şükela:  tümü | bugün
  • saffet emre tonguç'un ntv'de yayınlanan yeni programı.
  • bu hafta yayınlanan ve kadıköy'ü anlatan bölümünü izlediğim program. saffet emre tonguç'u çok severim. yalılarla ilgili programın bölümünü izlemedim ama kendisinin boğaziçi yalıları kitabını okumuş, yalılar ve kapalıçarşı turlarına katılmıştım. kendisi gerçekten istanbul konusunda çok bilgili bir rehber. yalnız bu programdan verim alabilmek için gittiği yerleri şahsen çok iyi bilmeniz lazım. ben bir kadıköy sevdalısı olarak bilmediğim birkaç şey öğrendim ama mesela eğer kadıköy'ü bilmiyorsanız kendisini takip etmeniz zor. yine de bu kadar değerli ve turları hemen dolan, çok talep gören birisinin saçma sapan televizyon programları içinde büyük kitlelere ulaşma çabası takdir edilesi. umarım programı uzun süre devam eder.
  • hep "miş gibi" yapılan program. diyaloglar o kadar yapmacık ki... sanki konuğu ilk kez orada görmüş gibi uzaktan gelmeler, selamlaşmalar falan... izleyemiyorum bu yüzden bu programı. soru sorulmuyor da soru sorma rolü yapılıyor program boyunca. biraz doğallık lazım. biraz değil, epeyce doğallık lazım. çok itici gerçekten. programı sunan beyefendinin saçları da bu yapmacıklık hissini artırıyor sanırım, ektirmiş galiba ya da peruk hehe. değilse berberi hakkında bir daha düşünsün.
  • çukurcuma ve tophane(bkz: kadiriler tekkesi) turu var bu bölümde, çok sevdim.
    gecenin bu saatinde sokağa çıkmaya, istanbulu gezmeye teşvik eden program.
  • 05.12.2014 akşamı yayımlanan bölümünde, paha biçilemez istanbul programında bebek semti tanıtılıyor ve söz doğal olarak bebek parkındaki fuzuli heykeline geliyor. fuzuli'yi anlatan saffet emre tonguç şu sözleri sarf etmiştir: "azeri türkçesini (.....) şiir yazacak kadar iyi biliyormuş [muhtemelen ana dili olduğu için!]. kanuni döneminde de saray şairi olmuş [o nedenle hayatında hiç istanbul'a gelmemiş olmalı!!]". hümayun-u abad camisi varmış bir de... ne güzel tarih öğreniyoruz!
  • bu akşam yayınlanan bölümde cerrahpaşa-samatya'dan güzellikler seyrettik.
    samatya dendiğinde hepimiz ikinci baharı anımsarız, programda da kısaca yer aldı dizi; gülümsedik.

saffet emre tonguç bey'e tarihi yarımada'ya hayran biri olarak, bu bölüm için teşekkür ediyorum.
  • dünyanın en naif insanlarından birinin elinden çıkan ve yine dünyanın en naif televizyon programlarından biri olarak bizlere ulaşan program.
  • 1.bölümden başladım seri olarak seyrediyorum çok güzel hazırlanmış bir program yalnız korkum şu kilise ve sinagoglarda hırsızlık olaylarının patlak vermesi gümüşler ,antikalar çok albenili....
  • bu akşam 21:00'de ntv'de; bizi kapalıçarşıya götürecek olan program.
  • haftasonu şöyle güzel bir kültür programına rastlar mıyız? ümidiyle zaping yaparken denk geldiğimiz, istanbul'un semtlerini tarihiyle, hikayeleriyle, özneleriyle anlatan saffet emre tonguç'un son derece bilgilendirici programı. gezi programlarında dünyanın her tarafını da gezse sunucuda ve içerikte hakim olan o yüzeysel ve yılışık üsluptan rahatsız olanlar veya programın verebildiklerinden tatmin olmayanlar için, bir tane şehri (sunucunun keyifli, nazik üslubundan belli ki çok sevdiği şehri) derinlemesine anlatan, bilgileri insanın gözüne gözüne sokmayan objektif bir anlatımla insana ikamet ettiği şehri gezme imkanı ve şevki sunan bu programı ve anlatıcısını tavsiye ediyorum. günün koşturmacasında otobüse yetişmek için önünden geçip gittiğimiz o binaların asırlar önce hangi koşullarda, ne olarak inşa edildiğini, kimlerin oturduğunu, kimlere geçtiğini bilmek bile zaman ve mekan olgularını yani coğrafya ve tarih kavramlarını güncel gürültülerimizden izole edip algılarımıza bambaşka bir soluk getiriyor..