• hayatımda gördüğüm en saçma sapan test uygulaması. adam kendi servisi ile puan düşüyor.

websitesi yapanlarla t.şak mi geçiyor anlamadım. bir de müşteriler nerden duyuruyorsa burayı bulup "bizim sitimizin nidin piini disik icibi?" diye geliyor puanı yeşil yapıyorsun neden 100 olmuyor diyor, hadi kastın desktop 90 üzeri yaptın bu seferde mobil neden yükselmiyor diyor.

mobil ayrı dert zaten, yapacağınız testi skim. ulan neden puanı düşürüyorsun mobilde? kardeşim artık siteler m.site.com diye yapılmıyor, responsive kodları ile mobil uyumlu yapılıyor. neden bu şekilde test etmiyorsun?

puanı düşürdüğü konulara bakıyorum,

tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın:
    aşağıdaki önbelleğe alınabilir kaynaklar için tarayıcı önbelleği özelliğinden yararlanın:
    https://www.google-analytics.com/analytics.js (2 saat)

ben buna nasıl etki edebilirim eyy google?

kısacası başımız çok ağrır daha bu sistemden.

ama güzel olan yanları da var. mesela resimleri, cssleri, jsleri sana optimize edilmiş olarak rar ile veriyor.
  • google.com'dan başka tüm websiteleri için sonuç poor çıkan diyen "okuduğunu anlamayan insanlara" optimization derslerime davet ettiğim uygulamadır. tasarımını yaptığımız websitelerinde %94 puan alıyoruz. puan düşürdüğü konu da 0.4 saniye sunucu yanıt süresini uzun bulmasıdır. götüm google.
  • geliştirmekte olduğum bir web projesini test ettim. mobilde 68 masaüstünde 88 puan verdi. kullanıcı deneyimi 100 puan.

sonra baktım siteniz için optimize edilmiş içerikleri indirin yazıyor. "e zaten ben her şeyi optimize etdiydim, acaba google ne bulmuş?" deyip indirdim ve dosyayı açtım. içinde sadece bir satırlık not vardı: 'there is no content that needs to be optimized for ...'

haklı olmanın verdiği gururu yaşarken, "dalga mı geçiyon google benle" diye de düşündüm.
  • sikimsonik bir güncelleme ile yine değerler alt üst oldu. 90 puan şimdi 15 olmuş.
  • saçmalıktan başka hiçbir bok değildir.

yazılımcılar için sadece çile yaratır.
    1sn altında açıldığını "bizzat deneyimlediğiniz" sayfanız için 20-24 puan verir.

2022 yılına ait hiçbir sitenin burada 60 üstü puan alması mümkün değil.
    buradan yüksek puan almak için siteniz yalnızca textlerden oluşmalı. ve hiçbir serverside işlem yapmamalı.

düz, text based bir html sayfası gibi çalışmalı yani.

google'ın bu tür bağnaz saçmalıkları sektörün hakikaten içine sıçıyor.
  • sıfırdan php ile kendi kodladığım web sitemde mobil'de 99/100, masaüstünde 100/100 yakalayabildiğim test aracı. wordpress kullansaydım muhtemelen 45 üstüne zorlanırdım. localhost'ta çalışır gibi hızlı oluyor tabii bu durumda.
  • amacı google aramalarındaki sıralama performansını ölçmek olmayan. yani buradaki puan düşük olunca aramalarda alt sıralarda, yüksek olunca üst sıralarda olursunuz gibi bir ilişki yok.

donanım ve ağ bağlantısı açısından web uygulamalarının daha düşük kaynak tüketimiyle daha kullanışlı olup/olmadıklarını ölçer. google analytics, ad sense, tag manager, yandex metrica vs. kullanıp kullanmadığınız umrunda değildir.

3g bağlantısı olduğunda aramada en tepede çıksa bile site, 30 saniyede açılıyorsa kullanıcıdan küfrü yersin.

link
  • nerde götten boktan ajans varsa iş bağlamak için şirketin websitesini buraya yazar sonra da patrona koşar der ki sizin yazılımcı yapamıyor bakın google puanının kırmızı bölgede 30 çıkmış. siteniz mobilde 28 saniyede açılıyor. sitenizde gereksiz javascript kodları var kaldırılması gerekiyor google zaten aşağıda tüm yapılması gereken önerileri yapmış. gördüğünüz gibi biz bilimsel konuşan bir ajansız, rakamlar sizin yazılımcının sikko olduğunu söylüyor şimdi siz bize bi 20-30 bin hacılayın biz de bu konuyu bir daha gündeme getirmeyip üstünü kapatıp bambaşka şeyler yaparak sizi kandıralım.

sonra şirketin patronu gelir bunlar size iletir. ben ilk başlarda bunları ciddiye alıp google aracıyla kapışıyordum nasıl artırılır falan. sonra birkaç araç buldum pagespeed skoru dümdüz 100 puan yeşil. hiçbir sikim yapmıyorsun aracı kuruyorsun 100 oluyor. bu sefer de şöyle oluyor bu götten bacak ajans oturmuş dosya falan hazırlamış test yaptırtmış onu ekran alıp yapıştırmış sunum falan. bana geliyor 5 dakka sonra dönüyorum tamam 100 oldu. haydar adam bütün pazarlama stratejisini buna kurmuş sen de 1 dakkada 100 yapınca yine olmuyor hile yaptın falana kadar geliyor.

sonra bunu da bıraktım. birisi bunu atınca hepsiburadayı test yaptırıp veriyorum bakın koskoca şirketin de puanı 30 çıkıyor. sorun olsa onlar yapmazdı falan dedim. bu sefer de yav hepsiburada koskoca şirket onun ihtiyacı olmayabilir ama biz bunlara dikkat etmeliyiz gibi abuk argümanlar geldi. ulan adam bırakır mı ben hepsiburadayım deyip kaç tane profesyonel yazılımcı alışıyor orda sen biliyor musun?

neyse sonra bunu da bıraktım. kim bu ajans neymiş ne karışıyor deneme başladım. bu sefer de açık fikirli olmalıyız herkesin fikrini almalıyız gibi götten boktan açıklamalar geldi.

tabi bu sikko ajanslar bu çingeneliği yapmayı bırakmayacak. şirket sahipleri de bunu dikkate almayı bırakmayacak. en doğru çözüm şu, birisi sizin yaptığınız işi ajansa sorup sonra da hız testi skoru ile gelirse hemen o gün itibarıyla faturayı kesip ilişiğinizi sonlandırmayı teklif edin.

kusura bakmayın ben 15 yıllık yazılımcıyım ama bu işi yapamamışım siz en iyisi bu ajansla devam etmelisiniz çünkü gördüğünüz gibi süper bir ajans hemen tespit etmişler sorunları deyin ve uzaklaşın. doğru düzgün işini bilen sonuç odaklı patronlarla çalışın. sikko ajansları kapısına çağırıp gevezelik yaptıran adanlarla uğraşamazsınız.
  • (bkz: #141863463)
  • adsense kodlarını kaldırmanız kafadan +30 puan katar. adsense varken mobilde 90 üstü almaya kasmayın. zamanınıza yazık. ayrıca hıza bu kadar takılmayın. hedef kelimenizde sizden yukarıda olan siteleri incelediğinizde, bu sitelerin hız açısından döküldüğünü göreceksiniz.

sırf denemek için mobil skorunu 95'e çıkardım. desktop skoru 100. 1 ay kadar izleyelim bakalım arama sıralamalarda bir değişiklik olacak mı.. yoksa "pagespeed" şişirilmiş bir balon mu.
hesabın var mı? giriş yap