• kendi özel aracınız ile istanbul'dan pamporovo yaklaşık 6-7 saat sürüyor.
    yollarda biraz tabela sıkıntısı var. ben kırcaali-ardino yolu üzerinden gittim. smolyan şehir merkezi ve dağ yolu olmak üzere iki gidiş alternatifi var. ben şehir içinde tabelasızlıktan yanlış yönlere gitmemek için dağ yolunu seçtim size de bu yolu tavsiye ederim.
    benim gittiğim hotel elinageceliği kişi başına 45 leva idi ve çocuklara 10 yaşına kadar para almıyordu. 3 öğün açık büfe yemek ve öğlen ve akşam yemeklerinde bira ve şarap ücretsizdi. yemek olarak 2-3 çeşit ana yemek , salatalar, meyve ve tatlı bir çeşit te çorba sunuyordu. biz iki aile gittik ve yemeklerin çeşidi az olur, tadını beğenmeyiz veya doymayız diye endişelendik ancak her şey yeterliydi. unutmadan söylemek isterim öğlen yemeğine katılmayıp gezeceğinizi veya kayak yapacağınızı söylediğinizde size bir kumanya hazırlayıp veriyorlar ki içinde jambonlu ve kaşarlı bir sandviç, gofret, meyve suyu veya su ile bir meyve olan bir poşet hazırlıyorlar.
    odalar sıcaktı tişörtle durulabiliyor, çok kalın yorgan olmadan uyunabiliyordu. pamporovo merkeze 5 dakika uzaklıkta ama gözünüz korkmasın orada her yere otomobil veya taksiyle gitmek gerekiyor mesafe çok önemli değil.
    ben ilk kez kayak yaptığım için beginner pisti yani alıştırma yeri olan malina kısmına gittim. orada ufak bir telesiyej var ve günlüğü 10 leva. ilk kez gidiyorsanız hemen skipass kartı almayın ben 3 gün boyunca orada kaydım. skipass yarım günlüğü 38 tam günlük 52 leva. bu arada benim gittiğimde 100 türk lirasına 67-69 leva arası veriliyordu. paranızı orada bozdurursanız 67 eğer kırcaalid'en geçip oradaki döviz bürolarına bozdurursanız 69 leva alırsınız. ki 1.500 - 2.000 tl bozduracağınızı düşünürseniz bu çok mantıklı.
    kayak takımlarının günlük kirası 15 ila 20 leva arasında değişiyor. öğretmenlerin hemen hepsi ingilizce biliyor ve saatlik ders ücreti 40 leva. ararsanız türkçe bilen veya türk öğretmene de rastlayabilirsiniz.
    kayak kiralama yerinde, hotelde, taksi ve restorandaki tüm personeller yeterli seviyede ingilizce biliyordu bu konuda endişelenmeyin. bazı çalışanlar türk veya pomak olduğundan sadece türkçe bile bilseniz her işinizi halledersiniz.
    yeşil pistin ortasında bohemi adında bir restoran-bar var. orada dev kaselerde tadını çok beğendiğim işkembe çorbası 5 leva iken yine aynı boyutlarda tavuk çorbası 4 levaydı ve tatlarına bayıldık mutlaka uğrayıp bir şeyler için.
    güneş gören yerlerde hava çok güzel ve tişört üstü montla gezebilirsiniz. ormanda sık ağaçların arası ve gece yarısı biraz soğuk oluyor onun dışında çok kalın şeyler götürmeye gerek yok.
    otomobillerde kış lastiği kesinlikle zorunlu eğer kendi aracınızla gidecekseniz çekme halatı ve zinciri de eklemenizi tavsiye ederim. en yüksek meydana kadar arazi taşıtları ve 4x4 otomobiller tırmanabiliyor. otoparklar ücretli ve fiyatı 8 leva. ancak geleceğiniz yere yaklaşınca yol kenarına park ederseniz ücret ödemezsiniz. ben öyle yaptım. aracınızın farlarının sürekli yanması, arkadakilerin de emniyet kemeri takması ve küçük çocukların mutlaka çocuk koltuğunda olması gerekiyor. polis bizi durdurup bu kontrolleri yapmıştı ve ceza almadan atlatmıştık.
    gidecek olanlar yeşillendirip merak ettiklerini sorabilir. ben kayak yapmasam da uludağ ve palandöken'e gittim. pamporovo fiyat ve kalite açısından çok çok iyi bir konumda. artık her yıl gideceğim.
