. bu süre içinde çocuk sahibi olmamaları için cinsel ilişkiye girmelerine de izin verilmiyordu. şehzade yalnızca canlı tutuluyordu o kadar. kardeş katliamının son bulmasının başka bir nedeni daha vardı. bütün erkekler öldürülüp hanedandan bir erkek kalınca, ve o da bir nedenle çocuk sahibi olamazsa, erken ölürse, hanedanın soyunun tükenmesi olasılığı ortaya çıkıyordu. hanedan bu durumla birçok kez karşı karşıya kalmıştır.
  şehzadelerin bazıları kafes içinde tutularak padişahlık için yedekte bekletilmeye başladılar. bu durumda 30-40 yıl kafes içinde yaşayıp padişah olanlar vardır. tabi padişahların hapis oldukları süre içinde bütün psikolojik durumları alt üst oluyordu. yıllarca hapis hayatı yaşayıp birdenbire koca bir devletin başı olmak daha da beter bir durumdu. çünkü hiçbir zaman düzgün karar veremiyorlardı. devleti vezirler yönetiyordu, ama padişah istediğini boğdurabiliyordu. örneğin ı. ibrahim katledilme korkusuyla kafesten çıkıp padişah olduğunu öğrendikten sonra, önünde eğilen kavuklu devlet erkânına bakarak söylediği ilk söz, önce hanginizi boğdurayım olmuştu.
  demir kafes, tahta çıkan padişahların kardeşleri, varsa oğullarının içine konup hücre hayatı yaşadıkları özel odalardı. yanlarında 1-2 cariye bulunur, yemekleri özel bir bölmeden verilirdi. daha sonra padişah olan birçok veliaht burada ölümü bekleyerek zaten yarı deli bir hale geliyordu. bunun yanı sıra ülke ve dünya olaylarından habersiz bir şekilde padişah oluyorlardı.

  ı. ahmet, kardeş katlini bitirmekle birlikte, kendisi sadrazamı derviş paşa’yı öldürmüş ve başını hançerle kesmiştir.

  15- ı. mustafa (1617-1618) (deli mustafa) 3 ay 10 gün tahtta kaldı. deliydi. padişah olmasının sebebi sırf osmanlı hanedanından olmasıydı. üstelik iki kez padişahlık yaptı. başkalarının kararı ile devrildi.

  16- huylu huyundan vazgeçmiyordu. ıı. osman (1617-1622) (genç osman), 12 yaşında padişah oldu. kardeşi mehmet’i öldürttü. bir ilk yaptı ve karısı ile imam nikahı kıyarak evlendi. reformlar yapmak istedi. yeniliğe karşı olan yeniçeriler isyan ettiler ve bu kez kurban genç osman oldu. onu çırılçıplak soyup at üstünde istanbul sokaklarında dolaştırdılar ve yedikule de ırzına geçtikten sonra öldürdüler.
  böylece yeniçerilerin de zamanı başladı. aynı zamanda padişahın padişahlığı bırakması için artık ölmesi gerekmez oldu. yeniçeriler gibi devletin diğer kurumlarının başındaki kişiler padişahın ölmeden tahttan indirilmesi kararı almaya başladılar. sadrazamlık mevki rüşvetle kazanılan bir mevki haline geldi. parayı bastıran sadrazam oluyordu, ama daha çok para bastıran çıkınca ömrü fazla uzun olmuyordu.

  17- ıv. murat (1623-1640) 11 yaşında padişah oldu. kardeşleri süleyman, beyazıt ve kasım ı öldürttü. 6 sadrazam öldürttü.

  18- ı. ibrahim (1640-1648) (deli ibrahim), şehzadelik dönemini topkapı sarayında, demir kapılar arkasında, kafes içinde yaşayan padişahlardandır. başkalarının kararı ile devrildi.

  19- ıv. mehmet (1648-1687) (avcı mehmet) 6 yaşında padişah oldu. deli ibrahim’in oğluydu. 8 yaşında iken annesi turhan sultan, kösem sultan’ı boğdurttu. sadrazam merzifonlu kara mustafa paşayı viyana yenilgisi üzerine idam ettirdi. başkalarının kararı ile devrildi.

  20- ıı. süleyman (1687-1691) 39 yıl yaşadığı kafesten alınıp 46 yaşında padişah yapıldı. deli ibrahim’in oğlu idi. çocuğu olmadı. 4 yıllık padişahlıktan sonra öldü.

