• (bkz: palladium)
 • sembolü:pd
  atom no:46

  1804 te wollaston tarafından bulunan paladyum metali platinden sonra bu gruptaki metallerin en önemlisidir. gümüş gibi parlaktır. gayet ince dağılmış bir halde iken, periyotlar sisteminde kendisinin üstünde bulunan nikelden daha fazla hidrojen gazını çözer. paladyumda çözünmüş bulunan hidrojen nikelde olduğu gibi çok aktif bir haldedir ve doymamış organik bileşikleri hidrojenlendiribilir. hiçbir gazı geçirmeyen levha halindeki paladyum hidrojen gazını geçirir.
  paladyum, tuzlarında ekseriyetle +2 değerliktedir, bunlar kahverengidirler. kahverengi ve nem kapıcı billurlardan oluşan karbon monoksit tarafından koloidal şekilde bulunan ve siyah renkte olan paladyum metaline indirgenir.
 • indirgenmesi nikel, bakir hatta gumuse gore daha zor oldugu icin piezoelektrik cok katmanli eyleyicilerin (piezoelectric multilayer actuator) ara katman elektrot malzemesi olarak da kullanilirdi. 1990'lardan itibaren fiyatinin astronomiklesmesi uzerine once pd-ag karisimlarina gecildi, 2000'li yillarin basindan itibaren de cu-elektrot calismalarina hiz verildi.

  bugun toz halinde satilan 1 gramlik sisesi yaklasik 300 dolar etmektedir.

  40ppm duzeyindeki bir cozeltisi bile, banyosuna daldirilmis seramik (bkz: piezoelectric) yuzeyde tutunup ustune elektroless (elektrolize dayanmayan kaplama) yontemi ile nikel kaplatmak icin baslatici olarak kullanilabilir.
 • paladyum son dönemde, kenetlenme tepkimesi * denilen tepkimelerin en gözde katalizorleri arasinda gelir.
 • uluslararasi piyasalardaki fiyati londra'da yerel saat ile 9:45 ve 14:00 olmak uzere gunde iki kere amerikan dolari degerinde sabitlenir. fiyat sabitlemesini standard bank, englehard metals, hsbc ve j.aron&co'dan olusan fixing committee yapar.

  http://www.lppm.org.uk/
 • büyük yatırımcıların yatırım araçlarından biriymiş aynı zamanda. geçenlerde biri açıklamıştı "piyasadan paladyum topluyorum" die. adamlar bunlarla oynuyo biz de dolar yükseldi mi düştü mü onu bile takip edemioruz.
 • etf'inin yaratilmasiyla ufak yatirimcinin almasina da yol acilmi$tir. daha fazla talep; yukselen balonlari getirebilir.
 • sembolü pd olan ,diş hekimliğinde de kullanılan element.
 • serbest piyasada gunluk ederini takip etmenin guc oldugu element.
  genelde platin'in 1/3-1/4'u, rodyum'un 1/5-1/6'si gibi bir fiyattan gider.
  piyasadaki dalgalanmalarda rodyum'a kiyasla daha az salinim gosterir.
 • el yazmasını boyarken altın ve gümüş gibi şeylere alternatif olarak kullanılmış.
  ayrıca
  (bkz: palladiotype)
hesabın var mı? giriş yap