şükela:  tümü | bugün
 • frenc molnar in bana enfiye nin ne oldugunu ogrettigi kitap
 • okullarda okutulmasi gereken kitaplardan biri
 • bade olan çocuğun adı nemeçek idi. saklanmak için botanik bahçesi olduğunu hatırladığım yerde havuzun içine girip saklanırdı epey uzun süre ile. zaten zayıf falan bir çocukcağızdı, kapardi zatturreyi o geceden. ablası terzi idi, onlara bayrak dikmiş idi. anası babası fakirdi.

  bir de karşı çetenin yakışıklı lideri vardı (ve evet sanırım feri ats idi adı da) o kadar savaş durumları olmasına rağmen nemeçek ölünce gruplaşıyorlardı, fairplay ortamı yakalıyorlardı. bir arsa için anlamsız hırs yapmıyorlar, insanlığa, kardeşliğe prim veriyorlardı.
  bir de taa kitabın başında fen dersinde ispirto lambası geyiği ve kağıt topla mesajlaşma olayları vardı, aklıma takılmış çok fena. o kağıtla mesajlaşmayı biz de yapar, genelde de yakalanır idik.

  muhteşem hikayedir, muhteşem kitaptır pal sokağı çocukları. çocukken okuyan prensip sahibi, erdem sahibi olur. (umuyorum)
 • çonakoş diye ıslık öttüren bi tip vardı, renk katsın diye hikayeye alındığı her halinden belliydi.
  meziyete bak ıslık öttürmek.
  pöh.
 • bilinemeyen bi sebeopten dolayi ferenc molnar in bu sahane eseri amerikalilarca bilinmemektedir.bi ulus cocuklugu adina utanc vericidir.
  (bkz: amerikalilarin nelerden haberi yok)
 • botanik bahcesinde yasadıkları anları okurken agladıgım, insanın hayatı boyunca bı kutuda daıma 5 pence bulundurması gerektıgıne uzunca bi sure inandıgım, cam macunu cignemeye gırıshtıgım, kısacası acaıp etkılendıgım bir cocuk klasıgıdır
 • nette falan aramak isterseniz (ben istedim) the boys of paul street adıyla geçiyor ingilizce'de, isimden bulamadım önce, filmini çeken zoltan fabri'den arayınca buldum
  kimbilir nereye girmiş benim pal sokağı çocukları kopyam, bulamıyorum. çocuğunuz olursa okutun rica ederim, yeni nesil çocuklara pal sokağı çocukları deyince bilemiyorlar, bakıyorlar "o ne ki oyun mu?" diye. (zaten amerikalılar da bilmiyomuş -ki hiç şaşırmadım)
 • bizim grubun lideri boka idi, bakalım başka kimler varmış
  szabo, nemeçek, barabas, koinay, csele, feri ats, török, gereb, pasztor, szebenits..
  szabo sanırım hikayeyi ağzından dinlediğimizdi, feri ats da çok aklıma takılmış bir karakter, karşı çetenin lideri olsa gerek diye hatırlamış idim, hala da öyle hatırlıyorum.