• şeker pancarı'ndan yapılan, diğer pekmezlere göre tadı daha ""sıkı" ve bana göre enfes olan, belirli yöreler dışında pek fazla insan tarafından bilinmeyen bir pekmez çeşidi.
  • (bkz: poyralı)
  • her gün bir tatlı kaşığı içmek özellikle kış aylarında her derde devaymış. ama tadı o kadar güzel ki, insan şişeyi kafaya dikip lıkır lıkır içmek istiyor. sonrası şeker koması...
  • efendim bu alet dünyanın en süper pekmezi olmasının yanında kaşık kaşık bir dünya yedikten sonra boğazda garip bir sıcaklık ve yanma yaratır. o his öyle kalır o bir süre. zannımca şekerin fazlası ateş yapıyor. ha bir de gene böyle hayvan gibi yenir ise ağızda hafif bir demirimsi tat da bırakır.
  • herkes sevmez, seveni de vazgeçemez.
  • diğerleri onun yanında meyve suyu gibi kaldığından benim için tek pekmezdir kendisi. muhteşem olduğunu söylemenin gereği yok galiba...
  • (bkz: pancar balı)

pekmezler içinde tadı en güzel olanı. ayrıca pancar pekmezi yapılırken kıvam alması için içine toprak atılmaz, kıvamı kaynatılarak elde edilir, diğer pekmezlerin çoğunda yöreye göre değişse de genelde beyaz toprak atılır kıvam vermesi için ama bu toprak baya zararlıdır.

kaymakla yendiğinde tadı on numara olan bir lezzettir. ama benim specialim pancar pekmezi+beyaz peynir ikilisi. kaloriye dikkat her gün yerseniz haftada 1 kilo garanti.
  • pancarın, uzun süre (48 saat kadar) kaynayan kazanlarda karemelizasyonu ile sonuçlanan semi-likit, semi-solid enerji kaynağıdır.

ailem tarafından bizzati üretildiğinden mütevellit, türkiye'nin dört bir yanındaki pancar severlere ulaştırıldığına her gün şahitlik eden birisi olarak şunu rahatlıkla belirtmek isterim ki havaların soğudu, çorapların çiftlenip içliklerin er meydanına çıktığı bu günlerde dostunuz, can yoldaşınızdır.

enerjinin verimliliği, sürdürülebilirliği ve yenilenebilirliğini tartıştığımız bu günlerde cevabı öyle uzaklarda aramaya gerek yok dear sözlük passengers. kendiniz ve aileniz için bir şaşal güzellik yapmak istersiniz kutumu yeşillendirmekten çekinmeyin.
  • yukarıda arkadaşın belirttiği gibi uzun yıllardır yapıp sattığımız pekmezdir. her sene 1 ay boyunca yapar eşe dosta satarız. zaten sattığımız pekmezin müşterisi hazırdır bu yüzden yeşillendirseniz bile anca seneye rezervasyon yapabilirsiniz.
  • merzifonlu bir arkadaşım sayesinde az önce deneyimlediğim pekmez.

boğazı yakmıyor, ağızın içine sıvaşıp kalmıyor. her gün 1-2 kaşık yenilesi.
hesabın var mı? giriş yap