  21- ıı. ahmet (1691-1695) 40 yıl yaşadığı kafesten alınıp 49 yaşında padişah yapıldı. 4 yıl padişahlık yaptı. deli ibrahim'in oğlu idi. iktidarsızdı, onun da çocuğu olmadı.

  22- ıı. mustafa (1695-1703) 31 yaşında padişah oldu. öncekiler gibi bilgisizdi. kamburdu. zamanında sürekli sadrazamlar değiştirilip öldürülüyordu. başkalarının kararı ile devrildi. birkaç ay sonra 39 yaşında öldü.

  23- ııı. ahmet (1703-1730) ıv. mehmet’in oğlu idi. döneminde lale devri yaşandı. patrona halil isyanı ile devrildi. isyan sırasında sadrazam nevşehirli damat ibrahim paşa ve 40 kişinin kelleleri gitti ama isyan bitmedi. eş ve çocuklarının akıbeti bilinmiyor. kendisi yine kafese kapatıldı ve 6 yıl sonra öldü.

  24- ı. mahmut (1730-1754) ıı. mustafa’nın oğluydu. babası gibi kamburdu. 58 yaşında öldüğünde tarihe hiç çocuğu olmadı diye kayıt düşüldü, ancak çocuğu olduğu biliniyor. çocuklarının tümü öldürüldü.

  25- ııı. osman (1754-1757) 51 yıl yaşadığı kafesten çıkarılıp 56 yaşında padişah oldu. akli dengesi yerinde değildi. kadınlardan nefret ederdi. kendisi gezinirken kadınlar duyup, kaçsın diye altın ökçeli pabuçlar giyerdi. annesinin ikna etmesi üzerine 3 oğlu oldu. 59 yaşında aniden öldü.

  26- ııı. mustafa (1757-1774) 40 yıl (doğduğu andan itibaren) yaşadığı kafesten alınıp 40 yaşında padişah oldu. yarı deli idi. ııı. osman'ın bebeklerini hemen boğdurdu. ülkeyi yıldız fallarına bakarak yönetmeye kalktı. paraya çok düşkündü. kürk giyilmesini yasaklıyor, kürk tüccarlarının verdiği rüşvetle yasağı kaldırıyor, vezirleri, sadrazamları öldürüp malına, mülküne el koyuyordu.

  27- ı. abdülhamit (1774-1789) kafesten alınıp 50 yaşında tahta çıktı. beyin kanamasından öldü.

  28- ııı. selim (1789-1807) kafesten alınıp fransız devrimi zamanında padişah oldu. yeniçeri ocağını kaldırmak istedi. nizam-ı cedit ordusunu kurdu, ancak ayaklanma çıktı. yine kafese kondu.

  29- ıv. mustafa (1807-1808) 28 yaşında padişah oldu. bu kez alemdar mustafa paşa onu devirmeye geldi. hanedandan yaşayan 3 erkek vardı. bir kendisi, biri ııı. selim, biri şehzade mahmut idi. hemen ııı. selim'i öldürtüp sarayın dışına attırdı. ama mahmut damdan dama atlayarak kaçmayı başardı. alemdar onu tahttan indirdi. böylece şehzadelerin ve eski padişahların kafeste yaşama dönemi de sona erdi.

  ekberiyat ve saray hapsi dönemi

  kafes dönemi hapsi yerine boğaz kıyısına yapılmış küçük saraylarda hapis hayatı başladı. kafes yoktu ama şehzadeler yine hapis idiler. farklı olarak yanlarına öğretmen verilmeye başlanmıştı. yeni bir gelenek olarak ıı. mahmut’tan doğacak erkek çocuklarla oluşan hanedanın en yaşlı üyesi sırayla padişah olmaya başladı. bu da yeni başka bir sorun ortaya çıkaracaktı: yaşlı padişahlar. ancak osmanlı devleti öyle bir dönem görecek kadar ömürlü olmadı ve 1922 yılında tarihe karıştı. en son iki padişah çok yaşlıdır. (ekberiyet (büyüklük) en yaşlı hanedan üyesinin padişah olmasına verilen isimdir).

  30- ıı. mahmut (1808-1839) maceralı padişah oluşundan sonra ıv. mustafa’yı öldürttü. yeniçeri ocağı onun döneminde kaldırıldı. 17 karısı vardı. diğer padişahların yaptığı gibi, hiçbiri türk değildi. 14 erkek, 14 kız çocuğu oldu. milliyetçilik ilerledi. sadrazamlar ait oldukları milliyetlere yardım etmeye başladılar. yani sadrazam sırp sa sırplara, arnavut?sa arnavutlara, rum sa yunanlılara yardım ediyor, bilgi sızdırıp yol gösteriyordu.

