şükela:  tümü | bugün
  • bir kadına çocuklarının gözü önünde toplu tecavüz edilince çıkan infial üzerine başbakan imran khan "tecavüzcüler ya asılsın ya hadım edilsin" demiş. halk sokaklara dökülüp tecavüz olayını protesto etmiş. suçu kurbana atan emniyet müdürünün istifasını talep ediyorlar. başbakan imran khan, mevcut yasaların değiştirilip tecavüzcü ve pedofillere kimyasal yada ameliyatla hadım cezası verilmesi konusunda kabinesiyle çalışma başlattıklarını açıklamış. idam cezası olursa ab ile ticari ilişkilerde sorun yaratacağından hadım seçeneklerini değerlendiriyorlarmış. kaynak

akp türkiye'yi pakistan yaptı diyordum da halt ediyormuşum monşer. keşke pakistan olsa, orada en azından tecavüzü protesto için halk sokağa dökülüp protesto yapmış, başbakan tecavüzcüyü lanetlemiş, hükümet harekete geçmiş. bizimkiler tecavüzcüleri serbest bırakıyor, halkın da ufak bir azınlığının sosyal medyada tepki göstermesi dışında kılı kıpırdamıyor.

türkiye'yi pakistan yapsalar yine iyiymiş be.
  • 23 nisan cocuk senliklerine hic usenmeyip hersene bi grup cocuk gonderen, ama bu cocuklarin yarisi sakalli ve biyikli olan asya ulkesi
  • kardes ulkemiz. 1923 yili ocak ayinda lozan gorusmeleri'nin kesilmesi ihtimali ve ıngiltere'nin turkiye'yi savasla tehdidi uzerine toplanan hint hilafet kongresi son oturumunda su kararlari almistir: " sivil itaatsizlik eylemi baslatilacak, polis ve ordu icerisinde propagandaya baslanacak, yabanci urunlere boykot uygulanacak, turkiye;ye en kisa surede 666.000 sterlin yardim toplanacak ve 50000 kisilik ankara lejyonu adi altinda silahli kuvvet kurulup turkiye'ye yardima gidecek." o donem hint muslumani denen pakistanli kardeslerimiz en zor zamanimizda bizimle birlikteydiler. bu acidan haklari hic bir zaman unutulmadi, allah kendilerinden ebediyen razi olsun.
  • 14 ağustos 1947 de muhammad ali jinnah önderliğinde bağımsızlığına kavuşmuş, hindistan’da yaşayan müslümanların kuruduğu, başkenti islamabad, nüfüsü 135.28 milyon (1998 verilerine göre), para birimi pakistan rupi’si (rupee), resmi dili ingilizce, ulusal dili urdu olan, bunların yanında 5 ten fazla yerel dilin konuşulduğu, (sefalet ve pislik içinde yaşıyor olmalarına rağmen hindistan'dan g.t korkusuna) nükleer silaha sahip tek müslüman ülke ünvanına sahip, karachi gibi 10 milyondan fazla nüfuslu bir şehrinde (abartısız) yüzlerce leş kargasının gökyüzünde öbek öbek dolaştığı, akmerkezin yavrusu sayılamayacak büyüklükte bir alışveriş merkezine pazar günü damsız girilemeyen, 2 linedan ibaret olan bowling salonunda devrilen lobutları düzelten sistemin yarı otomatik olduğu (bkz: yarı otomatik lobut toplama sistemi), etin sokakta pazar tezgahı benzeri tahtadan bir düzenek üzerinde haftanın belirli günleri satıldığı, tavuk tuketimi hat safhada, okur yazar oranı %40 lar civarında olan, okumuş insanlarının neredeyse hepsinin ataturk'un hayatını sular seller gibi bildigi sadece kopya cd ticaretine hizmet veren özel işhanlarının bulunduğu (bkz: allah razı olsun), şehir içinde ulaşımı sağlamak için kullanılan otobüslerin dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde rengarenk ve desen desen boyalı, kapısız ve camsız hizmet veridiği, çaycısından üst düzey bürokratlarına kadar herkesin tavuğu 10 parmak elle yediği, türkiye’yi kurtarıcı müslüman ülke olarak gören bir garip islam ülkesi.
  • pakistan'li arkadasimdan sok edici bir sey ogrendim. http://www.youtube.com/watch?v=inhcgzy97nq adresinde urdu dilinde bir haber bulteni var. bultene gore nasdaq, times square'deki dev ekraninda 25 agustos gunu 17-18:00 arasi pakistan'a 1 saatlik yayin teklif etmis.

