şükela:  tümü | bugün
 • winnt ve win2k'de process'ler arasi memory share etmek icab ederse page file allocate edilir, buna da paging denir bazen..
 • solaris bu işi iki şekilde yapar:

  a. swapping, bir processe atanan tüm hafızaya ait datanın swap spacee dump edilmesi.
  b. demand paging, bir processe atanan hafızadaki az kullanılan/uzun süre kullanılmayan pagelerin swap spacee dump edilmesi.
 • fiziksel hafizanin (ram) yetmedigi durumlarda harddiski ram gibi kullanan sistemdir. hic bir zaman ram kadar performansa sahip olamazsiniz. ramin az oldugu durumlarda paginge guvenmek hatadir. cunku rame bilgisayar cok daha hizli bir sekilde verileri atip okurken hdden okumasi daha uzun bir sure alir, ayrica hdnin hizida belirleyici olur.
 • (bkz: paged pool)
  (bkz: nonpaged pool)
 • mobil cihaz ve sebeke arasinda -ornegin gelen gelen cagri- baglanti kurmak icin radyo kanali vasitasiyla uyarilmasidir. mobil sebeke, cihazin tam olarak hangi hucre altinda oldugunu bilmedigi icin birden cok hucreye bu uyari mesaji yayinlanir. yayin yapilacak hucre sayisini azaltmak icin location updating proceduru kullanilir.
 • telsiz telefonun, telefonu kaybettiğiniz zaman adaptöre bağlı sabit kısımdan bir tuşa bastığınızda telefonun bangır bangır bağırma özelliğidir.
  (bkz: #7673749)
  (bkz: kaybolan telefonu caldirarak bulmak)
  (bkz: kaybolan cep telefonunu caldirarak bulmak)
 • alternatifi segmentasyon olarak anilir.
 • işletim sisteminin memory management tekniklerinden birisidir. çalıştırılan process'lerin boyutu tanımlanmış page size'a bölünüp, parça parça memory'e yerleştirilir. page'in içindeki artan kısımlar başka bir process için allocate edilemez. geleneksel yöntemdeki -process'i bölmeden, olduğu gibi memory'e kopyalama- iki process arasında kalan boş kısımlardan -external fragment- kaçınmak için güzel bir tekniktir. dezavantaj olarak internal fragment'lar bırakır. lookup için page table saklanır.
 • x86 mimarisinde paging için içinde 1024 adet page table bulunan bir adet page table directory bulunur. her bir page table entry'si 4 kb alanı (pae yada pse yok var sayarsak) adresler. her bir page table entry 32 bit uzunluğundadır. bu 32 bit 20-12 olarak bölümlendirilmiş durumdadır ve ilk 20 bitte page frame'inin 4kb align edilmiş fiziksel adresi yer almaktadır. diğer 12 bit 3'ü boşa gitmek üzere flags olarak görülüp efendime söyleyeyim bu page supervisor mode'dadır, yazmaya korumalıdır vs gibi özellikleri açıklar. bu arada page flag'larını ihlal eden bir kod gpf yaratır ve kernel o process'i sonlandırır.
  page directory table ise bu page table'lara olan bir pointer'ler listesidir. yine 20-12 bölünmüş durumdadır ancak bu defa 20 bitlik kısım bir page table'ın 4kb align edilmiş adresidir.

  bir sanal adresi fiziksel adrese dönüştürmek için adres 10-10-12 olarak 3 ayrı parçaya bölünür. ilk parça page table directory index, ikinci parça page table entry index, son parça da offset değeridir. her context switch sırasında yeni bir page table directory cr3 registerine yüklenir. böyle her process başka bir sanal dünyada kodlarını işletir.

  bir önemli husus da page directory entry 4 kb aligned olmak zorunda yani sın 8 biti 0 olan adreslerde yer almalıdır. bunu da physical memory manager ayarlamak durumundadır