  • 2-5 şubat tarihleri arasında son 20 yıl yağmadığı kadar kar yağan güzel kayak merkezi. fiyatları özellikle yemek ve içki bakımından çok uygun, istanbulda menüde adını görüp merak ettiğiniz ama fiyatını görünce merakınızı daha önce bunu içen başka arkadaşlara sorarak giderdiğiniz kokteylleri 4 levaya tadabilirsiniz, hatta 10-12 arası happy hour olduğundan yanında bir tane de bedava gelir**. buna rağmen her bardakla ayrı ayrı ilgilenilir, 3 tane isteseniz ve 6 tane alsanız bile hepsinin tadı ve de süsü yerindedir.
    pistlere ulaşım belirli saatlerde otellerin önünden kalkan ücretsiz shuttlelarla sağlanır. eğer saatlerini uyduramazsanız da taksi bulabilirsiniz. pist zorlukları çok güzel ayarlanmıştır. yeşil diyorsa yeşil, mavi diyorsa mavidir gerçekten; burası mavi gibi ama acaba zor mudur diye bir endişeniz olmaz, zor olanlar zaten kırmızı veya siyahtır. pistlerin tek kötü yanı bazı yerlerde yeterince hızlanamadığınız zaman düz yerde kayaklarla kayamadan ilerlemek durumunda kalmaktır ki bu kadar iyi özelliğin yanında hiç de zorlamaz.
    çoğu yerinde kredi kartı kabul edilmez ve kullanılan para birimi levadır, ama euro verirseniz de kabul eder, üstünü de leva olarak geri verirler.
    ayrıca ingilizlerin çok gittiği bir yer olduğundan hemen herkes iletişim kurabilecek kadar ingilizce bilir, yani zorluk çekmezsiniz. hatta çoğu biraz türkçe bile bilir ama bu genellikle anlaşmanıza yetecek kadar değildir.
    daha fazla bilgi için bkz: http://www.bulgariaski.com/pamporovo/index.shtml
  • rodopların zirvesini oluşturan snejanka tepesini ( 1926 m.) bünyesinde bulunduran kış sporları merkezi.
    kişisel tavsiyeler:
    hotel: murgavets
    pist: bol karda snejanka-3 ve 4 numaralı siyah kırmızı (1500 m ve 2200 m uzunluk, 405 m ve 146 m kot farkı)
    öğlen yemekleri: maline düzlüğünde spider cafe. (pizza margarita tavsiye edilir)
    bira: stella artua
    gece hayatı: dak's karaoke bar (herkes oarada) , parlaks striptiz bar. fazlasını isteyen garsona danışabilir. asla yadırganmaz.

http://www.pamporovo.net/kampanyat.htm
  • fiyatları ve pist imkanlarıyla her türlü uludağın eline verebilen yer..herkesi gitmeye teşfik etmek lazımdır ki uludağdaki gözü açık oteller kazık ötesi fiyatlardan vazgeçsinler..
  • türk lirasının değerini kaybetmesiyle oldukça pahalıya gelen kayak merkezi.
  • bugun bir adet degisik pistini kesfettigim mukemmel kis sporlari merkezi.

simdi kirmizi 5'ten iniyoruz. lift 6'dan onceki en dik yerden dumduz gitmek yerine saga kivriliyoruz ve agaclarin arasindan paraleline geciyoruz. orasi snowboardcular icin adeta bir kum havuzu ne istersen onu yap. kucuk buyuk rampalarla dolu. atlayis denemeleriniz icin ideal bir yer. sonrasinda yine rotayi kendiniz belirliyorsunuz cunku kesin bir pist yok. istediginiz yerden inebilirsiniz. (epey dik) indiginizde saginizda tedy'nin cay ocagi kalacak. orada zaten pist belli oluyor onu takip ederseniz lift6'ya cikacaksiniz. muhtemelen bir snowboardcu icin en keyifli rota bu.