  31- abdülmecit (1839-1861) 16 yaşında padişah oldu. tanzimat ilan edildi. ilk kez aşık olduğu bir mısırlı kızla nikah yaptırdı. 20 karısı, 23 kız, 18 erkek çocuğu oldu. padişah olan dört oğlundan başka (ıı. abdülhamit, v. murat, v. mehmet reşat, sultan vahdettin) diğerlerinin akıbeti bilinmiyor.

  32- abdülaziz (1861-1871) 31 yaşında padişah oldu. başkalarının kararı ile devrildi. feriye köşküne kapatıldı. birkaç gün sonra öldürüldü. tarihçiler makasla bileklerini keserek intihar ettiğini yazdılar.

  33- v. murat (1876) 3 ay tahtta kaldı. çok çabuk bir şekilde kendisini ölüm korkusu sardı. akli dengesini yitirdiği için padişahlıktan indirildi dense de asıl sebebin kendisini padişah yapanlara verdiği sözleri tutmaması gösterilir. sonuç olarak o da başkalarının kararı ile devrildi. tahttan indirildikten sonra 28 yıl hayata kalabilmiştir.

  34- ıı. abdülhamit (1876-1909) 34 yaşında tahta çıktı. 33 yıl tahtta kaldı. devleti eskiden olduğu gibi istibdat ile yönetti. bu dönem boyunca bütün hanedan üyeleri sıkı takip ve hapis altında tutuldular. hiçbirinin siyasi ilişki kurmasına dünya ve çevre hakkında derin bilgi sahibi olmasına izin verilmedi. başkalarının kararı ile devrildi. ittihad ve terakki hareketi meclisi yeniden açtırdı ve ıı. meşrutiyeti ilan ettirdi. artık meclislerin olmadığı istibdat dönemlerine dönmek olanak dışıdır.

  35- v. mehmet reşat (1909-1918) 65 yaşında padişah oldu. osmanlı devletinin savaşla geçen son demlerinde, ittihad ve terakki partisinin denetiminde ömrünü tamamladı.

  36- vı. mehmet vahdettin (1918-1922) osmanlının yenik çıktığı ve istanbul'un işgal edildiği bir dönemde padişahlık yaptı. 17 kasımda bir ingiliz gemisi ile ülkeden kaçtı.
 • diziden öğrenip karalar bağlamak...
 • yönetici gücüne ulaşanların ana baba bacı kardaş görümce elti allah ne verdiyse makam mevki sahibi yaptığı dünyada padişahların devletin bekası için yakınlarından vazgeçmesi belki de takdir edilmelik bir harekettir. 700 yıl hüküm sürmek burada çamur atmaya benzemiyor.
 • 21. yüzyıl kafasıyla 500 yıl öncesine bok atmaya çalışan gerizekalı beyanı. tarafsız yabancı kaynaklar dediği de wikipedia herhalde. azıcık beyni olan batı'nın osmanlı'ya ölse tarafsız bakmayacağını bilir. ama tabi "türkler çok ezik, batı çok iyi"ci aşağılık komplekslilerin durup durup tekrarladıkları sıçmık. batı'yla tek teması yaz tatilinde avrupa veya amerika turu yapmak olan angutlar da cabası. sorsan ingilizce'yi yabancı dil biliyorum diye yutturmaya çalışanlar "batılı tarafsız kaynaklardan" tarih öğreniyorlarmış meğer.
 • her coğrafyada her tarihte olan acı gerçektir ki "ama devletin bekası.." diye başlayan uzun tiradlarla aklanmaya çalışılır
 • tarihsel olayları o güne göre değerlendirmek gerekirse eğer değerlendiremediğim için hiç bir zaman anlayamadığım olay ve olgular.maddi olan hiç bir çıkarın bir insanı öldürmek için haklı bir sebep olarak sunulmasını güçlünün güçsüzden yaşam çalmasını kabul edemiyorum.
 • başlığı açanın vardığı ve istediği eylemi yaptıramayan, yani cumhuriyeti övdüremeyendir.

  geçmişe tü kaka deyip bugünü sevmek bizim toplumumuz için maalesef mümkün değil.
  gerçekleri yansıtmıyor gerçeklerle özdeşleşmiyor, uzlaşmıyor bitişmiyor.

  geçmiş bugünün referansıdır, ders alınmazsa geleceğin de referansı olmaya devam edecektir. bitti.
 • - redvelve entry'lerinin okunmama nedeni ile aynıdır.

  oha lan! virgül ve paragraf var, biri hesabını çalmış?!