şükela:  tümü | bugün
 • 1879-1916 yılları arasında yaşamış irlandalı cumhuriyetçi. dublin'de doğdu. hukuk eğitimi aldı. daha yirmili yaşlarında gaelic league'e katıldı. asıl adı olan patrick'i irish gaelic'teki karşılığı olan padraig'e çevirerek bu ismi kullanmaya başladı. irlanda dili ve kültürüne olan duyarlılığı nedeniyle grup içinde sivrilerek gaelic league'in gazetesi olan an claidheamh solais'te editör oldu. irlanda dilinin kullanılmasının eğitim yoluyla yaygınlaşacağını ve kabul edileceğini düşündüğü için 1908'de st. edna's college adlı okulu kurdu. yazdığı şiirlerde, öykülerde ve makalelerde irlanda kültürünün bağımsız ve ayrı oluşunu savundu, daha çok irish gaelic dilinde yazdı.

  ancak kendini eğitime adamak onun için yeterli değildi. daha kısa vadeli sonuçlara ihtiyaç olduğuna inanıyordu pearse.1914'te irish republican brotherhood'a katıldı. aynı dönem, ingiltere'nin yanında savaşmanın irlanda'ya savaş sonunda artılar getireceğini düşünenlerin karşısında, ingiltere ne yapsa reddedenlerin yanında yer aldı. irb bu arada saflarına yeni sempatizanlar katıyordu. ancak irlandalı gençlerin zaten kendi toprakları dışında savaşmakta olması ve askeri mühimmat eksikliği nedeniyle irb'nin ve irish volunteers'ın çoğunluğu olası bir ayaklanmanın karşısındaydı. ancak padraig pearse ve james connolly 23 nisan 1916 tarihinde gerçekleştirilecek bir ayaklanma planladı. bu plandan irish volunteers lidersi eoin macneil'in haberi yoktu. macneil daha sonra almanya'dan askeri mühimmat geleceğini öğrenip onay verse de, bu sefer silahları taşıyacak kişinin tutuklanmasıyla birlikte ayaklanmayı ertelemek için elinden geleni yaptı. buna rağmen pearse ısrarcıydı ve isyan sadece dublin'de olmak üzere 1500 kadar kişinin katılımıyla gerçekleşti. birkaç önemli hedefin ele geçirilmesiyle pearse hemen irlanda cumhuriteyinin bağımsızlığını ilan etti. birkaç gün içinde ingiliz ordusu de valera, michael collins, cathal brugha, james connolly gibi isimlerin de yer aldığı ayaklanmayı bastırdı. böylelikle irlanda cumhuriyetini ilan eden bildirgede imzası bulunanlar ölüm fermanlarını imzalamış oldular. pearse ve silah arkadaşları teslim oldu. çeşitli noktalara dikilen üç renkli*** irlanda bayrakları teker teker indirildi. tıpkı padraig pearse'ın 3 mart 1916'da kurşuna dizilerek idam edilmesi gibi.

  padraig pearse bu savaşını kaybetmiş görünüyordu. ancak 1916 easter ayaklanmasıyla başlayan süreç artık irlanda tarihi için geri dönüşü olmayan bir rota çizmişti. pearse birkaç yıl daha yaşayabilmiş olsa irlanda'nın bağımsızlık için attığı adımı görebilecek, ya da belki de, tarihinin büyük bölümünü bir şeyin yanında ya da karşısında olarak geçirmiş bu halkın kaderini tekrarlayıp, silah arkadaşı cathal brugha gibi iç savaşta hayatını kaybedecekti.

  son bir not olarak, ireland unfree adlı şarkıda da alıntılanan sözü şöyledir: "bize sadece fenianların ölülerini bıraktılar; irlanda bu mezarların bekçisiyse eğer, özgür olmayan bir irlandanın ruhu hiçbir zaman huzura kavuşmayacaktır."
 • irce'de ismi; ''pádraic anraí mac piarais''

  easter proclamation'ı okuyan kişidir ayrıca.

  resmi için; http://en.wikipedia.org/…i/image:patrick_pearse.jpg
 • patrick henry pearse, pádraig irce ismi.
 • ingilizce ve toplu olarak yayımlanmış siyasi yazılarına ve konuşmalarına bu bağlantıdan erişebilirsiniz: https://ia600407.us.archive.org/…31924028175259.pdf