şükela:  tümü | bugün
 • beklenenden daha az özellik içermesiyle palm fan'larını bir nevi hayal kırılıklığına uğratan, uzun zamandır beklenilen yeni palm os.
  her ne kadar bekleneni vermemişse de, gelecekte gelişmelere açık olmasıyla dikkat çekiyor. ana özellikleri arasında:
  arm uyumlu işlemcilerle çalışmasına rağmen oldukça küçük bir footprint'e sahip olması
  128 bit şifreleme desteklemesi
  multimedya olanaklarının geliştirilmesi (buna dahil 160x160'ın katları olan çözünürlükleri destekleyen bir ekran yöneticisi)
  wireless olarak wan ve bluetooth'un dışında 802 11b'yi de desteklemesi
  var. pim'le ilgili değişiklikler, kozmetik arayüz yenilikleri vesaire palmos 6'ya saklanmış. bunun nedenini palmsource chief competitive officer'ı mike mace; hem insanları çok bekletmek istememelerine, hem de yarım yamalak bir os çıkarıp sorun yaşamaktan kaçınmalarına bağlıyor.

  palmos 5, arm işlemcilerle çalışmasına rağmen dragonball destekli eski palmos uygulamalarına destek veriyor. palmos 5'in yaptığı bütün işlem katmanlarının üstüne pace adı verilen bir platform yerleştirmek. böylece gerçek zamanlı emülasyon yapabiliyor. bazı uygulamalar eskisine göre hızlı, bazıları da yavaş çalışacakmış. palmos 5'in son versiyonu yaz başında lisansçılara dağıtılacakmış.
 • yamulmamak amacıyla ekleme; palmos5'teki eski programları çalıştırma tekniği tamamen 68k emülasyonu yapmak değil. işletim sistemi'nin core'u arm-native kodda yazıldığı için programların os'e yaptığı her call arm hızında çalışıyor. kendi içinde yoğun işlem yapan programlar arm işlemcilerde hız artışı görmeyecekler.

  bunun yanında, palmos5'te programların içine armlet'lar (arm kodda yazılmış küçük bölümler) eklemek mümkün olacak, bu sayede eğer program kendi içinde yapması gereken ağır işler varsa buralarda arm'ın gücünden faydalanabilecek.

  dedikodusu duyulan ilk os5 cihazı palm oslo.