şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ön edit: başlık sahibi neden kaçmış anlamadım. link
    tanım: erzurum’un palandöken ilçesi belediyesi tarafından 22 milyon 125 bin tl’ye yaptırılacak olan “akıllı” nikah dairesi.

tam olarak ne yaparak binayı akıllı hale getireceklerinden de bahsetselerdi keşke. bir sürü haber sitesine baktım, yetkili abi anca çiçek böcekten bahsetmiş. akıllı bina, içinde terzi ve çiçekçi falan olan bina değildir çünkü. biri lütfen uyarsın.

osmanlı ve modern mimarlık sentezi demişler. bunu demelerinin nedeni, osmanlı mimarisinden zerre anlamamaları. çin mimarisinden etkilenen bir manastır gibi olmuş valla kimse kusura bakmasın. hangi mimarlar yapıyor bu yapıları bir bilsem, gidip mimarlık tarihi ders notlarını atacağım önlerine. ya 2. sınıf dersi bu dediğim ya. biraz silkelenip kendilerine gelmesi lazım bu insanların. bu osmanlı mimarisi olayı belli ki becerilemiyor bu büyük kamu yapılarında. neden kimse çıkıp “zorlamasanız mı acaba?” demiyor ki? 2. abdülhamid anısına yapılmış güya ama 2. abdülhamid dönemi tipik osmanlı mimarisinden çok farklıdır. batı’nın mimari tarzını benimsemeye çalışmıştır bu dönem. o yüzden ortaya karışık. yani zaten, abdülhamid anısına yapıldıysa, bundan bir tipik osmanlı mimarisi diye bahsetmek yanlış olacaktır. mesela bir kubbe yapmışlar ki, amanın. o kubbeyi yapıp, girişe kazık gibi bir sundurma koymuşlar mesela. hem de camlı falan bir sundurma. osmanlı-modern sentezi buysa afedersiniz ama götümle gülerim bu senteze ben.

ayrıca, hani kamu dairelerinde tasarrufa gidiliyordu? belediyelerin neden haberi yok bundan? biz osmanlı döneminin o abartılı iç mekanlarını yapabilecek ekonomik kuvvete sahip miyiz ki böyle her şeyi altın varaklı yaptırıyoruz?

son olarak, 3 boyutluyu kim yaptıysa, poligon sayısından geberince havuzu ve çiçekleri paintte yapma kararı almış galiba. bunun için photoshop var ama bütçeleri lisans almaya yetmemiş olabilir. cınım.