• vampire the masquerade frp sisteminde nomadic sabbat vampirlerine verilen addır ... genellikle motorsikletli vampirler bu adı alırlar ...
  • bir clint eastwood filmi. din adamı olan esas kahramanın, bir maden köyündeki derebeyine açtığı savaşı konu ediniyor. hoştur. güzeldir adamımızı sevenler için. (attila dorsay gibi yorumladım. )
  • açılış sahnesinden kapanış sahnesine kadar, her karesi klasik clint eastwood sinemasını yansıtır. filme damgasını vuran imgeler, clint eastwood'un üzerinden çıkarmadığı vişne çürüğü paltosu ile; yürürken çın çın öten mahmuzlarıdır.
  • türkiye'de namludaki adalet adıyla gösterime sunulmuştur. clint eastwood'un yönetip, başrolünü üstlendiği filmde boşlukta kalan şeyler var gibi geldi bana. lakin, filmin final sahnesinde vaizin* karşılaşıp öldürdüğü kanun adamı stockborn ile geçmişe dayanan bir olayları var ama bu açıklanmıyor nedense, anlayamadım. clint abimizin final sahnesinde kasabaya gelip herkese ayar verdikten sonra atına atlayıp uzak diyarlara doğru yol alması filmin en etkileyici sahnesidir ve filmi izlenebilir yapan en önemli etkendir, kanımca.
  • aslında bir shane uyarlamasıdır bu film. shane'i de sevmem bunu da sevmem, yok kabul ederim.
  • beni her clint eastwood western'inde olduğu gibi tuhaf duygusallıklara sürükleyen bir film. diğer klasiklerde de rastladığımız üzere clint eastwood bir bilinmezlikten gelir atıyla.. işini bitirdikten sonra yine bir bilinmezliğe doğru yol alır. aslında her film birbirinin devamı gibidir ve clint eastwood aslında bütün filmlerinde tek bir karakterdir benim için. bir macera daha bitmiştir ve sıra diğerindedir. sadece paltosunu, atını, şapkasını ve ismini değiştirir yeni görevinde. ama aslında o hep aynı kişidir.
  • --- spoiler ---

filmde genel olarak bir durağanlık olsa da clint reyiz silahlarını kuşanınca aksiyon başlıyor ve film hareketleniyor ama bu da maalesef filmin son çeyrek diliminde oluyor. western diye açıp da her karede çatışma bekleyenleri pek açmayabilir ama genel olarak bu türden filmleri sevenler için izlenesi bir film olmuş.

--- spoiler ---
  • yer yer accept ve axxis tadı da veren gamma ray şarkısıdır.

empire of the undead albümünde dinlenebilir.
  • sólstafir'in köld albümünün üçüncü şarkısıdır. boşvermişlik hissiyatını sonuna kadar hissettiren harika bir şarkı, ayrıca sólstafir'in geneli izlandaca olan şarkılarının arasındaki nadir ingilizce şarkılardandır.*

no ı don't know where to go
    no ı don't know how to show
    ı just don't know it

ı have made my final journey
    ı have made my peace for my own death
    tonight ı'm all right through it

ıf you meet me at the war tonight
    ı'll show you ı'll have death by my side
    golden dawn shall come upon you all
    come taste the venom it'll bleed from my eyes

one of us shall surely die tonight
    ı don't care, no ı just don't care
    either way ı die tonight
    so ı don't care
    no ı just don't care
  • (bkz: the heavy horses) in dark county tarzında enfes bir şarkısıdır.

dinlemek isteyenleri şöyle alalım

şarkının hikayesine yaklaşımım bir ihtimal para karşılığı insan öldüren (böyle düşünmemin sebebi isimsiz adam için bir ölü daha deyişi isimsiz adam parayı ödeyen yada işi veren kişi) yada intikam için kendini adamış birini (yani isimsiz adam kendisi) anlatıyor

acizane gözümde canlanan çevirisi :

şehre in , alayını öldür ve yoluna devam et...
    çünkü yapmam gereken bir işim var
    ve kimse için durmam
    emaneti al , karını öp ve kızını kalbinde hapset
    ***(bunlar sona giden yolda kendisine son öğütleri yiğidimizin)
    ***(karısını ve kızını son görüşü olabilir ,hatırlanmak istemiyor herkesi öldürecek.. eğer bu yolda ölürse karısının ve kızının kalbinde de öldü olmak istiyor bunun için şu cümleyle devam ediyor )
    soluk biniciyi bir aşk olarak hatırlamasına müsaade etme

**(yiğidimiz yollardadır)
    **(ölümü yani yiğidimizi görenler için şöyle diyor)
    bir çok erkeği öyle kolay kolay affedilmez buldum
    fakat onlar ölümün yaşamaktan çok da farklı olmadığını söylediler
    **(hadi lan oradan madem öyle çek emaneti daya kafana)
    yiyorsa ölümüne bahse gir eğer ölümle kumar oynayabilen sen isen
    hayatta kalırsan ölü bir adamışsın sayarım ve bana rağmen yaşarsın

meksika'ya doğru yol aldım
    düşünüyorum.. ne için geldim.. (kendisine net bir tonda) biliyorsun !!
    bir hayat daha aldım fakat hepsi aynı..
    adı sanı olmayan bu adam için bir ölü daha..

şehre doğru sür , önüne çıkanı affetme indir yere ve böyle böyle yoluna devam et
    çünkü yapılacak bir iş var, sabah gelirim..
    yadigarı al, karını öp ve kızına sarıl
    onlara hani şu soluk binici var ya onunla buluşacağını söyle
    ama unutma soluk biniciye bağı olan birileri kalmamalı

meksika'ya doğru yol aldım
    ne için geldiğimi biliyorum
    can alıyorum ama hepsi aynı
    bu isimsiz adam için bir ölü daha..
    adı sanı olmayan bu adam için bir kurşun daha...

edit: minik düzeltmeler
hesabın var mı? giriş yap