• pandoranin eril* hali
  • italya'nin verona taraflarindan cikma noel keki. panettone'nin kankasi.

panettone'nin aksine icinde hicbirsey barindirmayan duz bir kektir. sekli yildiz prizmasi gibidir ( o da nasil oluyorsa. ucgen prizmanin tabaninin ucgen degil yildiz olani). kesimi dikine degil de yatay olarak yapilirsa daha guzel servis edilebilir.

pandora ile ismi karistirilir genelde italyan olmayanlar tarafindan.

italyanlar tarafindan tavsiye edilen marka ise bauli'dir.
  • çinlilerin sponge kekine nam-ı diğer angel kekine benzeyen orgazmik italyan noel keki. ıstanbul'da nerede bulunur bulursam eve stok yapıcam. kutsanmış olmasa da olur.
  • noel yaklaşırken, dün panettone ile alakalı yazı okuduktan sonra buraya yazmasam olmazdı. bu durum ne şef kimliğime yakışır ne de mutfaktaki önlüğüme.

gelelim italyanların yemek için noel gelsin diye bekledikleri bu hafif ve leziz pandoroya.

1884’te veronalı pasta şefi domenico melegatti’nin italya krallığı’ndan bir noel pastası için patent almasıyla ortaya çıkmıştır. tatlının yıldız şekliyse sekiz noktalı piramit kalıbını yaratan ressam angelo dall’oca bianca tarafından oluşturulmuştur.

pandoro, panettone’yle birlikte italyan noel geleneğinin bir parçasıdır. sadece italya'da üretilen ve noel'e has bir kektir. pan ekmek , doro altın demektir. kek altınekmek diye tanımlanır.

un, su, maya, yumurta, şeker, vanilya çırpınır. ancak maya olarak bildiğimiz maya değil, instant maya kullanılır. ve defalarca mayalanır. emek, fedakarlık, çaba, zahmet, ve sabır gerektirir.

ilk mayalama sonrası 1-2 saat , ikinci mayalama sonrası 2-3 saat beklemek gerek. burada hamur delice kabaracaktır.

sonra yoğurmaya devam edip içine bal, limon rendesi gibi lezzet katacak malzemeler katılır ve hamurlar topik topik yapıldıktan sonra buzdolabında 12-15 saat bekletilir.

ertesi gün bu topik hamurların ortasına tereyağ eklenir, yoğrulur ve 15 dakika dinlendirilir, tekrar yoğrulup tekrar buzdolabında 15 dk bekletilir.

çıkarılır yıldız şeklindeki kek kalıplarına dökülür ve oda ısısında 6-12 saat daha bekletilir. anlaşılacağı gibi yapımı saatler süren bir kektir.

yaklaşık 25-30 cm yüksekliğe kadar kabaran bu yıldız şeklindeki kekin süper hafif ve çok hoş bir tadı vardır. noel zamanı kış mevsimini andırsın diye üzerine kar görünümü veren beyaz pudra şekeri serpiştirilir. halka satışından önce kutsandığı iddaa edilir. pastanelerdeki camekanlarda bolca bulunur. fiyatı panettoneye göre daha ucuzdur.

görsel
  • yılbaşı zamanı italya'dan gelen bi arkadaşımın hediye olarak getirmesi sayesinde tanıştığım dev kek. kahvaltım, atıştırmalığım, akşam yemeğim oldu bir hafta boyunca. özellikle köşelerine bayılmıştım. kahveyle süper gidiyor. karton kutusundan çıkan pudra şekerini de döküyoruz üstüne. nefis..
  • mevisimi gelen, aralik ve ocak ayinin kahvaltisi.
  • italyanlar hem panettone hem pandoro yaparken sert ön maya kullanırlar. dolaptan çıkarttığınız ekşi mayayla yapmak imkansız ikisini.
    bide panettone için tuzlu tereyağı kullanıp onca emeği rezil edeni görmüştüm. çok yazık
  • bu dünyada, diğer dünyalarda, evrende ve evrenin dışında var olan en güzel kek. gördüğünüzde bu ne ya sıradan kek işte dersiniz ama yediğiniz an onun ne kadar özel olduğunu anlarsınız. az önce bi tane gömdüm, keşke bi on tane alsaymışım.
  • geleneksel italyan -aşırı kabarık- noel keki. şu an o kadar canım çekti ki istanbul'da bulabilecegim bir yer var mıdır diye araştırırken şöyle bi sitede denk geldim fiyatı da aşırı uygun hemen alıyorum umarım bayat değildir. ayrıca fuck my diet!

zorunlu edit; site aktif gibi görünse de siparis verilemiyor zaten sözlükte bu sirketin başlığı da varmış, tarih olmuş kisacası bu mekan. ama yılmıyoruz hemen yeni bi adres buluyoruz bu sefer cok eminim instagram hesaplari aktif ve sirketime cok yakin bi adreste bulunuyor. fiyati bi onceki buldugumun 3 kati.. ayyy olsun pandoro icin değmez mi? kesinlikle değer!
  • italya'da üretilen ve hrsitiyanlığa has bir christmas* keki. sadece bunu üreten pastaneler mevcut ve dev kazanlarda yapılmakta bu keklerr.. sarfedilen yağ,ymurta vs. tonlarla.. kek hamuru yıldız şeklinde kalıplara konuluyo defaalarca mayalandıktan sonra. kekler özel paketlere sarılıyo ve halka dagıtımından ya da satışından önce kutsanıyo. leziz bi görüntüsü var.
hesabın var mı? giriş yap