şükela:  tümü | bugün
 • dünya sağlık örgütü' ne(who) göre; kanser veya kanserin tedavi yöntemleri nedeniyle ortaya çıkan problemleri ortadan kaldırmayı, hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan modern bir onkolojik tedavi şekli olarak tanımlanıyor. bu tanıma göre palyatif bakım; yeni tanı almış, tedavi sürecinde ve terminal dönemde olan hastalara uygulanıyor. palyatif bakımın 4 temel hedefi bulunuyor:

  - yakınmalardan kaynaklanan rahatsızlığı en aza indirmek, bunlardan kalan sekelleri azaltmak,
  - hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmek,
  - hasta bakmında maliyet-etkinlik başlığını rasyonel yönetmek konusuna özen göstermek,
  - ölümün kabullenildiği durumda sürecin normal seyrinde gitmesini sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmak.

  hastalığın son dönemi, hasta ve hasta yakınları için de veda dönemi olarak kabul ediliyor. bu dönemde hasta ve ailesine huzurlu bir ortamın sağlanmasının yanı sıra günlük yaşantılarına devam edebilmelerinin şartlarını yaratmak gerekiyor. eğer aile, hastasına güvenli bir ortamda bakıldığını bilirse; işine gidebilir, ailenin diğer fertleri ile ilgilenebilir. bu nedenle son aşamadaki bakım, yalnızca hasta için değil, hasta yakını için de çok önem kazanıyor.

  palyatif tedavi kapsamında yaşam sonu bakımın hedefi; hastanın ve ailenin istemleri ve klinik, kültürel, etik satandartlarla tutarlı bir mantıkla mümkün olan en az ağrı ve sıkıntı ile ölümü karşılamak olarak değerlendiriliyor. bu nedenle yaklaşımların şu özellikleri kapsamasına önem veriliyor; şikayetleri yönetmek, hekim ve diğer sağlık çalışanları arasında anlamlı etkileşimler geliştirmek, yaşam kalitesini korumak, barışçıl ve saygın bir ortamda ölümü karşılamayı kolaylaştırmak. bu dönemde hastaya yapılacak tüm tedavi ve girişimlerde, bu ekibin ortaklaşa kararlar alması oldukça önemli. bunu sağlamak için de aileye hastanın ihtiyaçlarının en özel şekilde karşılanması konusunu anlatmak, onları konuya dahil etmek gerekiyor. ancak bu aşamadan sonra hekim, hasta ve hasta yakınlarının bir takım olarak, çatışmaları çözüp yaşanan süreçle başa çıkma çabaları sonuç verebiliyor.

  özet olarak, yaşama veda etme; her hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da zaten çok zor ve pek çok bileşenden oluşan ve kesinlikle yönetilmesi gereken bir süreç. işte palyatif bakım, bu noktada devreye giren bu sürecin kolaylaştırılması için çaba harcayarak sağlık hizmetinde yer alan önemli bir başlık olarak gündeme alınmış durumda. *
  .

  kaynak: kansere karşı yalnız değilsiniz. acıbadem sağlık grubu, aralık/ 2009 katalogu. http://www.kanserekarsiyalnizdegilsiniz.com/

  bu süreci yaşayan çok insan var, yardımcı olurum ümidi ile yazmak istedim. kimileri tanı konduğunda, kimileri tedavi sürecinde, kimileri de iyileşme sonrasında, kimileri ise maalesef terminal dönemde, hem kendileri hem de çevresindekilerle ağır travmalar yaşıyor. çok zorlu olan bu sürecin mümkün mertebe kolaylaştırılması için, her türlü destek çok önemli. günümüzde çok yaygın hale gelen kanser hastalığı ile, çok daha sık karşılaşır olduk. bazı hastanelerde verilen bu desteğin, olumlu sonucunu görmüş biri olarak dileğim; tedavi gören tüm hastalara ve yakınlarına verilebilmesidir.
 • sağlık bakanlığınca da uygulamaya konacak projeymiş.
  hastalara her türlü sosyal, psikolojik, manevi destek ve ölümden sonra hasta yakınlarına psikolojik destek de verilecekmiş.
  şimdiye kadar bazı özel sağlık kurumlarında verilen bu desteğin şimdi tüm hastalara/hasta yakınlarına verilebilecek olması olumlu gelişme. şimdiye kadar hastalığın en son aşamalarında "yapılacak bir şey yok; al hastanı, git!" denirdi, bu uygulamayla çekilen acılar belki biraz diner, insanlar biraz rahatlar umarım.
 • kurulması düşünülen palyatif bakım merkezleri için öne çıkan konu; gündeme uygun olarak, bakım ekibinde din adamı bulundurularak ruhani yönden de hizmet verileceğidir.
  buna mukabil, hangi dinlerden din adamı olacağı, uçan spagetti canavarının temsilci gönderip göndermeyeceği henüz cevap bulmamış sorulardandır..

  beraber düşünülmesi gereken diğer bir adım için; (bkz: medical marijuana)
  yersen.
 • tedavi amaçlı değil, ağrıyı azaltma ve yaşam kalitesini artırma amaçlı bakım türüdür.
 • amacı; kişinin hayatına yıllar katmak değil, yıllarına konfor katmaktır."
 • insan hayatının her halükarda uzatılması gerektiği fikrine karşı, ölümü rahat karşılamaya odaklanan anlayış.
  bakanlık duruma el atmış, dindarların eline kalırsa dogmatikleşebilir. işlevli ve tehlikeli bir yaklaşım.
 • hastaneden hastaneye değişen kalitede ve temizlikçisine kadar herkesin duruma hakim olması gereken ünite..
 • (bkz: palyasyon)
  (bkz: cicely saunders)
 • bugunlerde babam icin arastirmaya basladigimiz bakim turu. #direnbaba
 • şaka gibi yoğun bakımdan çıkartılan hasta solunum cihazına bağlı diye palyatif bakıma alınmıyor asıl hastanın ve hasta yakının eğitilip bilgilendirileceği yere nasıl bir mantık nasıl bir düzen bu
  yaşama sürün acı çek ama ötenazi yasak madem yaşatmıyacaksın ötenaziyi yasal kıl da hastalar ve yakınları acı çekmesin ölümümüz kaliteli olsun