• mahalleden ibrahim adında bir arkadaşım vardı. pamkoların tükrükle birbirlerine yapıştırılabildiklerini keşfettikten sonra tükrükleye tükrükleye 20 tane pamkoyu birbirine yapıştırıp gökdelen yapar sonra da o salya gökdelenini ağzına atardı. pis herifti netekim.
  • çocukken bir yaz tatilinde ticaretine giriştiğim ve sayesinde bütün bir kışı sefahat içinde geçirdiğim çakma cips. toptancısında fiyatının çok ucuz olması, perakende satışta çok güzel para kazanmama sebep olmuştur. bir dönemin favori cipsidir. büyük ve bereketli paketi al benisini arttırmakta, doyasıya yemenizi sağlamaktaydı. geçenlerde yolum izmirdeki fabrikasına düştü, dayanamadım daldım içeri. artık başka bir isimle üretildiğini ve başka bir yerde satıldığını öğrendim. işimi gücümü unutup satıldığı yeri buldum. cebimdeki bozuk paralarla bir çuval aldım.* şantiyeye elimde bir çuval pamkoyla döndüğümde arkadaşların dalga geçmelerini umursamadım bile. hemen açtım bir paket ve yemeye başladım. tadı aynıydı. kimisi tuzlu kimisi tuzsuz tanelerini ağzıma attıkça çocukluğuma döndüm. işin komiği bir çuval cipsin 3 günde tükenmesiydi. gelen yedi, giden yedi. kimse de "aa çok lezzetli" demedi. ama yemeğe başlayıp da paket bitmeden duran da olmadı. bu yaşımda farkettim ki; birayla çok güzel gidiyor bu meret.
  • kimyasal ve biyolojik atıklardan üretildiğini düşündüğüm, naylon bazlı bir yiyecek. aslında herhangi bir tadı yoktur. tükürükle karıştığında yapışkan bir eriğiye dönüşür. ısrarla aranırsa kenar mahalle okul civarı bakkallarında iki paketi 25kuruşa bulunabilir. ayrıca çakmak tutuşturursanız yanar ve siyah isli kül bırakır.
  • maddenin yoktan var olamayacagini ve varken yok olamayacagini pamko yuzunden yillarca idrak edemedim, koca parcayi agziniza attiginizda kaybolmasi idrak yollarimi bayagi bi tikamisti ama fiyatini dusundukce alinmaya da devam ediliyordu.
  • yemeden önce, bir kaç tanesini uçlarından birbirine ekleyerek upuzun bir pamko yaratıldığında değişik bir haz veren yiyecek. ama yerken tadı aynı kalır, uzun-kısa farketmez.
  • gıdalandıktan sonra parmaklarda kalan tuzunu yemesi pek bi afiyetli olan, mısırın kılık değiştirmiş hali.
  • artık bazı gençlerin ne olduğunu bile bilmediği gıda.
  • dolaylı olarak, abimden tek dayağımı yememe sebep olan efsane mısır çerezi.
  • bi ara urun farklilastirma yaparak pamko barbeku diye mucizevi tadlar alabileceginiz modelini de urettiler.
    fabrikasi izmir terminaline giderken pinarbasina dogru yol uzerindeydi. ogrenciyken bol bol alip tatli hayat esliginde kusana kadar yerdik. su an ki akibetini bilemiyorum. bilen varsa ses etsin gidip cuvalla alicam o derece ozledim
  • küçüklüğüme damgasını vurmuş çıtır çerezlerdendir.* acayip ucuza alırdık. ağza atıldığında zaten yüzde sekseni boşluk olduğundan eriyiverir yapış yapış olurdu. yine de pek severdik. fıstıklıydı sanki.
hesabın var mı? giriş yap