şükela:  tümü | bugün
 • fuardaki hayvanat bahcesindeki filin adı
 • zamanında izmir in sewgilisi olmuş mülayim fil.ilkokul öğretmenimiz tanıştırmıştı.güzel hayvandı ekmek atardım yerdi, hortumunu kaldırırdı bende bana yapıyo deyip selam verirdim.başka bi numarası olmasa da sewilen bi hayvandı.bakıcının suyla yıkadığına şahit olmuştum bide sıcak havada fırçalıyodu.toprağın bol olsun bahadır.yerine gelen fil şerefsizin teki çıktı, çok kaprisli, zoo dan herkesin selamı var.
 • yukarıda dahi denildiği veçhile bu bir filin ismidir. maahaza, beni vakti ile hayvanat bahçesine götüren abilerim, bahadır kelimesini filin dalgametresi için kullanırladı. "aman çok yanına sokulmayın." diye de canlara nasihat edelim buradan.
 • kucukken hayatımın ilk buyuk sokunu bana yasatan hayvanın adı. bunun yanına es diye bi tane ufak fil getirmislerdi de bir araya getirmiyolardı bahadır bunu saapar diye...
 • cocuklugunda izmir kultur park'taki hayvanat bahcesine bir kez gitmis birisinin hayati boyunca unutamayacagi kocaman,sevimli upuzun hortumlu asya fili.
  bahadir entrysinin altinda öldüğü soylense de http://www.pakbahadur.com/ adli sitede belirtildigi uzere 28 kasim 2004'te 57 yasina girecek, fuarin en yasli sakini. 1948 dogumlu bahadur, pakistan'dan 1954 yilinda ulkemize hediye edilmis.

  cuma gunleri 9'ar saatlik yolculuga katlanip haftasonlari icin gitmeye can attigim sehirde 50 senedir tutsak bahadur.

  kenarlarina ozenle dizilmis cam, pasli dikenli tel ve de civilere aldirmadan 3x3'luk bir hendegin arkasindan kocaman hortumunu belki de yuzlerini hicbir zaman unutmayacagi cocuklara uzatirken, nereden geliyor bu deniz kokusu mu diyordu yoksa palmiyeler ona hurmayi animsattigi icin o da dogdugu topraklara olan ozlemini mi dile getiriyordu, bilinmez. belki de topraga bulanip yatmayi, suya dalip tonlarca suyu pempelesmeye baslamis derisine fiskirtmayi emrediyordu ona genleri, o ise son 50 senedir ayaklarinin tek hissettigi olan beton zannediyordu butun dunyayi.
  sehirli veletler dogayi tanisin diye getirilmisti bu bahceye ama biz biseyler ogrenirken unutturduk ona dogasini.
  nasil mulayim bir hayvanmis ki hic itiraz etmedi, sakin tavirlarla arsinlayip durdu tellerin gerisinden ufacik betondan yuvasini.

  anneannem izmire ilk geldiginde bahadur oradaymis, annemin elinden tutup goturdugunde de. ben, annemle gittigimde de..

  ama artik bahadur gitmek istiyor, binlerce cocuk onunla tanidi canlilarin en iri izmirlisini.
  hicbir zaman olmadi ama bu sehir yasaminin sonunda hic mi hic ona gore degil. derinliklerinde kaybolacagi ormanin icine saklanmis gizli bir bataklik onun istedigi olumunu hissetmis her fil gibi.

  pakbahadur olmedi, izmirlinin kalbinde.
 • son gunlerini dogal ortaminda gecirmesi icin http://www.pakbahadur.com/ adresinden katilabilinen bir imza kampanyasi duzenlenmis yasli fil.
 • izmir hayvanat bahçesi'nin 56 yaşındaki fili.. son yıllarını doğal ortamında geçirmesi için kampanya açılmış.
 • mutlu suratlı bir fil. hayatında hiç toprağa basmamış ne yazıktır ki.
 • hayatta sevdigim iki filden biri: oteki ucan fil dumbo'dur. yalnizca hayvanat bahcesi'ndeki en buyuk sey oldugu icin degil - ki o zaman yerden iki karis yukseklikte oldugum icin bana oldugundan da buyuk gorunurdu - simdiki moda tabirle gordugum en cool sahsiyet oldugu icin sevdigim hayvan. sonunda ucan file donusup memleketine donecegini duydugum icin mutluyum.