şükela:  tümü | bugün
  • muhammed ali cinnah,
    1948'de pakistan'ı kurdu ve aynı yıl öldü.
    ama hayatı müslüman hintlileri bir ulus haline getirme çabasıyla geçti.
    cinnah ingiltere de yürüttüğü görüşmelerin yer aldı ve 14 ağustos 1947 ingiltere'nin pakistan'ın bağımsızlık tanımak zorunda kalması üzerine aynı gün hem pakistan hemde hindistan devleti kuruldu. cinnah, pakistan'ın ilk genel valisi ve kurucu meclis başkanı olmuştur. pakistan nihayet dünya haritasında yerini almış ama geçiş süreci çok zor olmuştur. müslümanlar, hindular ve sihler birbirine girecek, iki ülke arasında amansız bir göç grafiği ve savaşlar yaşanacaktır.
    ----------
    1) iskender mirza
    pakistan cumhurbaşkanı
    görev süresi
    23 mart 1956 - 27 ekim 1958
    pakistan dominyonu'nun son genel valisi ve pakistan'ın ilk cumhurbaşkanı.
    tümgeneral.
    --------
    2) muhammed eyüb han
    2. pakistan cumhurbaşkanı
    görev süresi
    27 ekim 1958 - 25 mart 1969
    ------
    3) yahya han
    3. pakistan cumhurbaşkanı
    görev süresi
    26 mart 1969 - 20 aralık 1971
    ---------
    4) zülfikar ali butto
    4. pakistan cumhurbaşkanı
    görev süresi
    20 aralık 1971 - 13 ağustos 1973
    ---------
    5) fazal elahi çaudhri
    görev süresi
    14 ağustos 1973 - 16 eylül 1978
    ----------
    6) ziya ül hak
    1978'de cumhurbaşkanı olarak 1988'e değin ülkeyi askeri rejimle yönetti.
    görev süresi
    16 eylül 1978 - 17 ağustos 1988
    -- ölümünün ardından seçimleri açık farkla kazanan zülfikar ali butto'nun kızı benazir butto başbakan oldu.
    ----------
    7) gulam ishak han
    başkanlık süresi: 17 ağustos 1988 – 18 temmuz 1993
    ----------
    8) faruk legari
    görev süresi
    14 kasım 1993 - 2 aralık 1997
    ----------
    9) muhammed refik tarar
    pakistan 9. cumhurbaşkanı.
    görev süresi
    1 ocak 1998 - 20 haziran 2001
    ----------
    10) pervez müşerref
    pervez müşerref, pakistanlı asker ve siyasetçi. 1999-2002 yılları arasında pakistan başbakanı ve 2001-2008 yılları arasında pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.
    ----------
    11) asif ali zardari
    asıf ali zerdari pakistanlı siyasetçi. 2008-2013 yılları arasında 11. pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. 2017 itibarıyla pakistan halk partisi'nin eş başkanıdır.
    --------------
    12) memnun hüseyin (mamnoon hussain), pakistanlı iş adamı ve siyasetçi. 2013 yılından beri pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yapmaktadır. 1999 yılında sindh valisi olarak görev yaptı. bu görevi ekim 1999'daki askeri darbeyle sona erdi.
    1999 yılında sindh valisi olarak görev yaptı. bu görevi ekim 1999'daki askeri darbeyle sona erdi. 30 temmuz 2013 tarihinde pakistan'ın 12. cumhurbaşkanı olarak seçildi. 9 eylül 2013 tarihinde görevine başladı.