şükela:  tümü | bugün
 • şu sıralar ücretsiz sürümüne 125 kb/sn indirme limiti koymasıyla birlikte gözden düşmeye meyilli olan paylaşım yazılımı. bildiğiniz paylaşım yazılımlarından değildir, çalışma prensibi torrent mantığına yakındır.
 • tek bir kökten büyüyerek orman oluşturan bir ağaç.

  http://www.wired.com/…ience/2010/03/old-tree_1a.jpg
 • bir there are no words albümü.
 • muhtemelen dünyanın en yaşlı ağacı. ilk bakışta "bunlardan hangisi yaşlı lan" diye düşündüren ancak köklerinin aslında tek bir ağaca ait olduğunu öğrenince insanı dumura uğratan bir ağaç.
 • 80.000 yaşında olduğu söylenen, tek başına bir orman oluşturan, tek köke sahip ama orman gibi de olabilen, dünyanın en yaşlı ağacı.

  (bkz: bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine)
 • amerika utah'taki fishlake ulusal ormanında bulunan dünyanın en yaşlı ve hacmen en büyük canlı organizması. trembling giant (titrek dev) olarak da bilinen bu organizma aslında bir kavak türü olan titrek kavak ağaçlarından oluşan koca bir koru. ilk görüşte gayet normal denilebilecek insan eli değmemiş bir alandaki onlarca caanım ağaçmış gibi görünse de asıl ilginçlik korudaki yaklaşık 47.000 ağacın genetik olarak özdeş olduğunun farkedilmesiyle ortaya çıkmıştır. yani ağaçların hepsi aslında aynı canlının aynı organizmanın parçaları. bunu bildiğiniz tek bir ağacın dallanmasının yerin derinliklerinde çok geniş bir alanda olması ve bu dalların yeryüzüne ağaç olarak çıkması gibi düşünebilirsiniz. onlarca ağaç aslında tek parça yani. gerçekten muazzam.

  yaklaşık 80.000 yaşında olduğu söylenen ve kim bilir onca senede neler atlatan pandonun insanoğlundan nasibini almakta olduğu ve ağaç sayısının giderek azalmakta, hatta yavaş yavaş ölmekte olduğu konusunda da ciddi haberler bulunmaktadır.
 • pando ağacı aslında büyük bir koloni.

  büyük bir alana yayılmış bu kolonideki ağaçların her biri tam olarak aynı izleri taşımakta. bunun anlamı ise bu ağaçların tamamı aslında tek bir ağaç !

  bilim insanları ortalama 80.000 yıl yaşında olduğunu belirtmiş.

  yani bu ağacın kökü daha yeni toprakta yayılmaya başladığında insanlığın tüm ataları henüz afrika'da idi.
 • gövdelerinin ortalama yaşı 130 olmasına karşın kökünün 80.081 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. ağırlığı 6k ton dolayında olan bu çok gövdeli devasa ağaç dünyanın muhtemelen en ağır ve en yaşlı ağacıdır.
 • dünyanın, kütlesi en büyük yaşayan organizması.

  edit: dünanın kuru ağırlığı en fazla olan yaşayan organizması daha doğru oluyor galiba. yoksa amerika'nın oregon eyaletinde ortak kökleri olan ve çok daha fazla araziyi kaplayan bir mantar çeşidi de dünyanın en büyük canlısı olarak görülebiliyormuş.