• pakistanlı bir elemana "pakistani demek mi daha doğru, yoksa paki mi demek daha doğru?" diye sormuşluğum vardı. evet, ciddi ciddi sordum bunu. adam ciddiyetimi ve cahilliğimi görünce doğru düzgün anlatmıştı. kısa diye güzel ağız alışkanlığı yapıyor vallahi.
  • karadenizli kişinin baki ismini telafuz şekli.

trabzondaki ev sahibimiz "paki, evin eksiklerini siz girmeden halleder!" dediğinde günlerce paki nin ne olduğunu düşünmüş sonra apartmanın kapıcısının adının baki olduğunu öğrenince yarılmıştım...

(bkz: karpuz gibi ikiye ayrılmak)
    (bkz: laz fıkraları)
    (bkz: karadeniz insanı)
  • * temizlik, paklık.
    * ustura
    (osm)

(bkz: pakize)
  • hintliler'in bir başka versiyonudur.

(bkz: hintli /@vita es morte)

ki zaten pakistan bir ırkın değil bir bölgenin adı olduğundan bu arkadaşlar da genel olarak "hint müslümanları" olarak adlandırılırlar.

bu yüzden, yukarıda saydığım başlıktaki çoğu şey bunlar için de geçerlidir.

tek fark, müslüman ülke olduğundan dolayı türkler'e sempatiyle bakarlar. türk halkının genel karakteristik özelliği bunlarda da bulunur. ne mi? buyrun aşağıdaki paki taksici ile aramda geçen konuşmadan ne olduğunu siz çıkarın.

paki: türkiye büyük bir memleket, bunu erdoğan yaptı.
    ben: tabi tabi, erdoğan gibisi gelmedi memlekete (!)
    paki: adam çalmıyor, çalışıyor.
    ben: tabi yahu, atatürk filan hikaye (!)
    paki: akrabalarını kayırmıyor, ne yapıyorsa türkiye için yapıyor.
    ben: öyle tabi, ekonomiyi 10 katına çıkardı (!!)
    paki: ümmetin umudu erdoğan. zannediyorum müslüman türkler onu seviyor, kafir olanları sevmiyor.
    ben: yav he he. ben sağda ineyim.
  • bazi britanyalilarin pakistanlilari asagilamak icin kullandiklari irkci kisaltma...hatta bir de en son avrupa futbol kupasinda soyledikleri bir sarki vardir ki, insanin midesini bulandirir:

"i'd rather be a paki than a turk"
  • british'ler bunu ırkçı bir hakaret olarak kullanıyor olabilir ama güzel türkçemizde biz ülkelerinin isimlerinin yer adı olduğunu belirten ekten (-istan, -iye) önceki kısmını da o ülkenin uyruğundan bahsederken kullanıyoruz. nasıl ki türkiyeliler türk, hindistanlılar hint(li) (hint kumaşı vb.), macaristanlılar macar vb. oluyorsa pakistanlılara da paki denmesinde bir sakınca yoktur. ingilizlerin kullanımıyla aynı çağrışımları içermek zorunda değildir.
  • pakistanlıları aşağılamak için kullanılan kelime. siyahi birine n***er demekten farkı yok.

pakistanlı mültecileri ve davranışlarını paki demeden de eleştirebilir, tepkinizi gösterebilirsiniz. bu kadar ucuz olmayın.
  • ingilizler tarafından sadece "paki" olarak değil, "fuckin paki" veya "paki cunt" şekilde kullanılmaktadır.
  • ingilizlerin pakistanlıları, daha doğru kahverengi tenli insanları tanımlamak için kullandıkları ırkçı sıfat. ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor...

insanlık ayıbıdır. not düşüyorum.

oysa ki, bu dünyadaki her insan ayrı bir hikayenin kahramanı.

ben de kahramanımı kıbrıs'ta buldum. sabahları kahvaltı ettiğim pastahanede çalışan pakistanlı bir genç vardı. kendi halinde, efendi biri. yerleri ve masaları temizlediği yetmiyormuş gibi her işe koşuyordu... ama, o gencecik yüzünden gülümseme hiç eksik olmuyordu...

kıbrıs'ta en son günüm. kahvaltımı ettim. gazetelere göz atıyorum. bu genç geldi. masayı topladıktan sonra silmeye başladı...

gülümseyerek öğrenci misin? diye sordum. değilmiş. adını sordum. majid. adı gibi muhteşem bir enerjiye sahip. kalabalık bir ailenin üçüncü çocuğuymuş. 21 yaşında. kıbrıs'a çalışmaya gelmiş. daha öncesinde dubai ve katar'daymış ama orada köle gibi çalıştırıp, bir de maaşına el koymuşlar. bu arkadaş da bir şekilde kuzey kıbrıs'a gelmiş. yatacak yer ve üç öğün yemeğin yanı sıra maaşı da güzel, diyor. üç kız kardeşini okutuyormuş. kazandığımı aileme gönderiyorum, dedi.

halini hatırını sordum. gözleri parıldıyordu. o anlattı, ben dinledim. sonradan fırça çekmesinler, diye majid kardeşimi fazla tutmadım. onun mutluluğu beni de mutlu etti.

demek istediğim, şu dostlar:

insan insandır. bir insanın ruhuna değmek bu kadar kolay. dediğim gibi; herkes kendi hikayesinin kahramanı ve anlatacak çok hikayesi var. yeter ki, bizler saçma sapan şeyleri bahane ederek gözlerimizi ve gönlümüzü insanlara kaptmayalım.
  • bir pakistanlıya bu kelimeyi sakın kullanmayın.
hesabın var mı? giriş yap