şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 90 derecelik bir köşenin kulağı kesilmek suretiyle yumuşatılmış hali, 45 derecelik kırpma. tabi illa 90 derece olacak şartı yok, köşe 120 derecelikse pah 60 derecelik bir pah olur. cam duvar bölmelerinde misal, camın düşey ayrıtları pahlanır, 135 derecenin kesme potansiyeli 90'a göre çok daha az diye..
 • meslek liselerinin ve meslek yüksekokullarının (torna, tesfiye, makina vs.) atölye derslerinin en önemli konusudur. ele eğe alınır. dikdörtgen pirizması şeklinde bir metal parça verirler size. siz önce o prizmanın düzlemlerinin açısını düzeltirsiniz. sonracıma, sivri olan köşeler, yine eğe yardımı ile pahlanır. pahlanır ama paklanır mı? orası ayrı birhadise...
  dersin takibeden kısımlarında elleri su dolan vatandaşlar
  "nası pahladım ama" gibisinden soru sualleri yöneltirler birbirlerine..
  neşeli olaydır pah etmek hadisesi vesselam..
 • egri olarak kesilmis kenar, sataf.
 • sivri bir koseyi acilandirma durumu. pah kirmak veya pah vermek de denilir.
 • pulmoner arteriyel hipertansiyon. bir milyonda bir veya iki gorulen berbat hastalik. dispne (nefes darligi) ve 6 dakikalik yürüme testinde (6-mwdt) 440 m.den az yurumek gibi bulgulari var. sol kalp yetersizligine cok benzedigi icin tedavisi dogru yapilamiyor. sag kalimi cok dusuk. cok az uzmanin ilgisini cekiyor.
 • prognozu son derece kotu bir kalp hastalığı olan pulmoner arteriyel hipertansiyonun kısaltmasıdır. akciğer yüksek tansiyonu anlamına gelir, dolaşım sistemiyle ilgilidir. akciğer arterlerinden geçen kanın, yüksek basınçlı olması ve bunun da kalbi sürekli hızlı çalışmak zorunda bırakmasıdır. progresif (ilerleyici) bir durumdur, yani gittikçe kötüleşmesi kuvvetle muhtemeldir. şiddetine göre fonksiyonel bir sınıflamaya sahiptir. şiddetli biçimine (ağır pah), eisenmenger sendromu da eşlik eder yanılmıyorsam. ileri safhalarda, sağ kalp yetmezliğine bağlı ölüm söz konusu olabilmektedir. bu hastalığı olanlarin hayatı zordur. bu kişiler çabuk yorulur, efor halinde sol kol ve goğus agrisi çeker, çoğu zaman halsiz hisseder ve de hayatla kavgalı olabilirler. çünkü hastalık, sosyal ve duygusal durumu da sürekli etkileyebilmektedir.
 • betonarme kolon ve kirişlerde pah hoştur güzeldir çünkü köşede çatlak oluşması ve bu çatlağın yapı elemanın içerisine doğru yol alması durumunu engeller. ama maalesef beton dökülürken veya kalıp yapılırken köşedeki donatının yüzeye yakınlığı allah kerim bir durumdur. bu yüzden pah verip zaten yeterli olmayan bir derinliği yok seviyesine düşürmek mümkündür. bu vaziyet ise donatının çok çabuk paslanmasına sebebiyet verir ki yemişim pahını denebilir. estetik açıdan güzel durduğu için çoğu kişi paha gereğinden fazla önem verir.
 • konikleştirme işlemidir.