şükela:  tümü | bugün
 • mukemmel film. yuz hatlarinizi sıklıkla yukari kaldıran, arada sırada da kahkahalar arttiran film. butun oyunculariyla kapi komsusu olmak istedigim tek film. ihtiyar delikanli bruno ganzin felsefi ve mizahi replikleri, licia maglietta'nin o tatliligi, o kendine has sevimliligi, aslinda sıradan olan ev kadininin gunluk hayattan sıkılıp kacmak istemesi konusunu muthis hale getirmis. italyaya kacmak, tas sokaklarda sekerek lalelerde doldurdugunuz kucuk evinize gitmek istiyceksiniz. allah askina bulun, alin, izleyin.

  seneler sonra gelen edit: alın izleyin dedim o kadar.. hala izlemediyseniz ocak'ta digiturk'te! heyt!
 • cok hos bir italyan komedisi, ama komik degil.
  kahramanimiz sakar bir ev hanimidir, iki tane de oglu vardir. ailesiyle tatildeyken, bu kalabalik aile kadini bir dinlenme tesisinde unutup giderler, buna cok icerleyen kahramanimiz tek basina bir seyahate cikar. yolu izlanda gocmeni cin mutfagina hayranlik duyan intihar egilimli bir garsonla kesisir. bu yolculugun sonunda gercek kimligini ve aski bulabilecek midir acaba? diye soruyor, bes uzerinden dort yildiz veriyoruz.
 • ic isitan nefis film..
 • en güçlü antidepresanın bile yanında halt ettiği film. insanı iliklerine kadar mutlulukla dolduruyor. mutlaka izlenmeli.
 • çoğunlukla amerikan filmlerinde, defalarca gördüğümüz venedik'i, demek ki, asıl italyan yönetmenin gözüyle görmemiz gerekiyormuş dedirten bir film...

  dvd'si var mı, çıktı mı, bilmiyorum ama kesinlikle arşivde bulunmalı...
 • bu gece trt2'de izleyebildiğim, en sonunda! karşısında okan bayülgen boks yaparken pek fazla izleyicisi olduğunu sanmıyorum ama bu filmi bu akşam kaçıranlar kendilerinden utansın...

  film özgürleşme (yaşından utanmadan) hakkında bir sinema şöleni. hobilerinden para kazanmaktan korkan, ailevi kurguya endekslenmiş kadın erkek herkes için güzel enstantaneler içeriyor. aile yaşantısını da sorgulamaktan geri kalmıyor. tesadüfleri de çok güzel içselleştiren son derece basit ama bir o kadar da karmaşık bir film.

  edit: (önceden izleyen birr arrkadaşımın notudurr, adı r ile başlıyor ehehhe) önceden izlemeyenler üzüledursun, önceden izleyenler de üzerinde düşünene...
 • italyanca öğrenirken bin kere izlediğim, digiturk 15. kanalda geçenlerde rastladığım ve izlerken ne kadar da özlediğimi hatırladığım film. venedik'in kasvetli havasında insanı zaman zaman kahkaha krizine sokan bir sürü olay "bundan daha güzel nasıl anlatılabilir ?" sorusuna neden olur. bu yüzdendir filmin bu kadar gerçekçi olması.
 • kesinlikle filmi izledigime memnun oldugum, hafif bir gulumseme birakan, narin bir film.
  bir yorumu icin suraya bakabilirsiniz.
 • sıcak yaz gününde soğuk ve nefis bir limonata gibi bir film.

  --- spoiler ---

  filmin bir sahnesinde iki kadın tv de film izliyorlar ve şöyle bir replik geliyor televizyondan;

  -beni özlüyor musun?
  +körün gözlerine özlemi gibi.
  ---------

  izleyin bu filmi zira venedik hiç bu kadar samimi çekilmemiştir. turistik venedik değil içinde yaşayanları ile. gondolsuz venedik.
  izleyin bu filmi çünkü süsü olmayan cümlelerle yüzünüzde hep bir gülümse olacak film boyunca;

  -gömlekleri ütüler misin?
  +salak mısın? ben senin sevgilinim, karın değil!
  ---------

  izleyin de görün motivasyonun önemini. bu film replikleri ve sahnesi ile durduğunuz yerden memnun musunuz biraz onu da sorgulatıyor? görüyorsunuz ki aslında tüm bir hayatı; sokağını, evini, işini, komşunu, yolunu, her gün gördüğün yüzleri değiştirebilirsin. bu kadar güçlü bir motivasyon işte sözü edilen. "yanlızca filmlerde olur" kibiri yok anlayacağınız.

  her bir karekter baş rolde gibi. çiçekci her mahalleye lazım türden. film, o olmasa tam olmazdı.o çiçekci amcam diyor ki "lale hollanda değil iran çiçeğidir." her cümlesini yazmak isterdim buraya ama birini yazacağım sadece;

  "ailemde herkes anarşisttir ve hepsinin kalp sorunu vardır."

  --- spoiler ---

  o havalı cümleyi kurmam gerekir burada şimdi ;

  izleyin. izletin!
 • yıllar önceki ilk izleyişimden beri her sefer daha çok sevdiğim film.