şükela:  tümü | bugün soru sor
 • https://twitter.com/…status/971748011054456833?s=21

  herkesi çıldırttılar...

  sincanlı bir çiftçi, pancar yetiştiricisi olan nihat babaözlü nün bu günkü toplantıda söz isteyip doğaçlama bir şekilde isyan etmesi olayıdır...
  adam ne yapsın?

  lanet olsun diyor huzurlu bir uyku uyamıyorum ben çiftçi adamım 10da yatmam lazım, açıkoturum izleyip halimiz ne olacak diye düşünmekten uyku uyuyamıyorum.
  5 de kalkmam lazım kalkamıyorum..

  bir tane hükümet yetkilisi gelmemiş bizi dinlemeye az insan yerine koyun bizi kime anlatıyoruz derdimizi? sesimizi kim duyuyor?

  1 liraya aldığın mazotu bana 1,5 tl’yle ver, ben o pancarın kilosunu 10 kuruştan da satarım.

  bana 15 kuruşa malettipiniz elektriğin kw sını 35 kuruştan satma arkadaş!

  burada konuşulanlardan hiç birşey anlamadım laf salatası yapılıyor 2 sene önce yapacağınız toplantıyı şimdi yapıyorsunuz. herkes bişeyler anlatıyor ama hep keller körler birbirini ağırlar... lafın harmanı olmaz laf salatası yapmayın icraat yapın

  bu satış ile çoluk çocuğumuz 10 seneye hep kanser olacak, şuruptan...
  ağdalı laflar söylemeye gerek yok hepimiz geberip gideceğiz mısır şurubu yüzünden...

  eylem zamanıdır konuşma değil eylem!

  15 yılda batırdığın ülkeyi 50 yılda toplayaman artık!

  dana getirecekmiş, hayvan getirecekmiş yurtdışından hadi ordan!

  herif resmen değme muhalefetten güzel konuşmuş...

  edit: eğer bir gariban çiftçiyi de, sesimizi duyuralım diye dışarı çıkalım, böyle otel köşelerinde olmaz, çoluğumuz çocuğumuz zehirlenecek dedi diye içeri atacaklarsa, vay bu memleketin haline, bırakın atsınlar...

  adam hayatımda ilk defa ötele geldim diyor. bu adama farklı misyonlar yüklemek kadar aşağılık bir olay olamaz.
  konuşmasına üstüne başına heyecanına bi bakın yaa, şu konuşmadan az ibret almak yerine yalakalık olsun diye bi yerlere şikayet edecek olan varsa gitsin etsin zaten. utanmayın edin...

  haa, bu arada chp nin cumhurbaşkanı adayı kim olmalı diye sabahtan beri arıyordunuz ya, aha da bu emmiyi yapsınlar. allah belamı versin chp’nin getirebileceği bütün adaylardan iyidir en azından halktır, köylüdür çiftçidir. halkın dilinden anlar, halkla iç içedir.
  en azından samimidir...
 • yarın fetöcülükten pkklı terörist olmaktan esedcilikten bilumum ajan pravokatorlukten tutuklanacağını düşündüğüm çiftçidir.

  edit: twitterda maskeli bir trol çiftçi için 'tipik dhkp-c li ağzı' diyerek bütün devlet hesaplarını eklemiş onu eklemeyi unutmuşum.
 • ilk seçimde gidip akpye basacak bir salak olduğu için sklenmemesi gereken durum. en basitinden fındıkçı isyan ediyor karadenizin oy oranı ne ? bakın görün gelecek seçimde o fabrikanın illerinden akp oy rekoru kıracak.
 • kendini çok güzel ifade edebilen bir çiftçi barındıran video.

  halk nezninde 10 siyasinin yapacağı açıklamadan daha samimidir. her söylediğinin altına da imzamı atarım.
 • (bkz: buralar karışacak vaziyet alın)

  ayrıca "adamı harcayacaklar matmazel" de demek istiyorum. zira bahsi geçen zevat intikam yeminini çoktan içmiştir bile.

