şükela:  tümü | bugün
 • anlayamayacağımız, kavrayamayacağımız kadar büyük bir sevgi var ortada sevgili sözlük. ne zaman türkiye ile ilgili youtube'da ingilizce bir video izlesem, istisnasız her seferinde yorumlarda bir pakistanlı cengaver çıkmış ve:

  "hey brothers, we love you. greetings from pakistan" gibi bir yorum yapmış oluyor. tamam başka dost ve kardeş ülkeler de var, azerbaycan, bosna hersek gibi falan ama bunlar işi iyice abartmış. türkiye'yle ilgili her ingilizce videonun altında en az bir tane, hatta çoğu zaman birden fazla türkiye'yi ne kadar çok sevdiğini anlatan bir pakistanlı kardeşimizi görüyoruz.

  tamam biz de size karşı boş değiliz, ama sizce de ilişkimizi bir gözden geçirmemiz gerekmiyor mu?

  bu arada merak edenler için youtube'da "turkey" diye aratıp önüme çıkan videolardan 10 tane pakistanlı yorumu derledim.

  buyrunuz: https://ibb.co/sp580xb

  nedir bu sevginin kaynağı? pakistan bizim çok da sikimizde değilken, adamlar bizim sosyolojimize ve iç siyasetimize falan baya baya hakimler.

  edit: sadece bize karşı değillermiş. başka müslüman gruplara da benzer bir yalakalık durumları var. mesela şurada kuzey ıraklı kürtlere ve peşmergelere yanlamışlar:
  https://ibb.co/dg0z2jh
 • çok severler bizi
 • bu sevginin mimarı atatürk'tür.
  pakistan'ının kurucusu cinnah atatürk'ün mücadellesine hayran olmuştu
  m. ali cinnah, atatürk'ün büyük bir hayranıydı. cinnah, türk milletinin kurtuluş mücadelesini ve atatürk'ü kendine bir rehber ve örnek olarak seçmişti. ingiliz yazar hector bolitho, cinnah'ın, atatürk'ün hayatı ve yaptıklarından nasıl etkilendiğini, "pakistan'ın yaratıcısı cinnah" adlı biyografisinde dile getirmiştir.
  mustafa kemal atatürk'ün şahsında islâm dünyası büyük bir kahramanı kaybetmiştir. önlerinde böylesine ilham veren bir örnek dururken hint müslümanları bataklıkta kalmaya devam mı edeceklerdir?"
  atatürk öldükten sonra

  "tüm hindistan müslüman birliği'nin bu yıllık kurultayı islam dünyasının gerçekten büyük bir şahsiyeti, eşsiz bir general ve değerli bir devlet adamı olarak kabul ettiği gazi mustafa kemal atatürk'ün esef verici ölümünden duyduğu derin üzüntüsünü belirtiyor. atatürk, türk milletin, yenilgisi ve bozgunluğundan sonra birleştirip şahlandırdı. avrupalı güçlerin muhalefetine rağmen, türkiye'nin düşmanlarını hezimete uğrattı ve kısa sürede ülkeyi ileri saftaki bir devlet yaptı. aziz hatırı, dünyadaki müslümanlar için büyük bir ilham kaynağı olacaktır."
  m. ali cinnah
  türkiye ingilizler'i emparyalizmi yenen ilk müslüman ülkedir. ingiliz sömürgesindeki müslümanların sevgisini bu yüzden kazanmıştır(osmanlıya bağlı iken ingiliz sömürgesi olmayı tercih eden araplar hariç)
 • kurtuluş savaşı sırasında yaptıkları yardımlardan da gayet öğrenilebilir, belki son dost ülkedir.

  umarım yıkılmalarına sebep olmayız.
 • pakistanlıların beyinsiz olması.
 • (bkz: cive pakistan)
 • şiddetle katıldığım önerme. bir pakistanlı türkleri ve türkiye'yi türklerden daha fazla sever. cidden anlayamıyorum. türk şehirlerini çok severler, istanbul bir rüya şehirdir onlara göre. erkekleri türk kızlarını çok güzel bulur kızları türk erkeklerini çok yakışıklı bulur. yemekler onlara göre rakipsizdir. bu konuda bir pakistanlıyla tartışmışlığım bile vardır. işiniz gücünüz mü yok birader gidin başka millet sevin adamlar resmen aşık olmuş bize.
 • nedeni tarihsel olarak turkiye'nin cografyada ilk bagimsiz musluman ulkelerden olmasi ve kurtulus savasi donemi yakinlasmalar olarak gorulse de gunumuzdeki hayranligin nedeni turk dizileridir. biz cok farkinda olmasakta asya piyasasinda, ortadogu'da ve ozellikle guney amerika'da yukselen bir turk dizisi ruzgari var. cok merak ediyorlar, sorular soruyolar ve oyunculari takip ediyolar. bize cok hitap etmeyen burun kivirdigimiz yapimlari ezbere biliyor bazi yabancilar. pakistan da bu ulkelerden birisi. "turk tv series in pakistan" yazip iceriklere bakabilirsiniz.
 • ingiltere’de pakistanlı bir developer arkadaşım vardı. türkleri görünce gözleri parlıyordu. bu yaz kemere tatile gitti. önceki yıllarda da çokça gitmiş. otur saatlerce turkiyeden konuş, sıkılmaz.

  taa ki, konu taksi şoförlerine gelene kadar. adamı kaç kez kazıklamaya çalışmışlar. bu gidişle taksi şoförleri yüzünden bizi seven ülke kalmayacak.

  haa ayrıca, son gidişinden 2 gün önce mesaj attı. “türkiyede uber yasak mı?” diye.
 • daha once dikkatimi cekmis durum. kesinlikle dogru bir onermedir. biz bile kendimizi sevmezken adamlar neden bizi yere gore sigdiramiyor merak icerisindeyim.