şükela:  tümü | bugün
 • paganini'nin solo keman icin yazdigi kapris'lerdir. (ingilizce: caprice, italyanca: capriccio)
  adindan da anlasilacagi gibi 24 adet olup, calinmasi gittikce zorlasir. hic durmadan hepsinin pespese calinmasi gibi bir ozelligi vardir. tchaikovsky gibi bazi unlu klasik muzik bestecilerinin kaprisler uzerine cesitlemeleri vardir.

  itzhak perlman 24 kapris'i cok guzel yorumlamistir. dinlerken dikkat edilirse, tek bir kemanla ayni anda 3 farkli melodi calindigi duyulabilir. bu kaprisleri yorumlamasi cok zordur. solo keman icin yazildigi halde birden fazla kemanla yorumlandigi durumlar da olmustur.

  bazi uluslararasi yarismalarda eleme yapmak icin kaprisler kullanilir. bu kaprislerden ucunu pespese calabilen kisi muzik dehasi addedilir.
 • yo yo-ma denilen android tarafından viyolonselde de çalınan virtüozite eserler. 24. caprice liszt, brahms, rahmaninof ve lutoslavki'nin yapıtlarında yeniden değerlendirilmiştir. bu eserlerde paganini, çift triller, yay kullanırken aynı zamanda pizzicato yapmak, çift tel basmak (dörtlü, altılı oktav aralıklarıyla) gibi keman için daha önce denenmemiş birçok teknik yenilik getirmiştir.
 • çalabilmek için kemanı yemiş olmak gerekir. neredeyse tüm tekniklerin kullanildiği bu kaprisi yillar yili keman çalmış, hayatini keman dersi vererek kazanan insanların çalamadğı görülmüştür.
 • çalması mı daha maharettir bestelemesi mi bilemedim. hiçbir zaman da bilemeyeceğim muhtemelen.. dinleyicisine müzik anlayışını bir kez daha sorgulatıyor..
 • bu kadar zor ve bu kdar aşmış olan 24 kapris sadece 45 sayfa falan tutmaktadır..
 • itzhak perlman'ın kapris yapmadan olağanüstü çaldığı eser.
 • bir keman solosuna verebilecek en guzel isimdir.(bkz: caprice 24)
  ayrica dinlendildiginde karanlik ormanda hizli hizli kosan ,pelerini havalanan ,korkmus kizil sacli bir kadinin nefes alisini hatta kokusu duyabildiginiz gibi icinizde aglayarak hirsla kosma hissiyati yaratiyor.sonra yoruluyorsunuz nehir kenarinda uzanmis ,parmaklariniz suyla oynarken hayal ediyorsunuz *
 • jack bauerin gerçek zamanlı dizinin bokunu çıkartan yapımcılara karşı gerçek zamanlı olarak yapacağı şeydir. arkadaşım bu adam 24 saat koştura koştura helak oldu be.. şu adamın fosur fosur uyumasını gösterseniz 4 lü gösterimlerde ekranın sağ alt köşesinde.. böyle "artık bu küçük işlerle ben uğraşmıyorum, ben onlara balık tutmayı öğrettim" tadında..
 • jascha heifetz yorumu üzerine yo yo ma yorumu dinlendiğinde iki enstrüman, iki yorumcu ve kayıttaki cızırtılardan da iki dönem arasındaki farkların, farklılığın ne kadar leziz bir yiyecek olabileceğini kanıtladığı eser.
 • romantik dönem keman edebiyatının everest'i olarak tanımlanmıştır bu kaprisler.

  virtiöz kemancılar yeteneklerini kaprisi icra ederek ispatlarlar. yetenek sergilemek için de bir mükemmel bir vasıtadır 24 kapris.
  içinde sergilenen teknikler de şunlardır;
  - çift ses çalma
  - stakkato
  - spikkato
  - pitzikato
  - tremolo
  - tril
  - glissando