pakistan hukumeti bu 1 saatlik yayin suresini hukumet ileri gelenlerinin fotograflarini yayinlamak icin kullanmis. pakistan'li arkadaslarim delirmis durumda. haber metninin sonunda anlasilan tek ingilizce cumle "'i think we're stupid that we made this offer to pakistan'".
  • soma olayı için 1 gün yas ilan eden ülke.
  • baştan aşağı epic fail.
    hindistan'dan daha iyi olacaz diye ayrılmış, sonra bangladeş'lileri katletme seviyesine gelince bangladeş'i de elinden kaçırmış, hindistan'a 4 kez savaş açıp 4 kere yenilmiş (bunların 3'ünde de alenen rezil olmuş), hemen her konusunda tek takıntısı olan hindistan'ın fersah fersah gerisinde kalmış, afganistan'da nüfuz yaratacağım stratejik derinlik sağlayacağım diye desteklediği cihatçı pislikler yüzünden kendisi yarı şeriat ülkesine dönmüş, kalabalık, fakir, eğitimsiz, dinin her şey haline geldiği, 180 milyonluk durmak bilmeyen nüfusuyla istanbul'un avrupa yakası kadar ekonomik büyüklüğü olmayan çöplük.
    bu ülke vatandaşı bir sürü hanzo da hala ülkelerinin çok iyi olduğunu zannediyor, bizim çomarlar gibi işte, önlerinde bir kuru ekmek, günde 3 saat elektrik, kendilerini ordularının büyüklüğüyle avutuyorlar.

ek tanım: islamcılık denen şeyin bir ülkeyi ne hale getirdiğinin dünyadaki -şimdilik- en iyi örneği.
  • genel olarak dünyaya gelinmemesi gereken ülkelerden biridir.
  • national geographic adventure'da izlediğim belgeselde bambaşka bir pakistan'dan bahsediliyordu. programın sunucusu diego buraya gelmeden önce kafasında bambaşka bir ülke olduğunu, her yerde çarşaflı kadınlar, cübbeli erkekler göreceğini sandığını, büyük bir baskı olduğunu sandığını anlatıyordu.

belgesel devam ettikçe açıkçası bende çok şaşırdım, okuduğumuz, görüntülerde gördüğümüzden bambaşka bir pakistan vardı karşımızda. gençlerin, eğlenmek isteyenlerin açıkçası çok fazla şansları yoktu ancak barlar vardı, bu barlardan birine girer diego, içeride pakistanlı genç erkek ve bayanlar dans etmekte, içki içmektedirler, bayanlar bildiğimiz ortalama türk kızı gibi giyinmektedirler, asklı bluz, kot, saçı açık, bakımlı, makyajlı. o kızla konuşmaktadır diego "ben buraya gelmeden önce hiç pakistan'ı böyle hayel etmemiştim, kimse sizi rahatsız etmiyor mu?" kız da şöyle der: "tüm dünya bizi bambaşka biliyor, bunların hepsi 11 eylül'den sonra oldu, dışarıdan devamlı savaş halinde, zulüm ve baskı halinde bir halk olarak lanse ediliyoruz, böyle bir şey yok, beni bugüne kadar kimse rahatsız etmedi, biz böyle bir toplum değiliz"

aynı bar içeirisinde dolaşırken bir gay ile karşılaşır diego. aslında gay demek ne kadar doğru bilemiyorum, kadın görünümünden bir erkekten bahsediyorum, saçları, kaşları, makyajıyla. barda dans ediyor, eğleniyordur bu kişi.

diego sorar "ben şoktayım, hiç böyle bir ülke hayal etmemiştim"
    kadın?erkek?: " evet dışarıdan böyle görünüyor ancak gerçek böyle değil"
    diego: "ne iş yapıyorsun"
    ke : " ulusal bir kanalda program sunuyorum"
    diego: " pakistan'dan bir eşcinsel olarak ulusal bir kanalda progrma sunuyorsunuz, gerçekten mi ?"
    ke: "evet dalga geçmiyorum"
    diego: "peki sizi ziyaret edebilir miyiz, bir sakıncası var mı?"
    ke: " hiçbir şey için izin almak zorunda değilsin, istediğin zaman gelebilirsin"

ertesi gün program setine gittiklerinde akşamki eşcinsel kişi tamamen bir kadındı, kıyafeti, makyajı her şeyiyle. ilk gördüğünüzde eğlence programı sanıyorsunuz ama değil, kendisi bir politika programı sunmaktadır. oldukça popüler bir kişiydi, 30 milyon seyircisi olan bilinen bir kişinden bahsediyorum. gerçekten de inanmakta zorluk çektim. gerçekten de bu kadar özgür rahat bir ülke miydi?

