şükela:  tümü | bugün
 • pamukkale üniversitesinde yaşanmaya devam eden akıl sır erdirilemez bir rezaletten bahsetmek istiyorum.. ülkemiz tohum konusunda dışa bağımlı bir durumda. bu sebeple paü rektörlüğü ve tubitak ortak akıl ile yerli tohum geliştirme projesi yapıyorlar.. kıymetli profesörlerimiz konu ile ilgili hatırı sayılır bir yol alıyor ancak bir anda projeyi başlatan rektörlük proje alanının altından atık su boruları geçmesi gerektiğini farkedip bütün emeklere boru döşemeye kalkıyor.. detaylar.....

  yerli tarımın gelişmesi amacıyla kurulan merkezin tarlasına paü rektörü bağ'ın talimatıyla dozer girilmesi tepki topladı. prof. dr. fevziye çelebi toprak, yüzlerce başarılı projeye imza attıklarını anlattı. toprak, "hiçbir şekilde bilmediğimiz bir sebepten dolayı buraya baskı yapıyorlar. tarlanın orta yerinden kazı geçti ve şu anda yan tarafta bir botanik bahçesi adı altında bütün ağaçları kestiler, tamamıyla beton yığını bir alan var, onun foseptik çukurunu bizim araziden geçiriyorlar" dedi.

  burada bizim pek çok projemiz var. 1007 projemiz var, tarım bakanlığı bizim müşterimiz, tübitak’la ortak işlerimiz, projelerimiz var. en güncel projemiz, kışlık sebzede bio-teknolojik yöntemler kullanarak, türkiye’yi tohumda, üründe ve bitkilerde, bağımsız duruma getirmek istiyoruz. bu proje kapsamında, havuç soğan ve brokoliyi tamamıyla yerli olarak üretmeye çalışıyoruz.
  bundan başka bir de gene güncel bir 1001 projemiz var tübitak’la, soğan ıslahı ile ilgili. onun dışında, yurt dışı projemiz var, virüslerden arınmış tohum üretmek için, 12 ülke katılıyor, türkiye’yi temsilen de sadece bizim üniversitemiz yani merkezimiz var. 300 milyon euro değerinde bir proje bu.

  kaynak:

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…a-baski-yapiyorlar/