şükela:  tümü | bugün
 • evlatlarının adam olmasını düşleyen ailelerin renkli korkusu.
 • iş yerinde akşam saat 7 sularında kapının önüne çıkıp bir sigara içeyim dedim, daha dakikası dolmadan önümden cadde boyunca ağlamakla korkmak arasında gel git halinde bir kız jet hızında koşturdu, ilk başta anlam veremedim zira peşinden koşan ya da kendisini kovalayan yoktu, kovaladığı biri de yoktu, çantası da kolundaydı ki hani gasp masp falan mı oldu diye düşündüm ulan o da yok! sonra kendisini ilk pasajdan içeriye attı...

  mevzunun ne olduğunu çözmeye çalışırken caddenin başından "benden kaçıyor benden" diye bir ses geldi... bi baktık böyle market açılışlarında boy gösteren, katalog dağıtan, soytarılık yapan (işi bu zaten mk başka ne yapacak di mi), berbat makyajlı biri var... sonradan arkadaşı da kendisini telkin ve dışarı çıkması konusunda ikna etme çabaları sırasında öğrendik ki palyaçolara fobisi varmış... vay mk dedim bir yaşıma daha girdim... çok çeşit ve akla hayale bile gelmeyen fobi çeşitlerini duymuştum ama bu biraz daha farklı geldi bana...

  valla bir yaşıma daha girdim, teşekkür ederim palyaçolardan korkan kız... acil şifalar diliyorum kendisine ve bu fobiden muzdarip olanlara!

  tim curry'nin oynadığı it'i görseler demek ki hafezanallah!
 • (bkz: saw) filminin kuklası hele tipe gel

  istemsiz gerilmeye neden oluyor , her an arkasında gizlediği bıçağı saplayıverecekmiş gibi.

  palyaço'ları oldum olası sevmem eğlence öğesi değil , gerilim unsuru.

  hımına koydum palyaçosu..
 • korkudan ziyade nefret ve tiksinti formatına sahip olduğum şey. kartlardaki jokerler, palyaçolar, soytarı benzeri kostümü olan her şeyden tiksiniyorum. çocukken jokerleri ters çevirir bakamazdım, şimdi o derece değil ama gene bakmak istemiyorum. sokakta üstüme gelen palyaçoları da yumruklamak istiyorum. bunların sevimli olduğunu düşünenlere de kafam girsin.
  ve palyaçolu korku filmi falan hiç izlemedim, hatta korku filmi izlemem, korku romanı okumam. çirkin ve iğrençler işte, sebebi o.

  edit : bu arada özellikle amerika'da bu aralar bir palyaço histerisi yaşanıyor. birbiri ile alakasız yerlerde insanlar palyaço gördüklerini ve palyaçoların çocuklarını ormana çekmeye çalıştığını söylüyorlar. sadece abd'de değil ingiltere ve başka ülkelerde de yaşanıyor. korkan az değil yeni
 • çocukken izlediğim ''it'' filmi dir buna sebep.
  o küçük yaşta niye izlettiler ki bana.
 • cidden korkutucudur. örneğin hastanelerin çocuk bölümlerindeki duvarlarda envai çeşit çizgi film karakteri vb. bulunmasına rağmen palyaçolar yoktur.
 • koulrofobi, abd'de patlak veren palyaço manyaklığının ardından daha geniş kitlelere yayılmasından hoşlaştığım çocukluk fobim. ne zaman birine anlatsam sorumluyu otomatikman stephen king'e atıp kesin "o" filmi izledin ondan böyle bir şey oldu diyorlar. elbette bir palyaçodan kimin korkacağı yönünde dalgacı davranan insanlar cabasıdır bu işin. işin aslı fobimin stephen king ile hiçbir alakası yoktu, filmi 17-18 yaşlarımda izledim. çocukluğumda durum çok vahimdi, yatağımın karşısında duran gardolabın içinden gecenin bi vakti aniden palyaço çıkması, renkli ayrıntıları vb. kabusları gayet net hatırlıyorum. hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığına dair düşüncelerimin benliğimde iyice yer etmesini sağladığını düşünüyorum.
  çocukluğumun ilerleyen döneminde ailemle şehre gelen sirke gittiğimizde palyaçolar ortaya çıkana kadar güzel vakit geçiriyordum, sonra içimde oluşan sıkıntıdan dolayı dışarı çıkıp kustum. benim dışımda herkes eğleniyordu, hala da öyle. eskisi gibi bu fobiye sahip olmamakla birlikte stephen king'in o'sunu bi kenara bırakıp bu kafayı en iyi anlatan kişinin bana göre rob zombie olduğunun altını çizmeliyim. bu fobiye sahip olan kişilerin çocukluğu bi miktar yetişkin gibi olabilir, yapmacıklığı hep 100 metreden hissettiğimi düşünmüşümdür. belki de bu arızanın mirasıdır.
 • gayet suni ve prim peşinde koşan, koyunların koyunluk yaptığı bir fobi olduğunu düşünmekteyim efendim ben bunun. sırf palyaço karakterinin yapısındaki olumlu komik karakter, "insanın gerçek yüzü" furyası ile karşılaştırılınca; iki haneli iq'ya sahip olanların hoşlanacakları türden ironi içerdiğinden, bu korkuya sahip olmanın cool olduğunu düşünen bir güruh var ortalıkta.

  hayır biz de izledik palyaçolu korku filmlerini, maskeli her türlü kötü karakteri ve hatta palyaço jonglör arkadaşlarımız da oldu da bu adamlar/kadınlar size ne etti kardeşim?

  ağlayan palyaço nasıl bir klişeyse, bu da aynı şekilde sikik bir klişedir. en azından buna sahip olduğunu söyleyenlerin yüzde 90'ı kolpadır.

  - uff melis bana palyaço deme, bak tüylerim falan hep dimdik oldu.
  - ay pardon meriç, unutmuşum böyle bir korkun olduğunu.
 • tüm o kostüm ve makyaj katmanı altındaki bilinmezlikten gelen korku olduğunu düşünüyorum. bir seferinde bir organizasyonda broşür dağıtırken. adamın tekinin bizi görünce resmen topuklarını popusuna vura vura kaçtığını görüp şok olmuştuk. *penny the clown gibi değil ki kardeşim. gayet sevimliydik aslında.