ardından diego, ülkenin en büyük güzellik merkezlerinin sahibi bir bayanın yanına gidiyor. içerisi bizimkilerden hiçbir farkı yok. ancak güzellik merkezinde çalışan kadınların hepsinin yüzleri kezzaptan dolayı inanılmaz bir deforme içinde. öğreniyoruz ki bu güzellik merkezleri zincirine sahip zengin kadın, bilerek bu kadınları çalıştırmaktadır. gazeteye ilan verip kezzap saldırısına uğramış bayanları çağırmış, çalışabilecek olanları kendi sektöründe çalışacak eğitim verip hayata kazandırıyor. bazılarını italya'ya 2 yıllık eğitime bile göndermiş.

aynı bayanla diego, daha yeni kocası tarafından kezzap saldırısına uğramış bir kadının yanına, hastaneye gidiyorlar. kadın öyle ağır bir saldırya uğramış ki, kezzaptan dolayı burnu erimiş, sadece bir çift delik görüyordunuz suratında, suratı yoktu aslında...
    diego:+ bayan:-

+neden saldırıya uğradınız?
    -hostes olmak istiyordum, başvurum kabul edilmişti, eşim kabul etmedi.
    +kendisi nerede şimdi hapishanede mi?
    - hayır serbest, kanuna göre aile içi mevzuu olduğu için serbest

sonrasında pakistan köylerine gider diego. burada tam bir ağalık sistemi vardır. toprak sahibi kişiler ve işçileri. 30 yıldır tarlada çalışan yaşlı bir adama sorar, ne kadar maaş alıyorsun diye, hayatı boyunca hiç maaş almadığını söyler. tarlada çalışması karşılığında yemek ve yatacak yer verildiğini söyler. yemek dediğimizde çok besleyici değil. diego'nun yanındaki tercüman bir çocuk gösterir, sence kaç yaşında bu der, 5-6 der diego, hayır der tercüman 10 yaşında bu çocuk... bazı insan hakları savunucuları bazı işçileri toprak sahibinden satın alarak köyler oluşturmuştur, özgürlüğü ellerine verilen köylerdir bunlar, orda da acayip konuşmalar geçmiştir.

ardından diego şehre dönmüştür. burada "dönmeler" diye tabir edilen (belgeselde aynen böyle çevrilmiş) eşcinsellerin yanına gitmiştir. evet kadın görünümlü erkekler, gaylar, hadım edilmiş kişilerden oluşuyor bu grup. kıyafetleri, saç, makyajıyla hiç bir kadından farkları yok. işleri ise düğünlerde dans etmeye gitmek. hayır hayır striptiz falan değil =) normal ortamda dans ediyorlar, milleti eğlendiriyorlar ve dua ediyorlar, işleri bu. işin daha da ilginç tarafı herkes kendilerini biliyor ve benimsiyor, yoldan geçen bir bayana soruyorlar, dönmeler hakkında ne düşünüyorsunuz diye, biz onları çok seviyoruz, onlar da bizim gibi, düğünlerimize gelip dans ederler, bizim için dua ederler, onların duaları daha etkilidir, daha çabuk kabul olur, der.

bir ülke hakkında izlediğim en ilginç belgesellerden birisiydi. pakistanlıların tepkisi, dünya tarafından yanlış bilinmeleri, 10 yıl öncesine kadar bir çok alanda turistik faaliyetler oldukça iyiyken bugün sıfır noktasında.

ek: bu arada pakistan'ın seksi, fantezi ürünleri üretimi konusunda oldukça gelişmiş olduğunu biliyor muydunuz? evet, avrupa'daki bu ürünlerin çoğu pakistan'dan geliyormuş.
  • kktc yi bizim disimizda dunya uzerinde taniyan, sonra tanimamazliktan gelen ulke.