şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gogılın* bir web sayfasının içeriğini analiz ederek, o sayfayı daha hızlı hale getirmek için öneriler sunduğu fevkalade uygulama.

  mesela ekşi, masaüstü puanlamasında 75/100 alırken mobilde 65/100 puan almış.
  zaten biliyorduk da gogılda onayladı ekşiye mobil ulaşımın s*k gibi olduğunu.
  site sahibi sana sesleniyorum! bak orada sitenin verimi artırmak için neler yapılması gerekiyormuş onu yazmış gogıl. sen çok şeyapma yani. orda yazanları yapıver yeter.

  eyyorlamam bu kadar

  https://developers.google.com/…/pagespeed/insights/

  ek: vay amk. gogıl bile mobilde 78/100, masaüstünde 92/100 almış. arkadaş kendine torpil falan da geçmemiş ya la. * 100/100 alan var mı acep?

  ek2: kendimi 100/100 bulmaya adadım. gören duyan olursa bi şeyapıversin.
 • geliştirmekte olduğum bir web projesini test ettim. mobilde 68 masaüstünde 88 puan verdi. kullanıcı deneyimi 100 puan.

  sonra baktım siteniz için optimize edilmiş içerikleri indirin yazıyor. "e zaten ben her şeyi optimize etdiydim, acaba google ne bulmuş?" deyip indirdim ve dosyayı açtım. içinde sadece bir satırlık not vardı: 'there is no content that needs to be optimized for ...'

  haklı olmanın verdiği gururu yaşarken, "dalga mı geçiyon google benle" diye de düşündüm.
 • google.com'dan başka tüm websiteleri için sonuç poor çıkan diyen "okuduğunu anlamayan insanlara" optimization derslerime davet ettiğim uygulamadır. tasarımını yaptığımız websitelerinde %94 puan alıyoruz. puan düşürdüğü konu da 0.4 saniye sunucu yanıt süresini uzun bulmasıdır. götüm google.
 • hayatımda gördüğüm en saçma sapan test uygulaması. adam kendi servisi ile puan düşüyor.

  websitesi yapanlarla t.şak mi geçiyor anlamadım. bir de müşteriler nerden duyuruyorsa burayı bulup "bizim sitimizin nidin piini disik icibi?" diye geliyor puanı yeşil yapıyorsun neden 100 olmuyor diyor, hadi kastın desktop 90 üzeri yaptın bu seferde mobil neden yükselmiyor diyor.

  mobil ayrı dert zaten, yapacağınız testi skim. ulan neden puanı düşürüyorsun mobilde? kardeşim artık siteler m.site.com diye yapılmıyor, responsive kodları ile mobil uyumlu yapılıyor. neden bu şekilde test etmiyorsun?

  puanı düşürdüğü konulara bakıyorum,

  tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın:
  aşağıdaki önbelleğe alınabilir kaynaklar için tarayıcı önbelleği özelliğinden yararlanın:
  https://www.google-analytics.com/analytics.js (2 saat)

  ben buna nasıl etki edebilirim eyy google?

  kısacası başımız çok ağrır daha bu sistemden.

  ama güzel olan yanları da var. mesela resimleri, cssleri, jsleri sana optimize edilmiş olarak rar ile veriyor.
 • an itibariyle verilerini (bkz: lighthouse) tarafından almakta. bu iyi oldu saçma sapan değerler veriyordu. şimdi ise lighthouse hız verilerini ayrıntıları ile gösteriyor. gerçi chrome da eklentisi vardı. bir oraya bir oraya bakmaktan kurtulduk. aferin google