  • iki sene üst üste gittiğim icin burda da bilgi vereyim dedim. öncelikle gercekten fiyatlar ucuz. ulaşım otobüsle saglaniyor. bulgaristan avrupa birliğinde olmasina ve schengen vizesi kabul etmesine karşın kendileri schengen vermiyor. buda yetmez gibi bulgaristana tek girislik vize veriyor. aracı firma olmadan vize alma işi çok zor olduğundan bu vize fiyati firmanin komisyonuyla 80-90 euroyu buluyor. o yuzden eger schengen ya da yeşil pasaport yoksa sizi şöyle alalim(bkz: makedonya). kayak kiyafetlerinizi mutlaka burdan ayarlayin orda pantalon,mont ve eldiven kiralamak artık imkansiz. sadece satiyorlar. kayak botlari ve tahtasi 2 gunluk 20 euro olmasi lazimdi. grup derslerin de 2 saati 15 euro olmasi lazimdi. turla gidince tur size indirimli fiyat sunabilir onu bilemicem. lakin siz yaninizda mutlaka leva bulundurun, sadece euroyla cikmayin o dag tepelerine. ski pass gişesi harici cogu yer euro kabul ediyor ama kaziklanirsiniz benden söylemesi. ski pass ücreti de günlük 53 leva yarim günlük 38 leva. 3 gunden sonrasi için indirimli fiyat var bildiğim. kayak bilmeyenler icin ders fiyati cok uygun ama sakin ben öğrendim hadi piste çıkayım demeyin. arkadaslar oyle dedi en son kayaklar ellerinde telesiyeje ulaşmaya calisiyorlardi çünkü pistler gercekten çok zorlayici. onun disinda yemekler genellikle güzel(kayak merkezindekiler). oteller de idare eder. alkoclarin orda da oteli var,müşterisi olmaniza gerek yok gidip oturabilirsiniz bir şey icerseniz ödersiniz. gerçekten uludagin saçma kalabalığından sıkıldiysaniz mutlaka gidin.
    not:bulgarlar çok kaba.
  • güzel ve uzun pistlere sahip potansiyeli olan ama nedense 80'lerde falan terk edilmiş gibi görünen şehir. her yer uzun süredir devam etmediği belli olan inşaatlarla dolu. sanki bir anda pamporovo'ya yatırım yapmaktan vazgeçmişler gibi.
    her yerde ucuzcu türk turist var ve bu biraz can sıkıcı olabiliyor. bizim kayak tatili diye gittiğimiz otelde kaymayan 10'dan fazla aile vardı yaptıkları tek şey otelde gürültü yapmak veya pistlerin başında onlara çarpmamızı beklemekti. o yüzden sömester döneminde gidilmemesi gerektiği uyarısını yapayım.
    bunun dışında ulaşım istanbul'dan çok kolay. biz asenovgrad üzerinden dağ yolundan gittik. dağ yolunda dahi benzinlik olduğundan hiç sorun olmadı.
    ucuz mu derseniz evet yurtdışı hatta yurtiçi kayak yeri alternatiflerine göre ucuz. yeme içme zaten türkiye'den uyguna geliyor.
    bulgarlar'ın çoğu pek ingilizce bilmiyor, bir avrupa standartı beklemek hayal kırıklığı oldu ama bir şekilde anlaşabiliyorsunuz.
    bizi en çok zorlayan şey menüler falan dışında neredeyse hiçbir şey ingilizceyi bırakın latin alfabesiyle bile yazılmamıştı. oturup kiril alfabesini çözmek zorunda kaldık.
  • önceden çok güzel kar yağardı oralara, küresel ısınma denen sikko yüzünden eskisi gibi yağmıyor herhalde. 2 sene önce hiç kar yağmamıştı da yapay karla doldurmuşlardı pistleri. umarım bu sene de öyle değildir. bunun dışında eğer gece kar yağmışsa ve ertesi sabah sisli değilse hava kendinizi cennette sanabilirsiniz. karlar çok güzel parlıyo o zaman. keyfini çıkarın.
    hotel pamporovo en bilindik otellerden herhalde. 4 yıldızlıydı da 5 yaptılar onu. yeni bir 5 yıldızlı var. yeni dediğime de bakmayın 3-4 sene olmuştur belki ama oldukça güzeldi, orlovetz`:http://www.hotelorlovetz.com/` .
    güzel bir tatil seçeneğidir, bi köşede bulunsun.
  • borovets'den daha guzeldir, cunku daha cok pisti vardir, ve daha agacli br yerdir.
    bayramlarda seyranlarda turklerle dolup ta$ar.
hesabın var mı? giriş yap