  ama amcama ben cevap vereyim:

  - evet, bence de allah korkusu yok onlarda...
 • al adamı kılıçdaroğlu nun koltuğuna oturt ülkenin geleceği değişsin.
 • türkiye'de muhalefetin olmadığının açık kanıtıdır. (bkz: helal olsun)
 • artık kaybedecek bir şeyi olmayan adamın haklı isyanıdır. geç mi kalınmış bir tepki derseniz, evet öyledir ama yerinde bir tepkidir.

  artık deniz bitti, bunu toplumun her kesiminden insanlar fark ediyor.
 • bu konuda laflarım var.

  şimdi ben kardeşiniz, çok pancar suladım. beni yetiştiren topraklara olan saygı ve sevgimden dolayı bir iki kelam edeyim.

  çorum şeker fabrikası faal olarak çalıştığından bu yana bizim oralarda pancar ekilir. kârlıdır ve su gerektiren bir bitki olduğundan sulu, yani en değerli tarlalar hep pancara ayrılır.

  köylü hiçbir şeye güvenmez pancara ve şeker fabrikasına güvendiği kadar. ancak pancar çiftçisinin kota diye bir sorunu var son yıllarda. devlet diyor ki, bana taahhüt ver. bu "tarlanın dönümünden şu kadar ton pancar çıkar" de, ben de ona göre plan yapayım. eğer eksik çıkarırsan sana ceza yazarım, ektiğine pişman ederim. bu durum köylüleri pancardan uzaklaştırdı. yonca, soğan, domates gibi az kârlı ama kısmen garantili işlere yöneldi çiftçi. yani azalan bir arz var ama bu da devlet yüzünden.

  köylerde insan kalmadı, hayvancılık biteli çok oldu. o yüzden türkiye et ithal ediyor. köyde kalan birkaç kişi de pancarla geçiniyor. ekin arpa para etmiyor, emeğini hiçe saysan bile yaktığın mazotu karşılamıyor. devletin tmo diye bi kurumu var, her sene açıklama yapar buğdayı şu fiyata alacaz diye. götürürsün buğdayı, bu yemlik der, yani kalitesiz. televizyonlarda reklam yaptığımız fiyata değil de o fiyatın %70'ine alırız, paranı da şu zamana veririz der. işine gelmiyorsa yallah git zahirecilere, peşin paraya pul fiyata sat. tüccarlara üç kuruşa verirsin, tüccar biriktirir biriktirir sonra televizyonlarda reklam yapılan fiyata gider devlete satar. devlet böyle bi devlet.

  bu özelleştirme, açlıkla mücadele eden köylüye son darbeyi vurma olayıdır. toprağını bırakabilen gidip asgari ücrete fabrikalarda çalışacak, bırakamayan da ekin arpa, soğan, domates gibi şeyler yetiştirip aracıları zengin edecek. devletin sunduğu seçenekler bunlar.

  buraya yazıyorum ömrümüz olursa belki tekrar açar okuruz, böyle devam ederse türkiye 20 yıl sonra şekerde dışa bağımlı olacak. ekin, arpa, mısır, saman, inek, dana, koyun... her şeyi ithal ettik, şekeri de edeceğiz. bundan yirmi yıl önce yumurta kırar gibi her gün koyun kuzu kesen ailelerin çocukları şimdi asgari ücret maaşı yatınca bim'den 14.90'a yarım kilo ithal kırmızı et alıyor. o zaman biri söylese gülünecek şeydi ama şimdi durum bu.

  bilmiyorum haşmetlimiz vazgeçer mi ama vazgeçmezse eğer hiçbir şeyin eski tadı kalmayacak.

  gerçekten üzülüyorum. vah vah vah diyorum diyorum memleketime, böyle niye yaptılar? sekiz köşe kasketiyle kapılara sığmayan insanları, çalışıp üreten, alın teriyle kazanan insanları niye bu hâle hâle getirdiler.